Start Arrow Budowa domuArrow Dobierz parapet do okien i wnętrz

Dobierz parapet do okien i wnętrz

Parapet jako element wykończenia okna bywa przez nas na ogół pomijany. Tymczasem to niezmiernie ważny detal we wnętrzach i ozdoba elewacji.

Od parapetów możemy wymagać wiele: funkcjonalności, trwałości oraz tego, aby były zwyczajnie ładne. Jeśli są dobrze zamontowane i wykonane z odpowiedniego materiału – posłużą nam długie lata.

Parapety zewnętrzne

Dziś parapety zewnętrzne dobiera się do rodzaju okien, koloru elewacji, a nawet stylu w jakim zaprojektowano budynek. Mogą być wykonane z różnych materiałów. „Stara szpetna blacha”, z której powstawały wiele lat temu już dawno odeszła do lamusa. Obecnie producenci dają nam naprawdę duży wybór. Najważniejsze, aby parapety zewnętrzne były wykonane z materiałów nienasiąkliwych i odpornych na warunki atmosferyczne. Muszą skutecznie ochronić mur pod oknem przed opadami, nasłonecznieniem i temperaturami (zarówno wysokimi, jak i niskimi).

(Parapet zewnętrzny z kamienia)

Tabela: Podział parapetów zewnętrznych ze względu na materiał, z którego mogą być wykonane

Blacha stalowa (ocynkowana)
 • Najtańsze, pokrywane lakierem dekoracyjnym, antykorozyjnym (poliester lub pural).
Aluminium
 • Grubsze od stalowych, pokrywane lakierem proszkowym w różnych kolorach, anodowane (pokryte warstwą tlenku) albo laminowane folią; mogą być gięte z blachy lub profili wytłaczanych.
Kamień naturalny
 • Wykonane z płyt granitowych; polerowane, patynowane, szlifowane, młotkowane lub łupane; bardzo trwałe. Tłumią dźwięk spadających kropli deszczu.
Ceramika
 • Kształtki i płytki parapetowe z klinkieru lub gresu łączy się zaprawą do pożądanej wielkości; bardzo trwałe.
Żywica
 • Z włókna szklanego nasączanego żywicami epoksydowymi, pokryte teflonem; dostępne jako nakładki na stare parapety; wytrzymałe i odporne na korozję.
PVC
 • Komorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego; wytrzymałe i odporne na korozję oraz związki chemiczne (kwaśne deszcze); pokryte laminatem w dowolnym kolorze.

Niezależnie od materiału, z którego został wykonany parapet, musimy pamiętać, aby był prawidłowo zamontowany i na tyle szeroki, by wysuwał się przynajmniej 4 – 5 cm poza lico ściany – podpowiada Błażej Runowski, partner handlowy firmy MS więcej niż OKNA. – Parapet powinien być nachylony pod kątem około 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Poza tym musi posiadać od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie, dzięki któremu woda nie będzie spływała po ścianie budynku.

Miejsca gdzie montowane są parapety to potencjalne mostki termiczne. Zły montaż może prowadzić do podwyższonych strat ciepła, zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni. Niektórzy błędnie zakładają, że im szczelniej osadzą parapet zewnętrzny, tym skuteczniej zapobiegną tym niepożądanym zjawiskom. Tymczasem szczelne powinno być tylko połączenie parapetu z ościeżnicą okna i ścianami otworu okiennego. Co ważniejsze, zjawisko mostka termicznego związane jest w dużo większym stopniu z parapetami wewnętrznymi.

W niektórych rodzajach parapetów zewnętrznych (PVC, aluminium) przy ich osadzaniu trzeba zachować pewien luz w ścianach – przestrzega ekspert z MS więcej niż OKNA. – Różnice temperatur powodują bowiem zmiany wymiarów parapetu, czego konsekwencją mogą być uszkodzenia tynku lub samego podokiennika. W zależności od materiału, z którego wykonany jest parapet – pozostawioną przestrzeń można wypełnić silikonem albo wsuwanymi na końce parapetów specjalnymi zakończeniami z tworzywa. Pozwalają one na zachowanie żądanej szczeliny, a jednocześnie stają się estetycznym elementem wykończeniowym.

Parapety wewnętrzne

Coraz rzadziej nasze okna ukrywamy za firanami czy zasłonami, dlatego parapet wewnętrzny musi być z założenia ozdobą wnętrza. Może być mniej wytrzymały od parapetu zewnętrznego, ale na pewno powinien być ładny.

(Parapet wewnętrzny z kamienia)

Jakie funkcje pełni parapet wewnętrzny? Otóż ma wiele zadań: kieruje odpowiednio strumień ciepłego powietrza z kaloryfera, zatrzymuje kurz, zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem i zalaniem podczas mycia okien i może być ozdobną półką (na kwiatki, książki i bibeloty). Podobnie jak parapety zewnętrzne jest wykonywany z różnych materiałów, a ich dobór uwarunkowany jest miejscem, gdzie będzie się znajdował (kuchnia, łazienka, salon), a przede wszystkim preferencjami domowników.

Co ciekawe, okno bez parapetu wewnętrznego nie jest błędem konstrukcyjnym. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się jednak do takiego rozwiązania, że nawet nie wyobrażamy sobie innego. Parapety stają się półkami, a nawet blatami czy siedziskami. Nierzadko są bardzo istotnym elementem wystroju wnętrza.

Tabela: Podział parapetów wewnętrznych ze względu na materiał, z którego mogą być wykonane

Drewno
 • Praktycznie wszystkie gatunki drewna klejonego; odporne na zmiany temperatury oraz wilgotność; frezowane krawędzie, wykończone woskiem lub lakierem bezbarwnym; rysują się.
Laminowane płyty wiórowe
 • Oklejone laminatem lub powleczone melaminą; na wierzchu nadruki imitujące drewno, kamień, płytki ceramiczne; matowe, półmatowe lub z połyskiem.
Kamień naturalny
 • Wykonane z płyt granitowych, marmuru (musi być impregnowany), trawertynu, zbitego wapienia; nadają się do kuchni i łazienki, są odporne na zarysowania, wodę, środki chemiczne o neutralnym PH; szlifowane lub polerowane.
Konglomerat marmurowy
 • Kruszywo marmurowe spojone żywicą poliestrową; przypomina marmur, ale jest tańszy, po odpowiednim zaimpregnowaniu nienasiąkliwy, odporny na uderzenia, niewrażliwy na zaplamienia; nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę, środki chemiczne; szeroka gama barw.
Kamień sztuczny
 • Duromarmur (mieszanka kruszywa marmurowego i cementu, konglomeratów marmurowych, mieszanki mączki marmurowej z żywicami syntetycznymi); wygląda jak marmur lub granit, ale jest lżejszy; nadaje się do kuchni i łazienki; odporny na zarysowania, wodę, środki chemiczne.
Ceramika
 • Kształtki i płytki parapetowe szkliwione, nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę, środki chemiczne; ważne, aby na styku z oknem zastosować jako wypełnienie materiał trwały i elastyczny.
PVC
 • Komorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego, często wykorzystywane jako nakładki na stare parapety; odporne na wilgoć, czasem fałdują się od podwyższonej temperatury; wykończone laminatem.
Kompozyty
 • Tworzywa składające się z wodorotlenku glinu, spoiwa żywicy oraz pigmentów; łatwo się rysują, ale są odporne na uderzenia.

Wiele osób lubi duże parapety, ale należy pamiętać, że te muszą być stabilnie zamocowane – ostrzega Błażej Runowski, partner handlowy firmy MS więcej niż OKNA – jeżeli podparcie nie jest wystarczające powinno się zastosować wsporniki.

Nie zapominajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości między parapetem a grzejnikiem, bo niektóre parapety osadzone za nisko mogą ulegać odkształceniom. Zbyt mała odległość od grzejnika może też spowodować mniej skuteczne jego działanie. Bezpieczna odległość to 15 – 20 cm.

Wspomniany już mostek termiczny bardziej związany jest z parapetami wewnętrznymi. Często powstaje przez zbyt głębokie wsunięcie ich pod ościeżnicę. Tymczasem optymalna głębokość wynosi 1 – 1,5 cm. Co zrobić z pozostałą częścią szczeliny? Wystarczy ją wypełnić materiałem o niskiej przewodności ciepła lub termoizolacyjnym (pianki poliuretanowe, gotowe taśmy ze spienionego polietylenu lub innego materiału termoizolacyjnego).

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu