Start Arrow WykańczanieArrow Dawny Dwór Opatów Cysterskich w Świdnicy

Dawny Dwór Opatów Cysterskich w Świdnicy

W naszym kraju nie brakuje pięknych budowli. Mijamy je codziennie, często nie znając ich zabytkowej rangi ani intrygujących historii, które w sobie kryją. Bo czy odwiedzając miejską bibliotekę przy ulicy Franciszkańskiej 18 w Świdnicy, zdajemy sobie sprawę, że znajdujemy się w murach dawnego pałacu?

Wolnostojący pałac miejski wzniesiono w latach 1723 – 1725 jako rezydencję opatów z Krzeszowa. Wykwintny, barokowy styl widoczny jest zwłaszcza w wewnętrznym dziedzińcu, o bogatej ornamentyce z charakterystycznymi wazonami i baranimi rogami. W 1741 roku obiekt zarekwirowały pruskie władze. Od tej pory już nigdy nie powrócił do swego pierwotnego przeznaczenia. Najpierw został zaadaptowany na potrzeby mieszkalno-biurowe komendanta twierdzy świdnickiej. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku, pełnił rolę arsenału broni. Następnie, już po uzyskaniu niepodległości stał się siedzibą urzędu podatkowego. W wyniku tych historycznych zawirowań, kondycja niegdyś świetnej rezydencji, znacznie ucierpiała. Dopiero w latach 2003 – 2005, dzięki solidnej renowacji odzyskała blask i aktualnie znajduje się w niej biblioteka miejska.

Biblioteka Miejska w pałacowych murach

Historia biblioteki zaczęła się w 1947 roku, wtedy trafiły do niej pierwsze zbiory z Ministerstwa Oświaty i darowizn mieszkańców. W ciągu tych wszystkich lat stale poszerzał się nie tylko jej księgozbiór, ale i sama powierzchnia wraz z ofertą edukacyjną. Kolejne filie biblioteki powstały m.in. przy ul. Wrocławskiej 4, na Osiedlu Młodych, a nawet w Szpitalu Miejskim, gdzie wykształciła się z punktu bibliotecznego dla pacjentów. W 1972 roku mieszkańcy otrzymali też piękną czytelnię przy ul. Żeromskiego 13, z bogatym zbiorem książek naukowych i 105 tytułami czasopism fachowych, kulturalnych i gazet codziennych.

 

(Biblioteka w Świdnicy zachwyca bogactwem zbiorów)

Ostatnia, filia nr 5 powstała w 1992 roku, a trzy lata później MBP rozpoczęła wdrażanie komputerowych baz katalogowych i automatyzację procesów opracowywania zbiorów, w oparciu o otrzymany od Biblioteki Narodowej, program MAK. Na tym unowocześnienia się nie skończyły, bo w 2005 roku MBP przeniesiono do pięknie odrestaurowanego, zabytkowego pałacu Opatów Cysterskich przy ul. Franciszkańskiej 18. Zmianie uległa dotychczasowa struktura organizacyjna biblioteki. Wszystkie czytelnie zostały połączone w jedną dużą Czytelnię Naukową i Czytelnię Czasopism, powstały nowe działy – Informatorium i Katalogi oraz Wypożyczalnia Multimediów. Jednak zanim dawna rezydencja Cystersów przyjęła nowych gości, musiała przejść solidny remont.

Co trzeba było zrobić, żeby podniszczały zabytek znów zachwycał?

Wykonano szereg prac konserwatorskich, konstrukcyjnych, ciesielskich, dekarskich oraz wykończeniowych – mówi Paweł Melka z firmy Integer S.A., która odpowiedzialna była za wykonanie renowacji świdnickiego obiektu. Przeprowadzony został też remont elewacji oraz konserwacja barokowego portalu wejściowego i wielu architektonicznych detali, stanowiących oryginalną ilustrację tego niezwykłego stylu w sztuce i architekturze. – Cieszymy się, że nasze wysiłki przyniosły zamierzony efekt. Szkoda by było, gdyby zabytek tej klasy po prostu niszczał, kiedy może być wykorzystany na potrzeby mieszkańców – mówi Paweł Melka.

(Budynek został gruntownie odremontowany)

Świdnicki dawny Dwór Opatów Cysterskich został nagrodzony jeszcze w 2005 roku w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków, pod hasłem „Zabytek Zadbany”. Oprócz wartości estetycznych, pełniąca teraz funkcję biblioteki dawna rezydencja na pewno przydaje się mieszkańcom miasta Świdnica.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  TK Lighting Lampa Wisząca Backaz Gray III + gr...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 5 White

 • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

 • Lampa ozdobna SANSEVIERIA

 • Plafon Cloud Gray TK Lighting

 • Nowe

  Komplet Dywaników Łazienkowych Montana 01 Sza...

 • Promocja

  Lampa podłogowa trójnóg Awena Mix