Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Dobrze zabezpieczona podłoga na tarasie

Dobrze zabezpieczona podłoga na tarasie

Podłoga wykonana z drewna wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – w przypadku podłogi tarasowej ma to szczególnie duże znaczenie. Nie wystarczy, że zadbamy o jej powierzchnię. Równie ważne jest zabezpieczenie spodów i boków desek, a także powierzchni cięcia. Są to bowiem obszary, gdzie działanie szkodników i wilgoci jest równie niszczące, jak na powierzchni.

Zobacz także: 

Wbrew pozorom, wie o tym niewielu właścicieli tarasów. Często poprzestajemy na zabezpieczeniu desek z wierzchu, gdyż jest to powierzchnia najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Deski nie mogą być wprawdzie uszkodzone mechanicznie od spodu, ani z boku, jednak główny problem stanowią owady oraz pleśń.

Jak mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax: Z problemem tym często zgłaszają się do nas konsumenci – np. za pośrednictwem infolinii. Użytkownicy pytają naszego eksperta o zagrożenia i konsekwencje braku zabezpieczenia oraz o to, w jaki sposób i za pomocą jakich środków uchronić przed nimi deski.

 

(Zabezpieczenie desek od góry nie wystarczy, fot. Altax)

Jak zabezpieczać?

Podstawową kwestią jest zabezpieczenie desek przed biokorozją. Powinniśmy to zrobić jeszcze zanim zostaną położone na tarasie. Pomoże nam w tym gruntujący impregnat do drewna. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, nie poprzestajemy na górnej powierzchni desek. Zaimpregnowane muszą być także powierzchnie boczne, oraz spody desek, a także miejsca cięcia drewna. Nie musimy pokrywać drewna kilkoma warstwami impregnatu – już jedna wystarczy, aby zabezpieczyć deski na długie lata.

Kiedy drewno zostanie już zaimpregnowane, możemy przejść do nakładania preparatów dekoracyjnych. Wbrew nazwie, ich rola nie ogranicza się jedynie do ozdabiania. Zwiększają one stopień ochrony przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi, oraz wnikaniem brudu.

 

(Po zaimpregnowaniu, drewno należy pokryć warstwą preparatu dekoracyjnego, fot. Altax)

Olejowanie czy lakierowanie?

W przypadku podłogi na tarasie, najskuteczniejszą ochronę zapewnia olej. W odróżnieniu od lakieru nie tworzy bowiem powłoki, tylko wnika w głąb desek, zabezpieczając je od środka. Powłoka stworzona przez lakier może bowiem pękać i łuszczyć się, co w konsekwencji sprawia, że wilgoć jest przepuszczana do kolejnych warstw drewna.

Grubszą warstwę oleju nakładamy na wierzch desek i po bokach. Bardzo ważne jest też obfite olejowanie w miejscach cięcia poprzecznego. Są to obszary, gdzie odsłonięte są kapilary drewna, co sprawia, że wchłanianie wody jest szczególnie intensywnie. Od spodu wystarczy je delikatnie nasączyć.

Jak mówi ekspert firmy Altax: Malowanie spodu desek nie jest konieczne i nie wszyscy to robią. Musimy jednak pamiętać, że niezabezpieczone drewno może w tym miejscu wchłaniać wilgoć i wodę, a to powodować może jego pęcznienie i pękanie. Dlatego przetarcie ich olejem od spodu ma uzasadnienie, bo wydłuża żywotność konstrukcji.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród