Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Designerski fotel dla miłośników ekologii. Zrób go sam!

Designerski fotel dla miłośników ekologii. Zrób go sam!

Designerski i oryginalny fotel z drewna to świetny pomysł na wnętrze miłośników ekologii i recyklingu. Wystarczy dobrać naturalne materiały i odpowiedni sprzęt, znaleźć wolną chwilę między marszem w obronie pustułek a spotkaniem młodych aktywistów przyrodniczych, by własnoręcznie wykonać wygodny fotel do pokoju dziennego, gabinetu czy biblioteczki…

Jak zrobić fotel z drewna? Nic prostszego! fot. Bosch

Jak zrobić fotel z drewna? Nic prostszego! fot. Bosch

Do stworzenia naturalnego krzesła potrzebujesz:

 • pęczka patyków wierzbowych (około 90 cm długości) lub 3 arkuszy z patyków wierzbowych (90 cm x 90 cm)
 • 5 dębowych kantówek o wymiarach 250 cm x 3,8 cm x 3,2 cm (po dwie na boki i jedna na krzyż)
 • kleju do drewna
 • kątownika (do pomiaru i przenoszenia kątów)
 • 3 okrągłych drewnianych prętów o długości 1 m i średnicy 1 cm
 • markera
 • płyty MDF do szkicu i pomocy w klejeniu o wymiarach 100 cm x 100 cm
 • kawałków drewna do pomocy w klejeniu
 • zacisków
 • ekierki
 • akumulatorowej wiertarko-wkrętarki z udarem Bosch PSB 18 LI-2 Ergonomic (z dwoma wiertłami: 4 mm do nawiercania oraz 10 mm do drewna z ogranicznikiem głębokości/pierścieniem ograniczającym)
 • ukośnicy Bosch PCM 8 S
jak zrobic fotel z drewna, diy (1)

Krok 1

Prace nad fotelem zaczynamy od przygotowania planu działań. Za pomocą ekierki i ołówka nanieś kontury mebla na płycie MDF. Następnie ponumeruj łączenia pomiędzy poszczególnymi częściami. Nanieś numery również na płycie MDF. Na tym etapie musisz pracować z niezwykłą precyzją. Skala, kąty i numeracja muszą być bardzo dokładne. Przytnij dwie kantówki do odpowiedniego rozmiaru, począwszy od najdłuższego elementu szkieletu (u podnóża krzesła). Zaznacz wszystkie wymiary z planu konstrukcji na kantówce i odetnij pod kątem prostym nadmiar drewna. Następnie przejdź do najdłuższej części konstrukcji i kolejno powtarzaj czynności aż do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu wszystkich części konstrukcji. Odetnij cztery poprzeczne rozpórki z innej kantówki.

jak zrobic fotel z drewna, diy (2)

Krok 2

Ustal kąty proste w złączach między poszczególnymi rozpórkami. W wykonaniu tego zadania przyda Ci się kątownik. Umieść go w złączach między rozpórkami i dopasuj do kąta umieszczonego na płycie MDF (tak jak na zdjęciu). Gdy kąt jest już ustawiony, dokręć śrubę tak, żeby go unieruchomić.

jak zrobic fotel z drewna, diy (3)

Krok 3

Następnie przenieś wymiary kątów na rozpórkę. Umieść deski według planu znajdującego się na płycie MDF i przyłóż kątownik w miejscach złączeń. Zaznacz miejsce cięcia. Powtórz czynność na kolejnych złączach.

jak zrobic fotel z drewna, diy (4)

Krok 4

Czas na cięcie! Ale takie bardzo precyzyjne. Skosy, które zostały zaznaczone na drewnie powinny zostać wycięte z najwyższą dokładnością. Odpowiednim narzędziem do zrealizowania tego kroku będzie ukośnica z funkcją przesuwu, np. Bosch PCM 8 S. Komfort pracy zapewni laser umieszczony w narzędziu, który gwarantuje precyzyjne cięcie. Wszystkie kąty muszą zostać przycięte do odpowiedniego kształtu – dokładnie tak, jak zostało zaznaczone na planie.

jak zrobic fotel z drewna, diy (5)

Krok 5

Przytnij kołki na długość 5 cm, aby można było odpowiednio złączyć części.

jak zrobic fotel z drewna, diy (6)

Krok 6

Przytnij kantówki do właściwego kształtu. Najpierw wywierć dwa otwory na kołki (cienkim wiertłem na każdym złączu), pogłębiając je 10 mm wiertłem z ogranicznikiem głębokości ustawionym na 2,8 cm. Pójdzie Ci szybciej, jeżeli użyjesz akumulatorowej wiertarko-wkrętarki Bosch PSB 18 LI-2 Ergonomic. Podczas wiercenia i wkręcania tym narzędziem ręka automatycznie dopasowuje się do rękojeści, dzięki czemu siła nacisku rozkłada się optymalnie. Najpierw wywierć otwory w środku drewna, a potem te na kołki pod krzyżowe wsporniki (które następnie połączą się z bokami fotela).

jak zrobic fotel z drewna, diy (7)

Krok 7

Kantówki powinny zostać sklejone z dużą precyzją. Ułóż przygotowane części razem z zatyczkami i klejem. Usuń jego nadmiar i zostaw na 2 godziny do wyschnięcia. Dla lepszego wyglądu fotela wyszlifuj złącza oraz krawędzie.

W czasie schnięcia jednego z boków powtórz kroki od 1 do 7 dla drugiego boku fotela. Dla zapewnienia dokładnego umiejscowienia kołków pod krzyżowymi wspornikami zaznacz otwory na jednym z boków markerem i przenieś odpowiednio kolejne pozycje.

jak zrobic fotel z drewna, diy (8)

Krok 8

Fotel zaczyna nabierać odpowiednich kształtów. Cztery krzyżowe wsporniki powinny zostać ustawione w zaznaczonych wcześniej miejscach: dwa na oparciu tylnym, jedno na siedzisku, i jedno dla stabilizacji (pod stopami). Wszystkie cztery powinny zostać przytwierdzone do boków kołkami i klejem do drewna, a następnie dociśnięte w sposób umożliwiający odpowiednie wyschnięcie kleju.

Wypełnij ramę wierzbowymi patykami – w ten sposób zapewnisz stabilne siedzisko i oparcie. Jeśli zajdzie potrzeba, za pomocą Bosch PCM 8 S przytnij wiklinę do odpowiedniej długości. Wskazówka: jeśli chcesz używać krzesła na zewnątrz, poza domem, polecamy impregnację drewna lakierem ochronnym.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 5, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa Flexi Geometrix Cyjan 3pł.

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Amber Navy Blue

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny