Start Arrow Budowa domuArrow Dokumentacja techniczna betonu komórkowego

Dokumentacja techniczna betonu komórkowego

Zapoznanie się z dokumentacją techniczną materiałów budowlanych powinno być pierwszym krokiem, jaki wykonujemy podczas podejmowania decyzji o zakupie konkretnych wyrobów. W przypadku budowania domu z betonu komórkowego warto uważniej przyjrzeć się technicznym oznaczeniom dotyczącym dokładności wymiarowej bloczków.

Zima raczej nie jest sprzymierzeńcem prac budowlanych. Choć podczas chłodnych miesięcy inwestorzy zwalniają tempo, to istnieje grupa osób, która w tym okresie szczególnie interesuje się ciężką budowlanką. Do tego grona należą ci, którzy postawienie własnego domu zamierzają rozpocząć wraz z nadejściem wiosny, a zimowy czas przeznaczają na zapoznanie się z ofertami producentów. Decyzja o wyborze odpowiedniego materiału budowlanego powinna być podjęta przede wszystkim w oparciu o rzetelne informacje techniczne, dotyczące wyrobów. Ci, którzy zamierzają wybudować dom z betonu komórkowego, oprócz pozyskania podstawowych informacji o współczynnikach przenikania i przewodzenia ciepła, powinni zwrócić uwagę również na oznaczenia dotyczące dokładności wymiarowej bloczków.

(Oznaczenie bloczka z betonu komórkowego jako GPLM mówi nam, że produkt przeznaczony jest do wznoszenia murów ze spoinami wykonanymi z zapraw zwykłych lub lekkich. fot. Bruk-Bet)

Co mówią normy

Beton komórkowy jest materiałem, który charakteryzuje się największą dokładnością wymiarową spośród oferowanych na rynku wyrobów do wznoszenia murów. Jarosław Kwaśniak, Product Manager TERMALICA wyjaśnia: – Tolerancja wymiarowa bloczków z autoklawizowanego betonu komórkowego określona jest w normie PN-EN 771-4:2004/A1:2006 „Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 4: Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”. W zależności od rodzaju stosowanej zaprawy, do wznoszenia murów z bloczków betonu komórkowego norma określa 3 klasy dopuszczalnych odchyłek: GPLM, TLMA i TLMB.

Zmierzone co do milimetra

Oznaczenie bloczka z betonu komórkowego jako GPLM mówi nam, że produkt przeznaczony jest do wznoszenia murów ze spoinami wykonanymi z zapraw zwykłych lub lekkich. Dla bloczków GPLM tolerancja odchyleń jest największa i – w przypadku długości i szerokości – może wynosić do 3 mm więcej lub 5 mm mniej od wartości deklarowanej przez producenta. Do wznoszenia murów o cienkich spoinach przeznaczone są bloczki określane jako TLMA i TLMB. W przypadku wyrobów TLMA wysokość i szerokość nie może różnić się od deklarowanej niż ±2 mm, natomiast tolerancja wymiarowa dla długości wynosi ±3 mm. Najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące dokładności wymiarowej odnoszą się do bloczków TLMB. Tolerancja dla długości i szerokości takich wyrobów wynosi ± 1,5 mm, a dla wysokości ± 1 mm.  Na polskim rynku przykładem wyrobów produkowanych wyłącznie w klasie dokładności wymiarowej TLMB są bloczki z betonu komórkowego Termalica.

(Dzięki połączeniu typu pióro-wpust bloczki z betonu komórkowego nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej. fot. Bruk-Bet)

Cieplej, szybciej, taniej

Podstawową zaletą bloczków z betonu komórkowego produkowanych zgodnie z dokładnością wymiarową TLMB jest możliwość wzniesienia z nich murów o jednorodnej strukturze. Murowanie ścian z równych elementów przy użyciu cienkowarstwowej zaprawy klejowej redukuje powstawanie mostków termicznych, związanych z przewodzeniem ciepła przez grube spoiny wykonane z tradycyjnych zapraw murarskich w ścianach z wyrobów o mniejszej dokładności wymiarowej.

Dodatkowym atutem tych wyrobów są też połączenia typu pióro-wpust – dzięki takiemu profilowaniu bloczki z betonu komórkowego nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej.

Mniejsze zużycie zaprawy to niższe wydatki – dla porównania, do wymurowanie 1 m2 ściany z betonu komórkowego Termalica grubości 36,5 cm potrzeba około 4,5 kg zaprawy cienkowarstwowej, podczas gdy 1 m2 ściany z pustaków ceramicznych potrzebuje około 70-80 kg zaprawy tradycyjnej.  Na gładkich murach wzniesionych z bloczków z betonu komórkowego o dokładności wymiarowej TLMB można wykonywać też cienkowarstwowe tynki. Ponadto położenie płytek ceramicznych na tego typu murach nie wymaga wcześniejszego tynkowania ani wyrównywania powierzchni – płytki mogą być klejone bezpośrednio do równej powierzchni ściany.

Jarosław Kwaśniak, Product Manager TERMALICA jest ekspertem na naszym Forum Budowlanym. Masz pytanie dotyczące budowy domu z bloczków komórkowych? Zadaj pytanie ekspertowi

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu