Start Arrow Wiadomości Arrow Dlaczego pierwsza warstwa muru jest kluczowa dla całej przegrody?

Dlaczego pierwsza warstwa muru jest kluczowa dla całej przegrody?

Bloczki silikatowe to funkcjonalny materiał do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Dzięki dużej dokładności wymiarowej mogą być łączone na tzw. zaprawę cienkowarstwową, co umożliwia szybkie i precyzyjne budowanie bez ryzyka powstawania mostków termicznych. Aby jednak prace przebiegały bez problemów, należy dołożyć szczególnej staranności przy murowaniu pierwszej warstwy. Dlaczego ma ona tak duże znaczenie i jak poprawnie ją wykonać wyjaśnia Joanna Nowaczyk z Grupy SILIKATY.

fot. Grupa SILIKATY

Bez względu na to, w jaki sposób murowane będą przegrody, pierwszą warstwę układa się na tradycyjnej zaprawie cementowej (stosunek cementu do piasku 1:3). Pozwala ona bowiem na skorygowanie nierówności i odchyleń, jakie mogły pojawić się na etapie fundamentowania. Odpowiednio wypoziomowana pierwsza warstwa, stanowi punkt odniesienia dla kolejnych.  Błędy, których nie poprawimy na początku prac murarskich, później będą wpływały na szybkość i jakość wykonania całego muru.

Jeśli mur jest wykonywany na ścianie, ławie fundamentowej lub jest ścianą parteru w budynku niepodpiwniczonym, przed przystąpieniem do prac murarskich, należy ułożyć warstwę izolacji przeciwwilgociowej.

Za pomocą niwelatora ustala się najwyższy i najniższy punkt podłoża. Różnica pomiędzy nimi nie powinna przekraczać 50 mm. W przypadku wystąpienia większych różnic, podłoże należy wyrównać, wykonując nadlewkę betonową.

Murowanie pierwszej warstwy rozpoczyna się od najwyższego narożnika, w którym ustawia się pojedynczy bloczek połówkowy, do którego  dostawia się bloczek podstawowy.  Następnie czynności te powtarza się w kolejnych narożnikach tak, aby ich górna płaszczyzna znajdowała się dokładnie na tej samej wysokości. Po ustabilizowaniu wszystkich bloczków w narożnikach, rozciąga się między nimi sznurek, który ułatwia układanie kolejnych elementów. Podczas uzupełniania pierwszej warstwy, trzeba kontrolować poziomicą wysokość  i poziom górnej płaszczyzny. W razie potrzeby dokonuje się korekty za pomocą gumowego młotka. Dla co dziesiątego bloczka zaleca się przeprowadzenie pomiaru niwelatorem.

Bloczki silikatowe wyposażone są w system pióro-wpust, dzięki czemu nie wymagają wypełniania zaprawą spoin pionowych. Elementy podstawowe mają długość 25 cm i jeśli ściana zostanie zaprojektowana w takim module, możemy ograniczyć konieczność docinania bloczków. W praktyce jednak całkowite uniknięcie docięć wymaga od wykonawcy niebywałej precyzji i trzeba liczyć się z tym, że wystąpi potrzeba uzupełnienia warstwy bloczkiem o nietypowym wymiarze. Pamiętać należy również o wypełnieniu spoiny pionowej na miejscu styku dociętego bloczka z sąsiednim.

Do układania kolejnych warstw muru można przystąpić dopiero po stwardnieniu zaprawy cementowej pod pierwszą warstwą (co najmniej po 1-2 godzinach).

Źródło:Grupa Silikaty

Grupa SILIKATY
Wszystkie komunikaty (492)

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 30, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty