Start Arrow Budowa domuArrow Dom na wąską działkę może być wygodny i estetyczny

Dom na wąską działkę może być wygodny i estetyczny

Jeżeli mamy wąską działkę nie jesteśmy skazani na drogi projekt indywidualny. Wybór gotowego projektu nie będzie prosty, ale oferta gotowych projektów uwzględnia również potrzeby inwestorów, którzy poszukują domów na trudne do zabudowania tereny.

O czym trzeba pamiętać wybierając działkę i projekt? Jak zagospodarować otoczenie budynku i uatrakcyjnić elewacje?

Odległości od granicy działki

Dom na wąską działkę musi spełniać warunki techniczne dotyczące usytuowania budynku względem granic działki. Ściana z oknem lub drzwiami nie może być usytuowana bliżej niż 4 m; kierując w stronę granicy działki ścianę bez okien i drzwi zyskamy metr, gdyż odległość nie może być mniejsza nić 3 m.

Co najmniej 1,5 m od granicy mogą być usytuowane takie elementy architektoniczne budynku, jak okapy, gzymsy, balkony, daszki nad wejściem, tarasy czy schody zewnętrzne.

Można usytuować dom bliżej (w maksymalnej odległości 1,5 m), ale musi to wynikać z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – z decyzji o warunkach zabudowy.

Dopuszcza się również sytuowanie budynku w odległości nie mniejszej niż 1,5 m jeżeli ściana zewnętrzna nowego domu będzie usytuowana w odległości nie mniejszej od granicy z sąsiednią działką niż najbardziej zbliżony do granicy punkt ściany zewnętrznej budynku, który już istnieje, znajdującej się w odległości nie mniejszej niż 3 m. Ważne, by nowo budowany dom:

 • był usytuowany w prostopadłym do granicy pasie terenu, o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego, położoną w odległości do 3 m od granicy,
 • miał wysokość nie większą niż wysokość budynku, który już istnieje.

Istnieją sytuację, kiedy dom może stanąć bezpośrednio przy granicy działki. Ustalenia takie muszą jednak wynikać z tego, co określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo – w przypadku jego braku – decyzja o warunkach zabudowy.

Rozporządzenie dopuszcza również możliwość budowy domu bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy. W tym przypadku jednak nowo budowany dom (lub jego rozbudowywana część) musi:

 • przylegać do istniejącego budynku całą długością swojej ściany,
 • mieć w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

Na co zwracać uwagę kupując wąską działkę?

Wąskie, trudne do zabudowania działki są oczywiście zwykle duże tańsze niż działki na planie kwadratu. Cena działki nie powinna być jednak jedynym kryterium przy wyborze terenu.

 • Usytuowanie względem stron świata

Jak wspomnieliśmy wyżej, ściana z oknem nie może być usytuowana bliżej niż 4 m od granicy działki. Oznacza to, że jeśli działka jest skierowana węższą częścią na ulicę, bardzo często będziemy musieli zrezygnować z przeszkleń na szerszej części budynku. Pozostaną nam okna na elewacji frontowej i tylnej.

Wybierając działkę warto zwrócić więc uwagę jakie skierowana jest ona względem stron świata. Jeżeli jedyne okna będą usytuowane na wschód i zachód – wnętrze domu będzie ciemne i zimne.

Jeżeli okna wychodzić będą na stronę południową i północną, warto na tej drugiej zaplanować łazienkę czy kuchnię, które nie wymagają aż tak dużej ilości światła, co na przykład pokój dzienny.

 • Warunki geotechniczne

Szukając działki należy również bacznie przyjrzeć się jej warunkom geotechnicznym. Domy na wąską działkę często są wielokondygnacyjne – nie chodzi tu tylko o poddasze użytkowe czy piętro, ale również piwnice, dzięki którym wąska powierzchnia mieszkalna nie będzie musiała być dodatkowo pomniejszona o pomieszczenia gospodarcze czy kotłownię.

Niestety, budowa piwnicy może zwiększyć nawet o 20% ogólny koszt budowy domu. Naturalne warunki do względnie niedrogiego podpiwniczenia dają działki usytuowane na terenie o wyraźnym nachyleniu.

Zanim kupimy działkę koniecznie jednak podpytajmy sąsiada, który ma dom z piwnicą, czy okresowo piwnica nie jest zalewana wodą. Jeśli nie, wcale nie musi to oznaczać, że i na naszej działce bez obaw możemy stawiać dom podpiwniczony. Okazać się bowiem może, że na sąsiedniej działce występują inne warunki wodno-gruntowe, które umożliwiły postawienie domu z piwnicą lub inwestor, świadomy zagrożenia, wykonał odpowiednie zabezpieczenia przed wodą gruntową (drenaż, szczelna konstrukcja).

Badania wodno-gruntowe pozwolą nam odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest wybudowanie suchej piwnicy albo też wskażą rozwiązanie, które zabezpieczy budynek przed wodą.

Projekty domów na wąską działkę

Zanim kupimy projekt, koniecznie sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku, wystąpmy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z dokumentów dowiemy się, jaki dom jednorodzinny w ogóle możemy budować na działce.

Projekty domów na wąską działkę nie muszą być wykonywane na indywidualne zamówienie. Gotowe projekty domów także oferują duży wybór domów na wąską działkę, zapewniających nie tylko dużą przestrzeń użytkową domu, ale również ogrodu.

Podstawowym parametrem jest szerokość elewacji frontowej budynku, która jednak nie ogranicza typów zabudowy. Są więc tu zarówno małe domy, które usytuować można na każdej działce, ale również większe budynki, przeznaczone dla kilkuosobowych rodzin, z przestronnych i funkcjonalnym wnętrzem. Domy na wąską działkę mogą być zarówno parterowe, jak i z poddaszem użytkowym, czy piętrowe. Są wśród nich klasyczne dworki, jaki i projekty nowoczesne.

(Domy na wąską działkę mogą być zarówno klasyczne, jak i nowoczesne. Na zdjęciu projekt Agrobisp WB-3913 dostępny na www.projekty-domow.dom.pl)

Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu na wąską działkę?

 • Okna

Rozmieszczenie okien jest bardzo istotne z punktu widzenia odległości od granicy działki. Pamiętajmy, że każdy projekt domu musi być poddany adaptacji do warunków lokalnych. Na tym etapie możemy zlecić przeprojektowanie otworów okiennych, tak by dom można było usytuować na wąskiej działce.

Planując zmiany w projekcie, zwróćmy jednak uwagę na to, że zmniejszając powierzchnię okien z jednej strony (np. szerszej bocznej) musimy powiększyć powierzchnię okien na elewacji frontowej czy tylnej. Warunki techniczne wymagają bowiem, żeby w pomieszczeniach przeznaczonych na stałą obecność ludzi (pomieszczeniach mieszkalnych) powierzchnia okien nie była mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi.

Brak okien na stronach bocznych utrudnia doświetlenie pomieszczeń. Kompromisem mogą okazać się tu na przykład pustaki szklane, stosowane zamiast okien np. w łazience czy garażu. Nieco poprawią warunki dostępu światła do wnętrza, a ponadto zdecydowanie urozmaicą boczną elewację, która bez okien mogłaby wyglądać monotonnie.

 • Drzwi

Jeżeli od granicy działki dzielą ścianę boczną 4 metry, warto pomyśleć o tym, by drzwi wejściowe do budynku znajdowały się właśnie z boku, ale bliżej frontu domu. Dzięki temu węższa część domu nie będzie dodatkowo pomniejszona o wejście.

(Najlepszym sposobem wykorzystania ograniczonego miejsca na wąskiej działce jest dom z co najmniej dwiema kondygnacjami. Na zdjęciu projekt Studio Atrium AT Kanon IV dostępny na www.projekty-domow.dom.pl)

 • Typ budynku

Jeżeli działka jest wąska, ale długa możemy wybudować wygodny dom parterowy. Jeżeli jednak wzdłuż nie ma imponujących rozmiarów, komfortowy budynek dla kilkuosobowej rodziny będzie możliwy tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na dom z poddaszem użytkowym czy dom piętrowy.

Dom parterowy na wąskiej i krótkiej działce będzie bardzo trudny do aranżacji, funkcjonalnego podziału na strefy. Aby każdy domownik mógł mieć swój kąt, pomieszczenia także strefa dzienna, powinny być zamknięte. A to właśnie otwarte przestrzenie dają wrażenie przestronności, nawet jeśli szerokość budynku jest niewielka.

 • Elewacja

Jeżeli stroną do drogi ma być usytuowana węższa ściana (która zwykle projektowana jest jako boczna), warto przeprowadzić zmiany, które uatrakcyjnią elewację. Dom na wąską działkę powinien mieć prostą pozbawioną detali architektonicznych linię, ale np. dzięki zastosowaniu tradycyjnego, dwuspadowego dachu będzie wywoływać on ciepłe, „domowe” skojarzenia.

Jeżeli na ulicę skierowana jest węższa część budynku, wejście do domu warto zaakcentować podcieniem. Do optycznego zwiększenia salonu wykorzystuje się taras, a na poddaszu czy piętrze – balkony z wyjściem z sypialni.

(Jeśli zdecydujemy się na projekt na wąską działkę, pamiętajmy o szukaniu tych utrzymanych w jasnej kolorystyce. Oprócz efektu powiększającego taki wybór ma też i inne zalety – wygląda świeżo i przyjemnie oraz ładnie komponuje się z zielenią ogrodu. Na zdjęciu projekt domu Archigraph ARG Lugano dostępny na www.projekty-domow.dom.pl)

Kolejnym elementem, dzięki któremu dom wydaje się większy, jest utrzymanie elewacji w jasnych barwach.

Jeżeli w stronę ulicy można skierować szerszą elewację, jej zagospodarowanie będzie już prostsze, umożliwi nawet usytuowanie garażu bez niewygodnego ograniczenia funkcji mieszkalnej.

 • Garaż

Wąska działka skierowana węższą stronę na ulicy utrudnia znalezienie odpowiedniego miejsca na garaż. Jeżeli wjazd do niego znajdować się będzie z frontu, zmniejszymy tak już ograniczoną powierzchnię mieszkalną. Jeżeli z boku – budynek będzie poszerzony i może nie zachowywać wymaganych odległości od granicy działki.

Tylna elewacja mogłaby wydawać się optymalnym rozwiązaniem, jeśli działka jest długa. Ale trzeba pamiętać, że ścieżka do garażu będzie musiała się znajdować z boku domu, co utrudni nam i tak niełatwą aranżację choć niewielkiego przydomowego ogródka.

(Planując podziemny garaż musimy liczyć się z koniecznością odsunięcia budynku od ulicy, by zmieścić pochyły podjazd. Na zdjęciu projekt MTM Styl dostępny na www.projekty-domow.dom.pl)

Przed frontem domu warto zaaranżować mały ogród czy podwórko, które optycznie poszerzą działkę skierowaną węższą stroną na ulicę.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 28, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Natalia Odpowiedz 2015-03-18 15:16:12

Mam wąską działkę i myślałam, że ciężko będzie nam znaleźć gotowy projekt. Na szczęście jest w czym wybierać, tylko trzeba poświęcić na to trochę czasu. Artykuł bardzo pomocny.

Pomysł na dom z ogrodem zimowym | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-05-12 10:53:45

[...] Dom na wąską działkę może być wygodny i estetyczny Jeżeli mamy wąską działkę nie jesteśmy skazani na drogi projekt... więcej [...]

Usytuowanie budynku: kiedy można budować bezpośrednio przy granicy działki? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-10-08 13:46:25

[...] od granicy działki o min. 3 metry ścianą bez okna i 0 min. 4 metry ścianą, która ma okna. Na wąskich działkach jest to jednak czasem niemożliwe. (Usytuowanie budynku: kiedy można budować bezpośrednio przy [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon ISLA

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Lampa wisząca Luna Biała

 • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny