Start Arrow Finanse i prawoArrow Dobre wiadomości dla kredytobiorców: stopy bez zmian, Wibor bez zmian

Dobre wiadomości dla kredytobiorców: stopy bez zmian, Wibor bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Oznacza to, że kredytobiorcy dalej mogą cieszyć się z niskiej raty kredytu, a taki stan rzeczy pozostanie prawdopodobnie co najmniej do końca tego roku.

Stopy procentowe w Polsce od ponad 2 miesięcy pozostają na historycznie niskim poziomie. Podstawowa stopa referencyjna wynosi 1,50 proc., a ważna dla wielu kredytobiorców stopa lombardowa ma poziom 2,50 proc.

stopy procentowe, kredyt hipoteczny

Osoba, która zaciągnęła 250 tys. kredytu 3 lata temu, płaciła miesięczną ratę w wysokości około 1600 złotych. Dzisiaj rata tego samego kredytu to około 1080 złotych.

Stopy NBP ważne, ale obserwuj Wibor

Z punktu widzenia kredytobiorców najistotniejsza jest jednak stopa Wibor. To od tego wskaźnika, z reguły dla terminów 3-miesięcznych, zależy oprocentowanie kredytów udzielanych w naszej walucie. Wartość Wiboru w pośredni sposób oczywiście zależy od stóp Narodowego Banku Polskiego, ale to właśnie zmiany stopy na rynku międzybankowym są najważniejsze dla spłacających swoje kredyty. Aktualnie stopa Wibor wynosi 1,65 proc. i jest to wartość o prawie 3,50 p.p. niższa od ostatniego maksimum. W lipcu 2012 roku Wibor 3-miesięczny wynosił bowiem 5,14 proc. i od tego czasu systematycznie spadał osiągając aktualnie historycznie niskie poziomy. Przekłada się to także na spadek rat kredytowych. Dla kredytu zaciągniętego na 30 lat, z marżą 1,50 p.p. oznacza to spadek raty o ponad 33 proc. w stosunku do raty płaconej w lipcu 2012 roku. Przykładowo osoba, która zaciągnęła 250 tys. kredytu 3 lata temu, płaciła miesięczną ratę w wysokości około 1600 złotych. Dzisiaj rata tego samego kredytu to około 1080 złotych.

Niskie oprocentowanie, wysokie prowizje

Dla osób, które chcą dzisiaj zaciągnąć pożyczkę gotówką dobrą informacją jest także niski poziom stopy lombardowej. To od jej wartości zależy  maksymalne, nominale oprocentowanie wszystkich kredytów. Stopa lombardowa na poziomie 2,5 proc. oznacza, że odsetki nie mogą być wyższe, niż 10 proc. w skali roku. Jednak osoby, które dzisiaj chcą skorzystać z pożyczki gotówkowej, czy karty kredytowej powinny zachować czujność. Ustawowe ograniczenie kosztów kredytu dotyczy tylko nominalnego oprocentowania. Spadek przychodów z tego tytułu banki rekompensują sobie często podwyższeniem innych opłat. Coraz częściej prowizja za udzielanie pożyczki gotówkowej wynosi ponad 10 czy 15 procent. Dlatego porównując produkty należy patrzeć i zliczać wszystkie koszty, a nie tylko relatywnie niskie odsetki.

Autor: Michał Krajkowski
Główny Analityk Notus Doradcy Finansowi
Zdjęcie: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 6, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo