Start Arrow Wiadomości Arrow Dom w góralskim stylu w pigułce

Dom w góralskim stylu w pigułce

Tradycyjny dom w góralskim stylu nie musi stać tylko na zboczu Gubałówki. Nie musi też kosztować majątku. Design w produkcji materiałów budowlanych odgrywa coraz większą rolę, dzięki czemu niebanalne projekty domów są już dostępne dla każdego. Inspiracja góralską architekturą może przynieść niesamowite efekty w każdym zakątku kraju.

Góralski dom to przede wszystkim drewno i mocno rozbudowane dachy z ozdobnymi kominami. Nieodłącznymi elementami są też werandy i duże balkony lub tarasy. Coraz więcej osób budując dom, zwłaszcza poza miastem, decyduje się na elementy góralskiego stylu. Z pewnością dom wybudowany z drewna lub zawierający drewniane elementy w konstrukcji, jest nie tylko miły dla oka, ale też niezwykle przytulny.

Gont blaszany Janosik

Gont blaszany JANOSIK, fot. Blachotrapez

Góralska chata nie powstanie na Helu

Zanim zdecydujemy się na budowę domu musimy mieć na uwadze miejsce, w którym ma on stanąć. Jeśli planujemy budowę na kaszubskiej wsi, możemy nie otrzymać zgody na wybudowanie tradycyjnej góralskiej chaty. Również wiele firm specjalizujących się w budowaniu domów drewnianych odmawia realizacji projektu, kiedy nie zawiera on elementów kultury regionu, w którym powstają. Dlatego też szanse na dokładne odwzorowanie zakopiańskiej chaty nad mazurskim jeziorem są niewielkie. Najpiękniejsze domy powstają w wyniku inspiracji, a nie dokładnemu odwzorowaniu stylu z Tatr.

Drewniana konstrukcja nie zawsze się broni

Decydując się na dom w góralskim stylu zwykle stawiamy na konstrukcję drewnianą. Stajemy tutaj przed wyborem: budownictwo szkieletowe lub dom z bali. Technologia szkieletowa jest nieco tańsza, jednak uchodzi za mniej trwałą. Domy z bali są z kolei uważane za bardzo trwałe, a wznosi się je szybko. Do ich budowy potrzeba jednak wykwalifikowanych fachowców, za co niestety trzeba sporo zapłacić.

Pośród gotowych projektów można odnaleźć domy zawierające tylko drewniane elementy konstrukcji, dzięki czemu zachowują regionalny charakter. Po wybraniu materiału, z którego zostanie wybudowany dom, przychodzi czas na dach.

Dach decyduje o charakterze domu

Dachy w góralskich domach są niezwykle charakterystyczne. Wybór materiału na pokrycie dachowe musi być bardzo przemyślany. Najbardziej tradycyjny jest gont drewniany, który doskonale wpisuje się w góralską stylistykę. Jest on niestety drogi, wymaga też częstej konserwacji oraz impregnowania. – Budując dom w góralskim stylu warto zdecydować się na tradycyjny gont. Bez niego budynek może stracić swój regionalny charakter. Nie musimy jednak decydować się na gont drewniany. Na rynku pojawił się właśnie Janosik – gont blaszany, który do złudzenia przypomina strukturę drewna. Decydując się na takie rozwiązanie nie tracimy na wyglądzie, a zyskujemy o wiele większą funkcjonalność. Janosika nie trzeba konserwować tak często, nie porasta mchem i nie zmienia swojej barwy pod wpływem promieni UV – mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy. Gont blaszany oznacza niższe koszty bez utraty jakości. Jest też lekki, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji budynku, a montaż jest łatwy i szybki. Jeśli decydujemy się na tradycyjny gont drewniany zwróćmy uwagę, czy jego elementy nie noszą śladów pleśni lub grzybów. Ważne jest również dość duże nachylenie połaci dachu, ponieważ gont drewniany wymaga dobrej wentylacji. Przy bardziej płaskim dachu może on ulec zbyt dużemu zawilgoceniu.

Gont blaszany JANOSIK

Gont blaszany JANOSIK, fot. Blachotrapez

Materiały dobrej jakości są najważniejsze

Tradycyjny, regionalny dom to wielka szansa na stworzenie niezwykłego miejsca, ale też spore ryzyko. – Projektując taki budynek warto pamiętać o materiałach, które rzeczywiście nawiązują do tradycji danego regionu. Aby nie stworzyć sztucznego efektu „cepelii” sprawdźmy skąd pochodzą surowce, których chcemy użyć. Nasza firma powstała w Rabce-Zdroju. Zależy nam więc na najlepszym designie, który nie zniszczy góralskich tradycji, a przy okazji technologii i innowacjach, które ułatwią prace na budowie – tłumaczy Antoni Luberda.

Budowa domu nawiązującego do regionalnych tradycji z pewnością jest wyzwaniem. Jeśli jednak się go podejmiemy może stworzyć miejsce z naprawdę niezwykłą atmosferą.

Źródło:Blachotrapez

Blachotrapez
Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 18, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty