Start Arrow Budowa domuArrow Dobry materiał izolacyjny to cieńsza warstwa ocieplenia. Jakie znaczenie dla wyglądu budynku ma grubość izolacji?

Dobry materiał izolacyjny to cieńsza warstwa ocieplenia. Jakie znaczenie dla wyglądu budynku ma grubość izolacji?

Ściany zewnętrzne domu chronią nasze wnętrza przed warunkami panującymi na zewnątrz, dlatego bardzo ważne jest ich optymalne ocieplenie. Odpowiedni system izolacyjny ochroni nas przed chłodem, upałem, a czasem także przed ogniem. Rynek oferuje szeroki wybór materiałów przeznaczonych do termoizolacji budynku. Jak wybrać ten najlepszy? Na które parametry warto zwracać uwagę?

Rynek oferuje szeroki wybór materiałów przeznaczonych do termoizolacji budynku. Jak wybrać ten najlepszy? fot. Kingspan Insulation

Rynek oferuje szeroki wybór materiałów przeznaczonych do termoizolacji budynku. Jak wybrać ten najlepszy? fot. Kingspan Insulation

O tym, czym kierować się przy wyborze izolacji ścian zewnętrznych opowiada Dawid Strzała, Business Development Manager z firmy Kingspan Insulation.

Izolacja ścian zewnętrznych ma na celu poprawienie wydajności energetycznej budynku w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania i podwyższenia jego komfortu. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego nie jest prosty. Należy bowiem przeanalizować wiele istotnych czynników, które wpływają na opłacalność inwestycji, a także decydują o efektywności ocieplenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na parametry współczynnika przewodzenia ciepła. Dobry materiał izolacyjny przeznaczony do ocieplania zewnętrznych części budynku powinien posiadać jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła, który optymalnie ociepli wnętrza, oraz wpłynie na obniżenie rachunków.

Izolacja ścian a wygląd elewacji

Wybierając materiał do izolacji ścian zewnętrznych, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się jego grubością. Na rynku istnieją produkty, które cechują się wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi, przy jednoczesnym zmniejszeniu warstwy izolacyjnej. Cieńszy materiał, który spełnia wymagania termoizolacyjne, wpływa również na swobodę kreowana elewacji. Izolacja o zredukowanej grubości w wielu przypadkach nie wpływa na pierwotny wygląd fasady. Z założenia, zewnętrzna płyta izolacyjna nie powinna zasłaniać elementów zdobiących elewację. Zastosowanie cieńszego rozwiązania pozwoli ocieplić budynek zgodnie z obowiązującymi normami, przy zachowaniu walorów wizualnych budynku. Jest to bardzo ważny czynnik w momencie, gdy modernizacji termicznej poddawane są starsze budynki o statusie zabytku, które znajdują się pod stałą kontrolą konserwatorską. Ponadto, mniejsza grubość płyty równoznaczna jest ze zwiększeniem przestrzeni użytkowej naszych balkonów oraz tarasów.

Na rynku istnieją produkty, które cechują się wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi, przy jednoczesnym zmniejszeniu warstwy izolacyjnej. fot. Kingspan Insulation

Na rynku istnieją produkty, które cechują się wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi, przy jednoczesnym zmniejszeniu warstwy izolacyjnej. fot. Kingspan Insulation

Izolacja ścian a światło we wnętrzach

Cieńsza warstwa izolacyjna zagwarantuje nam także dostatek światła we wnętrzach oraz pozwoli na utrzymanie stałego i przyjemnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednie nasłonecznienie mieszkania korzystniej wpływa na nasze samopoczucie oraz pozwoli na zminimalizowanie wydatków związanych z energią elektryczną w ponure, zimowe popołudnia. Warto również zwrócić uwagę na to, że cieńsza grubość izolacji eliminuje konieczność pogłębiania zewnętrznych ościeży okiennych w celu umieszczenia izolacji węgarków lub podokienników , oraz zapobiega powstawaniu w tym miejscu bardzo znaczących mostków termicznych.

Stosowanie materiałów o zredukowanej grubości jest także zalecane w przypadku renowacji termicznej budynków posiadających stosunkowo krótki okap dachowy. Użycie standardowej płyty izolacyjnej w niektórych przypadkach mogłoby spowodować, że okap nie wystawałby poza obrys ściany.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze izolacji ścian zewnętrznych?

Przy wyborze odpowiedniej izolacji należy zwrócić uwagę na odporność ogniową materiału, z którego jest wykonana. Im wyższa klasa reakcji na ogień tym większe bezpieczeństwo, ponieważ takie izolacje zapewniają większą ochronę nie tylko naszemu mieszkaniu, lecz również skutecznie blokują rozprzestrzenianie się ognia na sąsiednie budynki.

Przy wyborze izolacji powinniśmy także zwrócić uwagę na koszt oraz łatwość montażu. Instalacja izolacji cieplnej powinna być jak najprostsza, gdyż skomplikowany proces montażowy może doprowadzić do ewentualnych błędów, które narażą nas na dodatkowe wydatki. Źle wykonany montaż może również doprowadzić do powstania niebezpiecznych mostków termicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do odpadnięcia izolacji wraz z elewacją.

Nie można również zapomnieć o tym, że wybrana przez nas izolacja powinna być wyprodukowana z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia. Jej skład ma wpływ na zdrowie nie tylko podczas montażu, ale również podczas późniejszego użytkowania obiektów, w których została zastosowana. Podczas montażu dobry materiał izolacyjny nie powinien powodować podrażnień błon śluzowych oraz skóry, a także nie powinien wywoływać reakcji alergicznych.

Wybór optymalnej izolacji to bardzo odpowiedzialna decyzja. Jej skutki znajdą odzwierciedlenie w przyszłości wśród mieszkańców planowanej, lub istniejącej już inwestycji. Korzystając ze standardowych izolacji, często nie wykorzystujemy w pełni potencjału technologicznego rozwiązań nowej generacji. Porównanie wymaga uwzględnienia kilku ważnych czynników, których prawidłowa analiza zagwarantuje nam energooszczędność, ekonomiczność eksploatacji, oraz bezpieczeństwo.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 1, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

marcin Odpowiedz 2017-06-30 19:17:10

Najlepszym materiałem - bez względu czy to ściany, czy to fundamenty czy strop albo podłoga pozostaje styropian. Bardzo dobrze radzi sobie z izolacją, łatwo się stosuje oraz jest tani. Na stronie styropian.men można obejrzeć trochę faktów na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black