Start Arrow Budowa domuArrow Docieplenie budynku. Kiedy warto zdecydować się na termomodernizację domu?

Docieplenie budynku. Kiedy warto zdecydować się na termomodernizację domu?

Aby poprawić właściwości izolacji cieplnej starego domu możemy zdecydować się na jej całkowitą wymianę lub zmodernizować ją poprzez nałożenie nowego systemu dociepleń. Warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku, nie tylko ze względu zaostrzających się przepisów dotyczących efektywności energetycznej. Odpowiednio docieplony dom jednorodzinny jest tańszy w utrzymaniu, zdrowszy dla domowników i ma zdecydowanie wyższą wartość rynkową.

Termomodernizacja budynku pozwala podnieść jego standard do bieżących norm energooszczędności i jednoczceśnie służy technicznej i estetycznej renowacji ścian.

Termomodernizacja budynku pozwala podnieść jego standard do bieżących norm energooszczędności i jednoczceśnie służy technicznej i estetycznej renowacji ścian.

Wieloletnie budynki konstruowane przed latami 90 poprzedniego wieku. w pewnym momencie eksploatacji muszą przejść przez renowację termoizolacji. Wynika to z faktu, że materiały budowlane z tego okresu nie były tak wytrzymałe, jak te używane obecnie, przez co zmienna pogoda była w stanie im bardziej zaszkodzić. Ponadto, stare nieruchomości nie spełniają aktualnych norm unijnych dotyczących energooszczędności, według których warstwa izolacyjna elewacji musi mieć przynajmniej 16 cm grubości.

Wymiana izolacji czy docieplanie?

W celu poprawienia parametrów ocieplenia budynku, starą elewację można skuć, żeby następnie uzupełnić ją nowym materiałem budowlanym. Jednak dla właścicieli nieruchomości może to być nieopłacalne. Całkowita wymiana izolacji jest czasochłonna, hałaśliwa i powoduje bałagan w postaci dużej ilości gruzu. Jest to preferowane rozwiązanie wyłącznie w przypadku, gdy budynek uległ znacznemu uszkodzeniu (chociażby w przypadku rozpadu części ścian). Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem dla jego właścicieli jak i mieszkańców jest instalacja systemu ocieplenia ETICS na starej elewacji, jeśli jest ona w dostatecznie dobrym stanie technicznym. Takie Docieplanie wymaga mniejszego nakładu środków, skracając przy tym czas realizacji, a ingerencja w użytkowanie budynku i jego okolicy jest w porównaniu do demontażu starego i instalacji nowego systemu – znacznie mniejsza.

Audyt techniczny elewacji

Proces docieplania zaczynamy od weryfikacji jakości ścian zewnętrznych. Niezbędna jest tutaj opinia kierownika budowy, który na podstawie wizji lokalnej i analizy dokumentacji budynku wraz z dziennikiem jego prac budowlanych stwierdzi, czy warstwa wierzchnia elewacji jest dostatecznie wytrzymała. Jeśli ściany można skutecznie wyremontować, to jego opinia będzie pozytywna. Następnie trzeba sprawdzić wewnątrz starą izolację podczas audytu technicznego, odkrywając jej ewentualne niedoskonałości. Z tym zadaniem pomoże wyspecjalizowana ekipa budowlana, która pobierze próbki styropianu do badań.

Radosław Marciniec, technolog z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej:
Wewnętrzna diagnostyka materiału izolacyjnego ściany pozwala budowlańcom ocenić, jakie są szansę na bezpieczną instalację docieplenia. Jeśli jest to możliwe, wyniki audytu przejdą do projektanta ocieplenia, którego zadaniem będzie dobranie systemu ocieplenia i przygotowanie dokładnego planu jego instalacji dla wykonawcy.

Jaki system docieplenia wybrać?

Propozycja wyboru konkretnego systemu ETICS pozostaje w kwestii projektanta ocieplenia, który również bierze pod uwagę końcowy wygląd odnowionej elewacji. System ocieplenia musi być dopasowany do technologii konstrukcyjnej nieruchomości i jednocześnie powinien być znany z doświadczenia naszemu wykonawcy. Optymalnym doborem będzie  produkt złożony z materiałów od jednego producenta, ze względu na zgodność w instalacji, co z kolei przełoży się na większą gwarancję zachowania trwałości nowej warstwy wierzchniej. Standardowo w skład systemu docieplenia wchodzą płyty styropianowe, mocowania mechaniczne, warstwa zbrojna i warstwa tynku cienkowarstwowego wykończona ewentualnie dodatkowo farbą elewacyjną.

Właściciele budynków w starym standardzie budownictwa mogą zdecydować się na ich docieplenie bezspoinowym systemem ETICS. fot. Arsanit

Właściciele budynków w starym standardzie budownictwa mogą zdecydować się na ich docieplenie bezspoinowym systemem ETICS. fot. Arsanit

Główne korzyści termomodernizacji

Profesjonalna realizacja projektu ocieplenia zwiększa użyteczność budynku na długie lata. W efekcie tego procesu uzyskujemy poprawę jakości technicznej, wizualnej i energetycznej budynku. Ta ostatnia wartość dodana, przełoży się z czasem na obniżenie kosztów grzewczych. Montaż systemu bezspoinowego przebiega dostatecznie szybko, co jest istotne dla inwestorów zobowiązanych terminami. Duże znaczenie ma również efekt końcowy, jakim jest odmieniony wygląd elewacji, podnoszący poczucie komfortu mieszkańców.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 8, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black