Start Arrow OgródArrow Dekoracje bożonarodzeniowe – wszystko o jemiole

Dekoracje bożonarodzeniowe – wszystko o jemiole

Jakie rośliny najbardziej kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia? W pierwszej kolejności zdecydowanie przychodzą nam do głowy drzewa iglaste. Na tym jednak nie koniec – wyróżnić można także inne symbole Gwiazdki. Jednym z nich jest jemioła.

Dawna nazwa jemioły to starzęśla. Co ciekawe, okres jej wegetacji przypada na czas przesilenia zimowego, kiedy pozostała część przyrody drzemie. To właśnie sprawia, że przez stulecia przypisywano jej magiczne właściwości. Szczególne znaczenie przypisywano jej obecności na drzewach, które już straciły liście. Miało to symbolizować powtórne narodziny i zwycięstwo życia nad śmiercią.

 

(Jemioła często wykorzystywana jest do tworzenia dekoracji bożonarodzeniowych)

Jemioła uważana jest za roślinę nietypową – przybiera zielony kolor, co oznacza, że zawiera chlorofil i na dobra sprawę mogłaby wyżywić się sama. Mimo to, pasożytuje na drzewach. Zazwyczaj „wybiera” brzozy, sosny i topole. Nieco rzadziej występuje na jodłach, jabłoniach, dębach, śliwach, świerkach, oraz głogach.

 

(Jemioła jest rośliną zieloną pasożytniczą.)

Roślina owocuje późną jesienią i zimą. Owoce mają postać kulistych jagód wielkości ziarnka grochu, które wyrastają na  końcach pędów. Wnętrze każdej z jagód jest lepkie, dlatego często przyklejają się one do piór ptaków siadających na drzewie. Popularny pogląd na temat jemioły głosi, że rośnie ona bujnie w miejscach, gdzie promieniują żyły wodne, których działanie neutralizuje.

 

(Owoce jemioły są koloru białego i maja wielkość ziarnek grochu)

W naszej szerokości geograficznej jemioła jest bardzo szkodliwa. Gdy zaatakuje drzewo, wysysa z niego wartości odżywcze, przez co może doprowadzić do jego śmierci. Zabiera mu bowiem potas i azot, a nawet wodę. Oczywiście jedna jemioła nie doprowadzi do wielkiego spustoszenia, jednak gdy na jednym drzewie pojawi się jej kilka lub kilkanaście kęp, śmierć „żywiciela” jest nieunikniona.

 

(Kilka kęp jemioły na drzewie może doprowadzić do jego śmierci)

Oprócz znaczenia symbolicznego, jemiołę charakteryzują właściwości lecznicze. Pomaga ona w regulowaniu wahań ciśnienia na tle emocjonalnym, oraz do usuwania nadciśnienia. Ponadto dzięki niej możemy zwalczyć artretyzm. Razem z innymi ziołami tworzy mieszankę służącą do leczenia miażdżycy. W zbyt dużych dawkach może jednak poważanie zaszkodzić, dlatego leków opartych na jej bazie nie należy przyjmować bez konsultacji z lekarzem.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Poinsecja i hiacynt pięknie udekorowane na święta | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-11 16:31:58

[...] zielony element dekoracji domu na święta. Ostatnio pisaliśmy o magicznych właściwościach jemioły, dziś pokażemy, jak kwiaty doniczkowe – poinsecja i hiacynt – mogą w prosty sposób [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty