Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Dekoracja kuchennego okna

Dekoracja kuchennego okna

Wybór dekoracji kuchennego okna zależy od wielu czynników. Niezależnie jednak od preferencji estetycznych czy względów praktycznych, podstawowa decyzja, jaką należy podjąć, dotyczy rodzaju przesłony okiennej. Jedno nie ulega wątpliwości – tradycyjne firanki, czyli najpopularniejsze, a tym samym najmniej oryginalne rozwiązanie, przechodzą powoli do lamusa. Warto zatem prześledzić wachlarz firanowych alternatyw…

Zamiast firan w kuchni

Na samym początku należy zadecydować, jaką funkcję taka przesłona ma pełnić – czy ma mieć charakter jedynie dekoracyjny, czy może ma przesłaniać okno, chroniąc przed nadmiarem promieni słonecznych i strzegąc prywatności domowników. Jeśli zależy nam na jej walorach dekoracyjnych, warto także zastanowić się, czy okno ma być najbardziej wyeksponowanym elementem całej aranżacji kuchni, czy ma ją jedynie subtelnie uzupełniać. Znając odpowiedzi na te pytania można śmiało zacząć przeglądanie bogatej oferty dostępnych na rynku rolet, żaluzji, zasłon sznurkowych oraz innych przesłon okiennych.

(Lotari - Fantazja Dekoru Microllo)

(Lotari - Fantazja Dekoru Microllo)

W świecie rolet

Nie ma co ukrywać – wybór rolet jest ogromny i zdaje się być niczym nieograniczony. Żeby nie pogubić się wśród licznych modeli, jakimi kuszą nas producenci, warto od razu zdecydować, czy zależy nam na roletach prostych, jednokolorowych, czy na tych bardziej przykuwających wzrok.

Decydując się na wybór określonego modelu rolety warto dokładnie przeanalizować charakter i styl aranżacji całego wnętrza – doradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto. – Jeżeli w stylizacji kuchni królują już intensywne wzory, na przykład na tapecie, zdecydujmy się raczej na gładką roletę w dobranej kolorystyce. Jeśli jednak wnętrze urządzone jest gładkimi materiałami, jednokolorowymi dodatkami – dobrze zaprezentują się modele wzorzyste, rzucające się w oczy.

(Lotari - Dekoracyjny Zakard Microllo)

(Lotari - Dekoracyjny Zakard Microllo)

W kąciku kuchennym niemal zawsze dobrze wyglądają motywy florystyczne, ale nie jest to regułą. Jeśli aranżacja jest surowa w wyrazie, nowoczesna, z wykorzystaniem niestandardowych barw – lepiej sprawdzą się wzory abstrakcyjne. Jeżeli jednak chcielibyśmy wprowadzić do wnętrza naturalną nutę, zdecydujmy się na rolety bambusowe, które nie tylko w oryginalny sposób łączą walory praktyczne z estetycznymi, ale również nadają całemu pomieszczeniu niezwykle przytulny klimat.

(Lotari - Egzotyczny Bambus)

(Lotari - Egzotyczny Bambus)

Ważny jest także rodzaj rolety – klasyczna czy mini. W kuchni bez wątpienia lepiej sprawdza się drugie rozwiązania. Mini roleta montowana na ramie okiennej zawsze przylega do szyby, dzięki czemu bezproblemowo wietrzyć można pomieszczenie – zarówno przez uchylenie, jak i otwarcie okna na oścież.

Niestandardowe wymiary okien również nie stanowią problemu przy wyborze atrakcyjnych modeli. Część producentów oferuje rolety tworzone na specjalne zamówienie klientów.

(Lotari - Fantazja Dekoru Microllo)

(Lotari - Fantazja Dekoru Microllo)

Żaluzje, czyli kuchenny minimalizm

Dla osób lubujących się w rozwiązaniach prostych i praktycznych, ciekawą alternatywą mogą okazać się żaluzje. Można wybierać wśród tych z PCV, jak i drewnianych, a każde z nich z pewnością świetnie sprawdzi się zarówno jako nowoczesna, minimalistyczna dekoracja, jak i sposób na regulację dopływu naturalnego światła. Warto jednak pamiętać o funkcjonalności wybranego modelu. Jeżeli dużo i często gotujemy w kuchni, unoszące się opary mogą szybko osadzić się na żaluzjach. W takich wypadkach łatwiej będzie nam czyścić lamele PVC niż te drewniane.

Zasłony sznurkowe – propozycja dla odważnych

Alternatywą dla tych, którzy do tego stopnia znudzili się rozwiązaniami konwencjonalnymi, że żadna z powyższych propozycji do nich nie przemawia, mogą okazać się zasłony sznurkowe. Ich oryginalna forma sprawia, że same w sobie stanowią nietypową i zarazem przykuwającą uwagę dekorację. Można przebierać wśród zasłon z samych sznurków, ale także wśród tych ozdobionych koralikami czy węzełkami. Należy przy tym pamiętać, że zasłony sznurkowe przesłaniają wnętrze przed wzrokiem osób trzecich, nie chroniąc dostatecznie przed światłem. Dlatego też lepiej sprawdzą się w przypadku wnętrz słabo nasłonecznionych.

Jak widać, alternatyw dla kuchennych firan jest wiele, a to, na co się zdecydujemy zależy jedynie od naszego gustu i fantazji. Należy przy tym mieć na uwadze specyficzne cechy tego pomieszczenia. Nie sztuka bowiem dobrać piękne, bogato zdobione rolety, które już po kilku tygodniach wśród oparów i tłuszczów staną się szare i nieestetyczne. Wybierajmy więc modele dekoracyjne, praktyczne, ale też łatwe w konserwacji.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Klaudia Odpowiedz 2012-08-23 10:58:30

Dekoracja okna kuchennego to nie lada wyzwanie. Można zawiesić zwykłe firany, uszyć je finezyjnie, założyć rolety. Wszystko zależy od tego, co się nam podoba. Mi osobiście podobają się firanki z cienkimi zasłonkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty