Start Arrow Finanse i prawoArrow Darowizna na rzecz obojga małżonków bez podziału

Darowizna na rzecz obojga małżonków bez podziału

Podział majątku jest często postępowaniem trudnym i skomplikowanym, szczególnie w przypadku, jeśli chodzi o nieruchomości o znacznej wartości. Problem możliwości podziału darowizny w postaci nieruchomości uczynionej na rzecz obojga małżonków został poruszony w jednym z orzeczeń Sądu Najwyższego.

Z orzeczenia Sądu Najwyższego (sygn. akt: I CSK 284/11) wynika, że ochrona własności majątkowej małżeńskiej implikuje konieczność stosowania pewnych ograniczeń, w szczególności przy zwrocie darowizny. Uczyniona na oboje małżonków darowizna w postaci nieruchomości może być odebrana tylko w całości.

Nie jest dopuszczalne domaganie się części nieruchomości, w sytuacji gdy odwołanie będzie skuteczne wobec jednego z obradowanych, który jednocześnie uzna odwołania, zaś w stosunku do drugiego odwołanie będzie nieskuteczne.

Uzasadnieniem do powyższego twierdzenia jest zagwarantowana prawnie trwałość i stabilność wspólności małżeńskiej, zgodnie z którą żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego ani żadnego przedmiotu wchodzącego w jego skład w trakcie jej trwania. Zdaniem Sądu Najwyższego przeniesienie własności z powrotem na darczyńcę z jednoczesnym jej podziałem może nastąpić tylko i wyłącznie za zgodą obojga małżonków.

Zobacz także:

W orzeczeniu podkreślono również, że darczyńcy przysługuje roszczenie na mocy art. 898 § 2 kodeksu cywilnego, o zwrot przedmiotu odwołanej darowizny stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Darczyńca nie może żądać przeniesienia własności nieruchomości na powrót od obdarowanego (gdy jedno nie uzna odwołania), aczkolwiek przepisy uprawniają go do dochodzenia roszczenia pieniężnego adekwatnego do wartości przedmiotu darowizny.

Radca Prawny
Igor Bąkowski

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 11, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo