Start Arrow Budowa domuArrow Dobieramy klamki i zawiasy

Dobieramy klamki i zawiasy

Na początek klamka. Klamki mogą mieć wzornictwo nowoczesne – wykonane z tworzyw sztucznych, a także tradycyjne – mosiężne, choćby o bardzo nietypowych kształtach, a na specjalne życzenie nawet powlekane dwudziestoczterokaratowym złotem.

Przy wyborze jednak należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję. Dobre klamki wyposażone są w sprężyny po obu stronach, dzięki czemu „nie opadają” w miarę użytkowania, chroniąc tym samym zamek. Do wyboru będziemy mieli klamki z rozetkami bądź szyldem. Jedna rozetka będzie przykrywała okolice miejsca, w którym instalowana jest klamka, druga zaś miejsce tuż przy dziurce od klucza. Szyld, jeśli na niego się zdecydujemy, będzie jeden z każdej strony przykrywając oba otwory, zarówno klamki, jak i zamka.

klamka1

Kolej na zawiasy. Większość drzwi zawieszanych jest na dwóch zawiasach. W niektórych jest jeszcze trzeci pośrodku. Skrzydło drzwi zewnętrznych należy zawsze mocować na co najmniej trzech zawiasach, dopasowanych do ich wymiarów i masy. Bez trudu kupimy takie zawiasy, które pozwolą na korygowanie zawieszenia skrzydła względem ościeżnicy. Znajdziemy również takie, które nigdy nie będą skrzypieć.

Stosując specjalne zawiasy, można tradycyjne skrzydła zamontować jako wahadłowe. W drzwiach wahadłowych obrót skrzydła względem osi pionowej, przechodzącej przez boczną krawędź, jest możliwy w obie strony. Takie drzwi będą zamykać się samoczynnie. Zawiasy najczęściej są mosiężne; mogą być polerowane albo lakierowane.

W przypadku wyboru zawiasów należy kierować się walorami użytkowymi. Jeśli ich widok będzie nam bardzo przeszkadzał, możemy wybrać takie drzwi, w których zawiasy będą osłonięte specjalną listwą. Jednak nic tak nie zepsuje efektu całości, jak źle dobrany i do tego skrzypiący zawias.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645