Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Dekoracje okienne sposobem na upały. Jak wybrać roletę i łączyć ją z zasłonami?

Dekoracje okienne sposobem na upały. Jak wybrać roletę i łączyć ją z zasłonami?

Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym częściej szukamy sposobów ochrony mieszkania przed upałem. Jedną z najpopularniejszych metod jest odpowiednia aranżacja okna z wykorzystaniem tkanin i technologii, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Z pomocą Dekoria.pl podpowiadamy, jakie dodatki okienne wybrać, aby w mieszkaniu zapanował chłód. 

jak wybrac rolety (1)

Dekoria.pl, roleta rzymska zaciemniająca, ciemno szary

Latem najważniejsze przy aranżacji okna są rolety i zasłony, które, odpowiednio dobrane, zapewnią optymalny przepływ promieni słonecznych. Poza rodzajem wykorzystanego materiału znaczenie ma również kolor tkaniny. Jasne rolety lub zasłony będą bardziej przepuszczać światło. Natomiast ciemne sprawią, że całe pomieszczenie będzie przyciemnione. Przy wyborze kolorowych tkanin do dekoracji okna warto pamiętać, że przebijające przez nie światło stworzy specyficzną poświatę, która zmieni kolorystykę pokoju, a przez to – wpłynie na panującą w nim atmosferę.

jak wybrac rolety (2)

Dekoria.pl, roleta rzymska Capri

Jakie rolety wybrać?

Obecnie wybór rolet jest ogromny – możemy zdecydować się na rzymskie, woalowe czy zwijane. Dodatkowo rolety różnią się pod względem sposobu montażu, stopnia zaciemnienia oraz dekoracji (z koronką, prostą falbanką, falującą falbanką lub całkiem gładkie). W lecie najlepiej sprawdzą się rolety, które nie przepuszczają światła lub których poziom zaciemnienia będziemy mogli łatwo dostosować do pory dnia.

Rolety zaciemniające są wykonane z tkaniny typu „blackout” – aż w 95% blokuje ona przepływ promieni słonecznych do pomieszczenia. To idealny sposób na to, aby ochłodzić mieszkanie w upalne popołudnia. Co więcej, rolety zaciemniające sprawdzą się również u osób, które chcą przyciemnić pokój na czas drzemki.

jak wybrac rolety (3)

Dekoria.pl, roleta rzymska Capri

Rolety rzymskie zaciemniające, dzięki wszytym w poziome kanaliki plastikowym rurkom, przy podnoszeniu układają się w eleganckie fałdy, co dodatkowo zdobi okno. Rolety tego typu można z łatwością montować do sufitu, na ścianie lub bezinwazyjnie na ramie okna.

Rolety Duo, czyli podwójne rolety rzymskie łączące funkcje zarówno firany, jak i zasłony. Wierzchnia tkanina dekoracyjna jest zaciemniająca, natomiast spód zrobiony jest z tkaniny woalowej. Obie warstwy są od siebie niezależne, co sprawia, że bez problemu można dostosować wysokość każdej z nich.

Rolety zwijane zaciemniające – zaletą tych rolet jest niewątpliwie możliwość ich całkowitego zwinięcia i tym samym wyeksponowania całego okna.

Alternatywą dla wymienionych już rolet są zasłony zaciemniające, również wykonane z tkaniny blackout, skutecznie chroniącej przed napływem promieni słonecznych do pomieszczenia. Podobnie jak każda zasłona również ta zaciemniająca dostępna jest w wielu wersjach – na taśmie, kółkach, szelkach lub kanale.

jak wybrac rolety (4)

Dekoria.pl, roleta rzymska zaciemniająca

Innym typem osłon okiennych odpowiednich na lato są rolety dzień-noc, które nie mają powłoki zaciemniającej. Składają się za to z dwóch tkanin: transparentnej oraz zasłaniającej, dzięki czemu sami możemy dostosować stopień nasłonecznienia pokoju. Roleta w dzień pełni funkcję podobną do firany – zdobi i jednocześnie daje lekką osłonę. Natomiast w nocy blokuje światło i zapewnia niezbędny komfort.

Jak łączyć rolety i zasłony?

Aranżacja okna z wykorzystaniem rolet i zasłon pomaga stworzyć stylowe i w pełni wykończone wnętrze. Jednak łączenie faktur, kolorów i materiałów może sprawiać trudności. Jak poradzić sobie z komponowaniem duetu roleta i zasłona?

jak wybrac rolety (5)

Dekoria.pl, zasłony zaciemniające

Dopasuj długość. Zasłona nie powinna kończyć się na tym samym poziomie co roleta. Osiągniesz dobry efekt, jeśli będzie dłuższa – warto wybrać zasłony do samej ziemi, do parapetu lub lekko dłuższe niż parapet.

Dopasuj kolory i wzory. Wzorzystą tkaninę najlepiej łączyć z gładką i jednokolorową. Podobnie kolor rolety i zasłon powinien ze sobą współgrać. Na przykład, jeśli decydujemy się na wyraziste barwy zasłon, dobrze, aby rolety były jaśniejsze, i na odwrót.

Dopasuj grubość tkaniny. Jeśli zarówno roleta, jak i zasłona są zrobione z grubych materiałów, cała aranżacja stanie się ciężka i może przytłoczyć pozostałe elementy stylizacji. Lepiej, jeżeli przynajmniej jedna z nich będzie zrobiona z lekkiego i zwiewnego materiału.

jak wybrac rolety (6)

Dekoria.pl, zasłony zaciemniające

Nim pojawią się największe w tym roku upały, warto zadbać o odpowiednią aranżację okna.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 19, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Nowe

  Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny