Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Dekoracja okna: jakich firanek nie trzeba prasować?

Dekoracja okna: jakich firanek nie trzeba prasować?

Zadbane okno to wizytówka każdego mieszkania. Nieodłącznym elementem takiego okna jest piękna i pachnąca firanka. Pranie firan nie należy do ulubionych zajęć większości domowników. Czy wiesz, że istnieje wiele materiałów, których nie trzeba prasować?

Nie wszystkie dekoracje okienne wymagają prasowania. Sprawdź, których firanek nie trzeba prasować.

Nie wszystkie dekoracje okienne wymagają prasowania. Sprawdź, których firanek nie trzeba prasować.

Jeśli chcesz to zrobić, to zdecyduj się na firany wykonane z niegniotącego się (lub celowo pogniecionego) materiału. Tutaj masz do wyboru, na przykład tzw. firany kreszowane, czyli fabrycznie pomięte. Ich nierówna faktura sama w sobie tworzy interesujący efekt ozdobny, który nie ma nic wspólnego z niedbalstwem.

Możesz także wybrać materiały, które „prasują się” same. Do nich należą grubsze i cięższe materiały, które samoistnie się prostują i wygładzają pod swoim własnym ciężarem, gdy tylko rozwiesisz je w pionie.

Do materiałów, które nie trzeba prasować, należą także firany żakardowe (cechuje je trwałość i wytrzymałość, a także bogate zdobnictwo) oraz tak zwana markizeta – delikatna siatka, która prostuje się bez prasowania. Podobnie będą zachowywać się firany z różnego rodzaju siatek oraz tiulu – mimo że na pierwszy rzut oka wydają się lekkie.

Jak prać firany bez prasowania?

To nic trudnego! Większość firan bez prasowania (wykonanych są z materiałów takich jak żakard, markizeta, organza czy tiul) jest również bardzo łatwych do wyprania. Poszczególne materiały pierz w możliwie jak najniższej temperaturze – najlepiej nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Aby odświeżyć firany, zwykle wystarczy tzw. szybkie pranie (ok. 30-40 min). Do prania użyj delikatnego płynu zmiękczającego tkaniny. Wybierz produkt specjalnie przeznaczony do prania firan.

Pamiętaj, aby ustawić pralkę na minimalne obroty wirowania, ponieważ dzięki temu firanki nie będą pomięte.

Uwaga! Jeśli masz możliwości zawieszenia wilgotnych firan od razu na karniszu, to zrób to zaraz po wyjęciu z pralki. Jeśli nie posiadasz warunków do suszenia na świeżym powietrzu – wykorzystaj po prostu suszarkę bieliźnianą. Wtedy warto firany rozłożyć na ręczniku, dzięki temu pręty suszarki nie odbiją się na strukturze materiału.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 6, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza