Start Arrow InstalacjeArrow Dlaczego potrzebujemy wentylacji?

Dlaczego potrzebujemy wentylacji?

lars1.jpg

Codziennie większość czasu – czy to w domu, czy w pracy – spędzamy w źle wentylowanych i przegrzanych pomieszczeniach zamkniętych.

W tak zastałym powietrzu gromadzi się wiele cząsteczek silnie uczulających alergenów. Są to głównie roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, sierść zwierząt itp. Jakość powietrza, jakim oddycha każdy człowiek, jednoznacznie wpływa na jego samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Jest ona zależna zarówno od właściwej wentylacji, jak również od odpowiedniej regulacji temperatury. Komfort i optymalne warunki w zimie zapewnia dobrze zaprojektowana instalacja grzewcza, natomiast latem – klimatyzacja.

Powietrze liczone w strumieniach

Każde pomieszczenie, bez względu na to, jaką spełnia funkcję, wymaga regularnej wymiany powietrza. Jest ona niezbędna nie tylko dla zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa użytkowników, ale także dla funkcjonowania różnych urządzeń. Gdy nie jest możliwe, aby wentylacja przebiegała naturalnie, konieczne jest wentylowanie wnętrz za pomocą różnych urządzeń mechanicznych.

Wentylowanie polega na usuwaniu z pomieszczeń zanieczyszczonego, przegrzanego powietrza i wprowadzaniu powietrza świeżego. – mówi Paweł Kulpa z firmy LARS.  – Wentylacja naturalna odbywa się dzięki różnicy temperatury powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Mechaniczna natomiast polega nalars2.jpg wspomaganiu wymiany powietrza poprzez wymuszenie jego przepływu za pomocą wentylatorów, nawiewników czy odpowiednich klimatyzatorów. – dodaje. Wymagania wentylacyjne są odmienne w przypadku różnych pomieszczeń, a także różnych użytkowników.

Czy wiesz, że…?

Ilość powietrza, która musi być usunięta z pomieszczenia w ciągu godziny i zastąpiona ilością powietrza wprowadzanego, mierzona jest w strumieniach powietrza. Zależą one od ilości osób przebywających w pomieszczeniu. Np. w budynkach użyteczności publicznej strumień powietrza określany jest jako:
– 20 m3/h dla każdej przebywającej osoby dorosłej;
– 15 m3/h dla każdego dziecka;
– 30m3/h dla każdej przebywającej osoby, jeżeli dopuszcza się w pomieszczeniu palenie tytoniu;

Strzał w dziesiątkę

Nie zawsze wentylator czy regularne otwieranie okien zapewnia właściwą wymianę powietrza w pomieszczeniu. Zwłaszcza latem, gdy temperatura na zewnątrz budynku jest równa, a często znacznie wyższa niż we wnętrzu. Wówczas wentylator miesza tylko ciepłe i zanieczyszczone powietrze, a nie wspomaga jego wymiany na bardziej odświeżone.

Zbyt szczelne okna, bez względu na porę roku, również uniemożliwiają odpowiednią wentylację pomieszczeń. Wprawdzie nowoczesne okna wyposażone są w funkcje mikrorozszczelnienia, jednak taka mikrowentylacja okazuje się mało skuteczna.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być jednak to, co proponuje dziś technologia klimatyzacyjna. – Klimatyzacja w pomieszczeniach zamkniętych – w mieszkaniu, czy biurze – powinna wpływać na utrzymanie należytej czystości powietrza, jego temperatury i wilgotności za pomocą odpowiednich urządzeń. Ich właściwe użytkowanie, regularne czyszczenie i konserwacja w znacznym stopniu poprawia jakość powietrza we wnętrzu, a tym samym samopoczucie osób w nim przebywających.  – mówi Paweł Kulpa z firmy LARS. – Zalecamy naszym klientom stosowanie głównie klimatyzatorów wyposażonych w bio-filtry, które unieszkodliwiają ponad 95 procent bakterii oraz wyłapują 99 procent kurzu z powietrza. Specjalne jonizatory neutralizują natomiast jony dodatnie, dzięki czemu powietrze staje się odświeżone i pozbawione groźnych alergenów. – dodaje Kulpa. Ponadto mikroklimat, jaki tworzy się w klimatyzowanym pomieszczeniu, znacząco polepsza komfort życia i pracy.

Warto zatroszczyć się o to, jakim powietrzem oddychamy na co dzień. Technologia podpowiada – klimatyzacja, dzięki której niewielkim nakładem kosztów i sił można skutecznie dbać o jego jakość. W przypadku dziesiątek tysięcy litrów dziennie, ludzkie płuca nie mogą być jedynym filtrem.

Czy wiesz, że…?

Klimatyzacja reguluje:
– czystość powietrza poprzez jego filtrację;
– temperaturę powietrza w okresie letnim i zimowym;
– wilgotność względną powietrza;

fot. LARS

Autor: Lars

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black