Start Arrow Finanse i prawoArrow Dofinansowanie nie tylko na kolektory

Dofinansowanie nie tylko na kolektory

Aby uzyskać premię termomodernizacyjną lub wsparcie na zakup lub montaż kolektorów słonecznych, trzeba zaciągnąć kredyt. Nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska zakłada, że dofinansowanie inwestycji ekologicznych dotyczy już nie tylko kolektorów słonecznych (jak w przypadku dopłat organizowanych przez NFOŚiGW), a modernizację gospodarstwa nie trzeba finansować kredytem.

Chociaż znowelizowana ustawa obowiązuje od 21 grudnia 2010 roku, to jednak jeszcze nie wszystkie gminy dostosowały się do nowych zasad. Dlatego podejmując decyzję o inwestycji w odnawialne źródła energii warto zorientować się, czy w naszej gminie działa już program dofinansowania. Sprawdź w swojej gminie!

Dotychczas planując zakup i montaż kolektorów słonecznych można było skorzystać z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dopłaty do kredytu. Podobnie jak w przypadku premii termomodernizacyjnej, inwestor starający się o dopłaty nie mógł samodzielnie finansować inwestycji, konieczne było zaciągnięcie kredytu.

Dofinansowania z budżetu gminy nie są już obwarowane obowiązkiem kredytowym. Nowelizacja ustawy umożliwia mieszkańcom gmin skorzystanie z budżetu samorządowego nie tylko w zakresie instalacji kolektorów słonecznych. Państwo wspiera inwestorów również w innych energooszczędnych działaniach lub modernizacjach ekologicznych. Wsparcie finansowe możemy więc uzyskać na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków czy instalację pompy ciepła. Również planując prace termomodernizacyjne, związane z ociepleniem ścian zewnętrznych, wymianą okien czy modernizacją starej instalacji grzewczej, można ubiegać się o dofinansowanie z gmin. Do listy prac objętych wsparciem zaliczają się również ekologiczne prace związane z usuwaniem azbestu.

Beneficjentami gminnych dopłat są zarówno mieszkańcy, budujący domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe czy stowarzyszenia i fundacje.

Zobacz też Gdzie uzyskać dotacje na OZE?

(Kolektory słoneczne i inne inwestycje związane z odnawianymi źródłami energii są objęte dofinansowaniem gminy)


Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 4, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-03-14 13:44:34

Dotacje tak tylko przed podjęciem inwestycji nikt mnie nie poinformował, że dotacje Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie są opodatkowane. W rezultacie po wliczeniu dotacji do dochodu, wpadłem w najwyższy próg podatkowy i na tym interesie straciłem. Skandal. Kto mi to zrekompensuje. To jest parodia, nikt z dotacji nie skorzysta wiedząc, że musi zapłacić podatek i w większości przypadków wpaść w wyższy próg podatkowy. To zniechęca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo