Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Dobieramy sufit do pomieszczenia

Dobieramy sufit do pomieszczenia

Sufit w pomieszczeniu może być wykończony jako zwieńczenie ściany, może również stanowić niezależny element wykończeniowy. Istnieje kilka sposobów, które nadają się do określonych pomieszczeń, np. inaczej wykończymy sufit w pokoju dziennym, inaczej w pomieszczeniu stale narażonym na wilgoć.

Sufit, poza oczywistą funkcją w każdym wnętrzu, stanowi również często element powiązany z zamontowanym światłem. Dzięki przeróżnym formom kształtowania górnej części wnętrza możemy zaprojektować niebanalne oświetlenie w każdym pomieszczeniu, zarówno to funkcjonalne, użyteczne, jak i dekoracyjne czy nastrojowe.

Gra świateł jest możliwa dzięki zastosowaniu obecnych już niemalże we wszystkich mieszkaniach czy domach jednorodzinnych, sufitów podwieszanych. Ich niepodważalną zaletą jest również to, że w prosty sposób umożliwiają schowanie wszystkich elementów montażowych oświetlenia, a często łatwy demontaż pozwala na ewentualne naprawy czy przeróbki systemu świetlnego.

Sufity podwieszane występują najczęściej w trzech rodzajach, a każdy z nich ma swoje zalety doceniane w pomieszczeniach.

Sufit z płyt

Płyty gipsowo-kartonowe są powszechnie stosowanym materiałem wykończeniowym, który również wykorzystuje się w podwieszanych sufitach. Cienkościenne profile metalowe (rzadziej drewniane, ze względu na możliwość kurczenia się czy wypaczania materiału), bezpośrednio przymocowane do stropu, tworzą kratownicę, na której układa się płyty.

Płyty gipsowo-kartonowe mają różne właściwości, stosowanie płyt tzw. „zielonych”, które są wodoodporne, umożliwia zamontowanie podwieszanego sufitu w łazience czy kuchni. Ze względu jednak na olbrzymie możliwości aranżacyjne, płyty można malować, tynkować, nakładać fakturę i wzory, wykorzystywane są często w pomieszczeniach reprezentacyjnych, np. salonach czy jadalniach. W związku z tym, że płyty są lekkie i elastyczne można je również wyginać na wiele możliwości, tworząc niebanalne rozwiązania np. w narożnikach pomieszczeń.

(Płyty gk są popularnym materiałem wykończeniowym sufitu podwieszanego)

Sufit kasetonowy

Kasetony w kształcie kwadratów, prostokątów czy nawet kół, montuje się za pomocą profili na stałe lub z możliwością wyjmowania i dowolnego zmieniania ich układu. To pozwala na szereg aranżacji, bowiem kasetony występują w szerokiej gamie kolorów, są gładkie lub mają fakturę. Mogą być również płaskie i perforowane, te drugie znacznie lepiej pochłaniają dźwięki, toteż stosowane są w biurach, szkołach czy szpitalach. W domu natomiast doskonale nadają się do wyciszenia np. pokoju telewizyjnego.

(Sufity kasetonowe wzmagają izolację akustyczną wnętrza, fot.Armstrong)

Sufit panelowy

Rodzajem sufitu kasetonowego jest podwieszany sufit wykonany z paneli. Konstrukcja sufitów panelowych polega na zamontowaniu na specjalnych wieszakach, prostopadle do układanych paneli, profili w rozstawie ok. 70-100 cm, na których mocuje się panele za pomocą klipsów. Panele wykonane są z utwardzanego PVC, drewna, aluminium lub stali i mają około 10 cm szerokości i 6 m długości. Przestrzeń pomiędzy panelami drewnianymi wypełniona jest tzw. obcym piórem lub w przypadku pozostałych paneli, profilami wypełniającymi w kształcie koła czy prostokąta.

Układane prostopadle do ściany panele mogą tworzyć optyczne złudzenie dotyczące kształtu pomieszczenia. Panele dostępne są w szerokiej gamie kolorów, profile wypełniające również można dostosować do koloru całości bądź wyróżnić złotymi czy srebrnymi listwami.

Sufit napinany

Ostatnim rodzajem sufitów podwieszanych, są sufity napinane z błon PVC, fabrycznie kształtowane i przycinane. Napina się je na aluminiowych lub wykonanych z tworzywa listwach, przez co powłoka staje się elastyczna i daje się dowolnie kształtować w zależności od wnętrza.

Powierzchnia powłoki jest matowa bądź błyszcząca czy nawet lustrzana, co może być doskonałym narzędziem do optycznego powiększania małych pomieszczeń. Ponadto jest gładka i łatwa w utrzymaniu w czystości.

Błony PVC są również wyjątkowo odporne na wilgoć, doskonale zatem nadają się do montażu w kuchniach czy łazienkach, a także wytrzymałe – mogą być stosowane w pomieszczeniach narażonych na zalanie.

(Sufity napinane mogą być matowe lub błyszczące, fot. MarcAs)

Autor: mh

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny