Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Dekor na ścianie z płytek

Dekor na ścianie z płytek

Rząd dekorów, czyli małych płytek w przeróżnych kolorach i fakturach, zwykle stanowi górną i dolną granicę ściany, na której ułożone są płytki ceramiczne. Mogą mieć one postać pojedynczych płytek lub wieloelemetowych elementów, naklejonych na papierową siatkę.

Dokładając dekory do istniejącej ceramicznej powierzchni, możemy w szybki i prosty sposób odmienić naszą kuchnię czy łazienkę. Mała łazienka, wykończona białymi płytkami ceramicznymi, które optycznie ją powiększają, nabierze żywszego charakteru, a wzory kuchennych dekorów: imbryczków, owoców czy warzyw podkreślą charakter każdej kuchni.

To, w jaki sposób ułożymy dekory, zależy głównie od naszej fantazji. Możemy zrobić z nich drobną mozaikę, przykleić je jako regularny pasek na całej szerokości lub ułożyć pojedyncze płytki w ustalonych odstępach.

Przed zakupem dekorów, zmierzmy długość odcinka ściany, którą chcemy udekorować. Potrzebna nam będzie również szerokość fugi (jeżeli planujemy spoinowanie) i odległość między kolejnymi płytkami (jeśli wybierzemy wzór wieloelementowy). Wybieramy interesujące nas płytki, zapamiętując ich rozmiar. Teraz możemy wyliczyć potrzebną liczbę produktów na projekt.

Podłoże, na które przyklejamy dekor, musi być zwarte, nośne, czyste, odkurzone i odtłuszczone. Sprawdźmy kondycje powierzchni, czy farba się nie łuszczy, nie odpada. W tym celu możemy przykleić do ściany pasek taśmy malarskiej i gwałtownie go zerwać. Jeżeli wraz z taśmą odpada farba – musimy ja zeskrobać, ścianę, wyrównać, zagruntować i dopiero po całkowitym wyschnięciu, możemy zacząć przyklejać płytki.

Klej do płytek o małych formatach powinien mieć zwiększoną elastyczność, gdyż małe płytki ulegają większym naprężeniom i odkształceniom. Wybierając klej do płytek, zwróćmy uwagę na wszystkie zalecenia, jakie podaje producent chemii na opakowaniu produktu. Zaprawę klejową nakładamy zarówno na podłoże, jak i na spód płytki. Jeżeli płytki ceramiczne już przyklejone są grubsze niż nasz nowo kupiony dekor, będziemy musieli tak wyrównać podłoże, by stanowiło jednolitą powierzchnię. Jeżeli różnica jest niewielka, możemy użyć do tego kleju, nanosząc na płytkę jego grubszą warstwę.

Płytki układamy pojedyncze, nie nanosząc kleju na całą powierzchnię, tylko jej fragment, by zaprawa nie wyschła. Czas wiązania zaprawy znajduje się zawsze na opakowaniu.

Po ułożeniu płytek, odstępy między nimi fugujemy.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny