Start Arrow Budowa domuArrow Dlaczego na poddaszu jest zimno?

Dlaczego na poddaszu jest zimno?

W Polsce adaptacja poddasza do celów mieszkaniowych staje się coraz bardziej popularna. To prosty sposób na zwiększenie metrażu przestrzeni użytkowej. Aby jednak pomieszczenia na poddaszu były funkcjonalne i komfortowe, należy starannie dobrać pokrycie dachowe oraz materiał izolacyjny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ konsekwencje błędnych decyzji możemy dotkliwie odczuć właśnie zimą.

Jeśli dach nie jest prawidłowo wykonany, może generować straty energii sięgające nawet 25%. W celu ograniczenia przenikania ciepła na zewnątrz należy zastosować właściwy materiał pokryciowy i zapewnić mu odpowiednią termoizolację.

(Niewłaściwa izolacja, brak właściwej termoizolacji i kiepskiej jakości pokrycie mogą sprawić, że na poddaszu nie da się mieszkać.)

Dlaczego na poddaszu jest zimo, czyli jakich błędów nie popełniać?

Zobacz pomieszczenia na poddaszu: 

Pamiętajmy, że pomieszczenia na poddaszu są umiejscowione bezpośrednio pod pokryciem. Dlatego tak ważną kwestią jest zapewnienie tam optymalnej temperatury. W okresie grzewczym najbardziej zależy nam na minimalizowaniu strat ciepła.

Zdaniem eksperta – Bogdan Kalinowski z Grupy Dekarskiej w Białymstoku, laureat branżowego programu SUPERDEKARZ:
Niewłaściwa izolacja, brak właściwej termoizolacji i kiepskiej jakości pokrycie mogą sprawić, że na poddaszu nie da się mieszkać. I tak np. jeśli dach został zbyt słabo ocieplony, wówczas liczmy się z tym, że zimą na ostatniej kondygnacji będzie panował chłód. Możemy je oczywiście bardziej dogrzewać lub zamontować dodatkowe urządzenia cieplne, jak kaloryfery czy piecyki. Tyle, że wtedy straty energii i koszty będę ogromne. A to mija się z celem. Dlatego kiedy budujemy dach, zdecydowanie unikajmy półśrodków i produktów nieznanego pochodzenia. Porządnie wykonana adaptacja zapewni nie tylko satysfakcję, ale i komfort mieszkania dla domowników.

Zobacz także: 

Dach szczelny i odpowiednio zaizolowany

Jeśli planujemy pomieszczenia mieszkalnie na kondygnacji pod dachem, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie termoizolacji dwuwarstwowej. Pozwoli ona uzyskać korzystne parametry cieplne. Główną rolę przy prawidłowej termoizolacji dachu odgrywają dwa czynniki – dobry materiał izolacyjny (wełna mineralna lub szklana) i pokryciowy. Aby termoizolacja spełniała swoje funkcje, musi być także starannie zabezpieczona przed działaniem wilgoci.

Zdaniem eksperta – Bogdan Kalinowski, Superdekarz:
Jako materiał izolacyjny najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub szklaną. Następnie, by przeciwwilgociowo zabezpieczyć ocieplenie, konieczne jest użycie membrany. Wewnętrzną stronę poddasza należy zabezpieczyć folią paroizolacyjną, zewnętrzną natomiast specjalną paroprzepuszczalną membraną dachową. Folie i membrany to materiały, które chronią konstrukcję dachu i warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem, np. w przypadku uszkodzenia pokrycia. Stanowią też ochronę przed wilgocią, która powstaje wskutek skraplania pary wodnej z wnętrza domu. Celem zwiększenia oszczędności energii warto zamontować membranę z refleksyjną powłoką, która odbija promieniowanie słoneczne. W okresie jesienno-zimowym potrafi ona obniżyć przenikanie ciepła przez dach aż do 30%, w lecie zaś zmniejszyć wnikanie ciepła.

Zwróćmy też uwagę, w jaki sposób fachowcy wykonują izolację – czy jest ona dwuwarstwowa, oraz jakie materiały zostały użyte do tego celu. Pamiętajmy, że jeśli zostaną popełnione jakieś błędy, to odbiją się one na mieszkańcach domu.

Dachówka ograniczy straty ciepła

W parze z bezbłędnie zrobioną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dachówki, zarówno betonowej, jak i ceramicznej. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata.

Dachówka jest skutecznym izolatorem ciepła – dużo wolniej się nagrzewa i dużo wolniej wychładza niż np. blachodachówka. Dachówki są cięższe od innych pokryć dachowych, przez co charakteryzują się korzystniejszymi parametrami termoizolacyjnymi.

Jeśli nie chcemy być w zimie narażeni na wysokie rachunki za ogrzewanie, a w lecie na wysokie temperatury w domu, zastanówmy się już na etapie projektu, jaki ma być nasz dach. Pamiętajmy, że dach jest inwestycją na lata i skutki naszych decyzji będą długofalowe.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu