Start Arrow WnętrzaArrowSypialniaArrow Dobrze doświetlone poddasze: sypialnie na poddaszu

Dobrze doświetlone poddasze: sypialnie na poddaszu

Domy jednorodzinne bardzo często przewidują sypialnie na poddaszu. To idealne miejsce do odpoczynku, wyciszenia, relaksu. Z dala strefy dziennej, zaplanowanej na parterze, gdzie toczy się życie rodzinne, z dala od hałasów z kuchni, brzęczącego telewizora czy dzwoniącego do drzwi listonosza.

Kształt dachu, wysokość pomieszczeń na poddaszu, a także rozmieszczenie okien dachowych umożliwia stworzenie sypialni o różnym charakterze. Właśnie dobrze dobrane okna dachowe i okienne osłony pomagają budować nastrój w sypialni, zmieniać funkcje pomieszczenia, zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. W tym artykule podpowiadamy, jakie okna najlepiej doświetlą sypialnie na poddaszu i na co zwracać uwagę aranżując to pomieszczenie.

Aranżacja sypialni na poddaszu

Aranżacja sypialni na poddaszu

Autor: Velux

Dzięki zamontowaniu w tej sypialni kilku okien dachowych, w ciągu dnia wnętrze jest wypełnione naturalny światłem. W oknach warto jednak zamontować rolety, by poranne słońce nie budziło nas zbyt wcześnie. fot. Velux

Ścianka kolankowa a aranżacja sypialni na poddaszu

Ścianka kolankowa to zewnętrzną ściana poddasza, która usytuowana jest na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Na niej opiera się cała konstrukcja więźby dachowej. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji. Ścianka kolankowa decyduje o wysokości pomieszczeń na poddaszu i możliwości aranżacji:

 • Ścianka kolankowa o wysokości min. 80 cm umożliwia ustawienie łóżka pod skosem, ale optymalnym rozwiązaniem, jest ścianka o wysokości 95-100 cm, która pozwoli nam już zupełnie bezpiecznie podnosić się z łóżka, bez obawy, że uderzymy głową o strop.
 • Ścianka kolankowa o wysokości 75 cm pozwala ustawić szezlong czy komodę, choć lepszym rozwiązaniem jest zabudowa miejsca pod skosami półkami czy szafkami na wymiar.
 • Standardowa wysokość biurka czy toaletki wynosi 75 cm, więc ścianka kolankowa już o wysokości 80 cm pozwoli na ustawienie tych mebli pod skosem. Przy tej wysokości nie wykorzystamy jednak całego blatu – bezpośrednio pod skosem nie będzie można nawet postawić monitora czy stojaku na przybory biurowe. Ale blat toaletki możemy wykorzystać na ustawienie flakoników z perfumami czy niskich pojemników na kosmetyki.
 • Ścianka kolankowa o wysokości ok. 115 cm da nam możliwość dowolnego zagospodarowania ok. 40 cm przestrzeni między skosem a blatem biurka. Postawimy tam lustro do makijażu, lampkę biurkową czy segregatory na domowe dokumenty.
 • Ścianka kolankowa o wysokości ok. 140 cm pozwoli nam ustawić pod skosem wyższą komodę na odzież czy biblioteczce, a co istotne – przy takiej wysokości ścianki przed meblem będziemy mogli stanąć w wyprostowanej pozycji, bez konieczności schylania głowy.

Okna do sypialni na poddaszu

Decydując się na aranżację sypialni na poddaszu, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych z oknami dachowymi. Pamiętajmy, że:

 • Lukarny pozwalają lepiej wykorzystać powierzchnię poddasza niż okna dachowe. Ułatwiają również wyglądanie przez okno z każdej niemalże pozycji. Jednak okno zamontowane w lukarnie dużo gorzej doświetla pomieszczenie na poddaszu – przepuszczają niemal dwukrotnie mniej światła.
 • Jeśli okna dachowe będą równomiernie rozłożone na całej powierzchni pomieszczenia, zapewniona zostanie dobra widoczność oraz odpowiednią ilość światła o różnych porach dnia.
 • Jedno, nawet duże okno doświetla tylko część pomieszczenia. Światło pada na mniejszą powierzchnię niż w przypadku zamontowania dwóch okien o mniejszej powierzchni. Jeżeli zaś cztery okna dachowe zaplanujemy po dwa na przeciwległych połaciach, to oświetlona powierzchnia będzie jeszcze większa.
 • Światłem po brzegi wypełni sypialnię nowatorskie, duże okno dachowe, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon.
 • Ciekawe efekty uzyskać można decydując się na okna z nadstawkami. Montuje się je nad oknem dachowym (ścianka kolankowa nie jest potrzebna). Nadstawki mają kształt trójkąta, prostokąta lub są w kształcie łuku, co dodatkowo urozmaica wnętrze poddasza. Są jednak nieotwieralne.

Sypialnie na poddaszu – aranżacje

Aranżacja sypialni na poddaszu

Aranżacja sypialni na poddaszu

Autor: Dekoria.pl - kolekcja Avinon

Od wysokości ścianki kolankowej zależy aranżacja poddasza. fot. Dekoria.pl

Aranżacja sypialni na poddaszu

Aranżacja sypialni na poddaszu

Autor: Dekoria.pl - kolekcja Fleur

Ustawiając łóżko pod skosem zwróćmy uwagę czy komfortowo i bezpiecznie będziemy się podnosić. fot. Dekoria.pl

Aranżacja sypialni na poddaszu

Aranżacja sypialni na poddaszu

Autor: Fakro

To w dużej mierze okna decydują o doświetleniu sypialni. Ciekawe efekty można uzyskać stosując nadstawki do okien dachowych. fot. Fakro

Aranżacja sypialni na poddaszu

Aranżacja sypialni na poddaszu

Autor: Velux

Nowatorskie rozwiązania takie jak balkon dachowy, można montować na poddaszu bez ścianki kolankowej. fot. Velux

Aranżacja sypialni na poddaszu

Aranżacja sypialni na poddaszu

Autor: Velux

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na spokojny sen w nocy jest brak światła w pomieszczeniu, w którym śpimy. fot. Velux

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 9, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa Cubus 4pł. TK Lighting + gratis...

 • Promocja

  Plafon Various Biało-szaro-biały Kolor apli: ...

 • Promocja

  Zwis Burn Black 1 pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza