Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Długi i wąski pokój. Jak kolorem ścian poprawić proporcje wnętrza?

Długi i wąski pokój. Jak kolorem ścian poprawić proporcje wnętrza?

Kolory ścian nie tylko zdobią, ale mogą poprawiać proporcje pomieszczenia. Sprawdź, jak pomalować długi i wąski pokój, by optycznie zmienić jego kształt.

Jak pomalować długi i wąski pokój?

Dobierając kolory ścian do wnętrza warto pamiętać o podstawowej zasadzie, że jasne kolory, odbijając światło, powiększają przestrzeń optycznie. Malując długi i wąski pokój należy lepiej więc zdecydować się na biel, której ponadczasowy i uniwersalny charakter pasuje do wielu stylistyk.

Pamiętajmy, by wybierać chłodne odcienie bieli, gdyż takie „oddalają” się od nas, ciepłe zaś przyciągają wzrok. Zmieniony optycznie bielą pokój wyda nam się większy i bardziej przestronny niż w rzeczywistości. Ale to nie koniec trików kolorystycznych, jakie możemy wykorzystać, by poprawić proporcje takiego wnętrza.

Mocno zaznaczona krótsza ściana

Pokój długi i wąski niczym korytarz, możemy pomalować dwoma kolorami. Ciemniejszy kolor należy zastosować na krótszej ścianie, a pozostałe ściany pozostawić w bieli. Dzięki temu zabiegowi skrócimy optycznie pokój – ciemna ściana wyda nam się bliżej.

Kolor krótszej ściany nie musi być intensywny. W niewielkich wnętrzach nie należy wręcz stosować ciemnych kolorów ścian, wystarczy nieco cieplejszy odcień szarości, koloru niebieskiego czy pomarańczowego, by skorygować zbyt długie wnętrze.

Pasy we wnętrzach

Krótszą ścianę możemy pomalować również w pasy – ważne, by były one poziome, co poszerzy zbyt wąską przestrzeń. Zamiast farby, warto zastosować tu pasy kolorowej tapety, a jej wzór i kolor dostosować do stylu wnętrza.

Unikajmy chaosu – małe wnętrza bądź takie o „trudnym” kształcie nie lubią zbyt wielu barw i faktur.

Pasy warto wykorzystać również na podłodze. Atrakcyjny dywan w pasy, ułożony tak, by poszerzał wnętrze, nie tylko przyczyni się do poprawy proporcji pomieszczenia, ale również stanowić będzie rzucający się w oczy element dekoracyjny. Jeżeli na krótszej ścianie znajduje się okno, poziome pasy można wykorzystać również na roletach czy zasłonach.

Wykorzystujmy pasy poziome na krótkiej ścianie.

Wykorzystujmy pasy poziome na krótkiej ścianie.

Jakie farby wybrać do pokoju?

Nie tylko kolory ścian mają wpływ na postrzeganie wnętrza, ale również rodzaj zastosowanej farby. Warto pamiętać, że półmaty bądź farby z połyskiem zdecydowanie lepiej wydobywają głębie kolorów i odbijają światło, powiększając optycznie wnętrze. Ale uwaga! Połyskująca ściana wskaże każdy błąd malarza pokojowego – zadbajmy więc o idealnie gładkie ściany.

Oświetlenie wnętrza

Pamiętajmy, jak duży wpływ na wygląd wnętrz ma sztuczne oświetlenie. Rozświetlmy więc krótsze ściany kinkietami, a w poprzek sufitu zamontujmy listwę oświetleniową z kilkoma punktami. Unikajmy zwisających żyrandoli z oprawami kierującymi światło w dół.

Światło, zarówno sztuczne, jak i naturalne warto „odbijać”. W tym celu w długim i wąskim pomieszczeniu warto zamontować lustra na dłuższej ścianie.

Lustra odbijają wnętrze powiększając je optycznie.

Lustra odbijają wnętrze powiększając je optycznie.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 2, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny