Start Arrow Budowa domuArrow Dachy wielospadowe: na co zwrócić uwagę wybierając projekt dachu?

Dachy wielospadowe: na co zwrócić uwagę wybierając projekt dachu?

Dachy wielospadowe są prawdziwą ozdobą budynku. Decydując się na domy z dachem wielospadowym warto jednak zastanowić się nad budową i kosztami bardziej skomplikowanej więźby i jej pokrycia.

Dach wielospadowy decydująco wpływa na estetykę budynku, stanowi jego reprezentacyjną dekorację. Może być zaprojektowany zarówno na domy nowoczesne, jak i te o tradycyjnej architekturze. Jego zastosowanie niewątpliwie dodaje optycznie objętości budynkowi, rozrzeźbiając połać powiększa małe domy o prostej bryle. W przypadku bardziej rozbudowanych domów, wielospadowa konstrukcja umożliwia ich przykrycie stosunkowo niewielkim dachem.

(Dach wielospadowy podkreśla styl budynku, zarówno nowoczesnego jak i tradycyjnego, nadając mu reprezentacyjny, ekskluzywny charakter.)

Rodzaje dachów wielospadowych

Dach wielospadowy ma dużo bardziej skomplikowaną formę, można go określić jako połączenie dachów o różnych kształtach. Stanowi więc kombinację prostych dachów jedno- i dwuspadowych, a także:

  • dachów czterospadowych, które mają dwie połacie podłużne trapezowe i dwie boczne trójkątne,
  • dachów naczółkowych, których naroża dwóch połaci i szczytów są ścięte płaszczyznami ukośnymi, tworzącymi niewielkie połacie
  • dachów mansardowych, które mają dwa rodzaje połaci: górną o mniejszym nachyleniu i dolną bardziej stromą.

Warunki zabudowy

Zanim zdecydujemy się na budowę domu z dachem wielospadowym, koniecznie sprawdźmy warunki zabudowy dla naszej działki. Decyzja o warunkach zabudowy w dużej mierze determinuje wybór projektu, dowiemy się z niej m.in. jaki przewidziany jest maksymalny kąt nachylenia dachu i jaki może być kształt więźby dachowej.

Niekiedy, ze względu na strefę klimatyczną, warunki zabudowy zezwalają tylko na domy z dachami dwuspadowymi o kącie nachylenia wynoszącym 30-40 stopni. Dachy spadziste o takim kącie są odpowiednie na nasze warunki klimatyczne. Woda opadowa jest szybko odprowadzana z dachu, a podczas zimy nie zalega na nim gruba powłoka śniegu.

Koszty budowy dachów wielospadowych

Im bardziej skomplikowany jest kształt dachu, tym wyższe koszty generuje jego budowa. Dachy wielospadowe są więc zdecydowanie bardziej kosztowne niż dachy dwuspadowe. Ponadto w przeciwieństwie do dachu dwuspadowego prawdopodobieństwo zalegania opadów atmosferycznych jest bardzo duże. Dlatego też należy szczególną uwagę zwrócić na wykonanie obróbek blacharskich oraz uszczelnień.

Skomplikowana konstrukcja dachu wielospadowego jest więc trudniejsza i wiąże się z dużą ilością odrzutów i obróbek blacharskich. Konieczny staje się więc zakup dodatkowych akcesoriów dachowych, często dość nietypowych, a przez to kosztownych. Również montaż rynien i rur spustowych staje się problematyczny przy dużej ilości płaszczyzn.

(Charakterystyczne dla dachów wielospadowych są niestandardowe okna dachowe. Jednak do budowy lukarny czy wolego oka potrzeba dodatkowych obróbek blacharskich, wysokoparoprzepuszczalnej folii dachowej, docinania materiału na pokrycie dachu.)

Aby zmniejszyć koszty budowy, dachy wielospadowe, skomplikowane, z lukarnami czy dekoracyjnymi kopułami należy pokrywać dachówkami o małym formacie. W tym wypadku po pierwsze nie dochodzi do strat materiału (produktów nie trzeba przycinać), po drugie ułatwia pracę dekarzowi, co wpływa również na koszt robocizny. Łatwość dostosowania jej małego rozmiaru do złożonych konstrukcji dachowych ułatwi prace dekarskie, szczególnie przy pokryciu dodatkowych elementów dachów skomplikowanych: wolego oka, lukarny czy dekoracyjnych kopuł.

(Dach wielospadowy ma skomplikowaną formę, można go określić jako połączenie dachów o różnych kształtach. Razem tworzą one niezwykle atrakcyjną wizualnie całość.)

Domy z poddaszem

Dachy wielospadowe można stosować zarówno na domy parterowe, jak i te z poddaszem. Decydując się na poddasze, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kąt nachylenia dachu. Niewielkie nachylenie dachu wielospadowego może uniemożliwić adaptację poddasza na cele mieszkalne. Zwiększenie kąta nachylenia jest możliwe na etapie adaptacji projektu, ale i wtedy należy sprawdzić warunki zabudowy, a także liczyć się z tym, że przeprojektowanie więźby zwiększy koszt adaptacji

Dach wielospadowy znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne poddasza. W niektórych wypadkach zdarza się nawet, że wszystkie ściany zewnętrzne są pochyłe, a ściany do nich prostopadłe są ścięte, przez co ich powierzchnia jest niewielka

Nie wszystkie jednak dachy wielospadowe działają w ten sposób – dobrym rozwiązaniem jest dach złożony z przenikających się dachów dwuspadowych. Jest to odpowiednia opcja ze względu na sporą liczbę ścian szczytowych. Można w nich umieścić ona, przez co zwiększy się ilość światłą wpadającego do wnętrza.

Dachy wielospadowe tworzą niezwykle atrakcyjną wizualnie całość z budynkiem, ich budowa jest jednak uwarunkowana wieloma czynnikami. Zanim wybierzemy ostateczny projekt domu weźmy więc pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 3, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Domy z dachem dwuspadowym: energooszczędna i tania budowa | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-02-10 12:43:19

[...] Dachy wielospadowe: na co zwrócić uwagę wybierając projekt dachu? Dachy wielospadowe są prawdziwą ozdobą budynku. Decydując się na domy z dachem wielospadowym warto j...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu