Start Arrow InstalacjeArrow Dlaczego wieje z kratek wentylacyjnych?

Dlaczego wieje z kratek wentylacyjnych?

Zimą mroźne powietrze może wlatywać do pomieszczenia przez kratki wentylacyjne. Zatykanie czy zasłanianie ich jest bardzo niebezpieczne – brak dopływu świeżego powietrza, szczególnie jeśli uszczelnione są okna, powoduje niedobór tlenu, czego wynikiem jest niecałkowite spalanie i powstawanie tlenku węgla. Jak więc poradzić sobie zimnym nawiewem i nie tracić cennej energii cieplnej?

Nawiewanie zimnego powietrza do wnętrza pomieszczenia może mieć dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest brak dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza przez nieszczelności w budynku. Prawidłowy ciąg powietrza będzie można uzyskać poprzez zamontowanie w oknach nawiewników.

Drugą przyczyną jest kształt dachu i zakończenie komina, które umożliwiają wiatru wtłaczanie powietrza do kanałów. Projekt dachu powinien być opracowany dla rodzajów i prędkości wiatru przewidzianych w danej strefie klimatycznej. Jednak specyfika wiatrów niekiedy uniemożliwia całkowite wyeliminowanie takiego zagrożenia.

Rozwiązaniem dla hulającego przez kanały wiatru jest montaż nasad kominowych. Powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie występują zakłócenia ciągu spowodowane działaniem wiejącego wiatru oraz w II i III strefie obciążenia wiatrem określonych Polskimi Normami.

Nasady kominowe montuje się na szczycie komina. Podstawową ich funkcją jest właśnie osłona komina przed wiejącym wiatrem i wspomaganie ciągu kominowego (z mieszkania na zewnątrz). Dzielą się na stałe, obrotowe i samonastawne. Nasady kominowe mogą również dodatkowo chronić otwór komina przed opadami deszczu, ale dla zwiększenia tej ochrony powinno się stosować nasadę wyposażoną w odstojniki.

(fot.Darco)

Przy doborze odpowiedniej nasady należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Kominy spalinowe oraz dymowe wystawione są na działanie żrących substancji, dlatego wkłady oraz akcesoria zakończeniowe wentylacji muszą być kwasoodporne. Właściwym materiałem do takich zastosowań jest chromo-nikiel. Na kominach wentylacyjnych natomiast można stosować elementy z blachy ocynkowanej, która nie ma właściwości kwasoodpornych, za to cechuje się odpornością na warunki atmosferyczne.

Przeczytaj więcej:

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black