Start Arrow Budowa domuArrow Dom w trakcie budowy: czy można uzyskać dopłatę na dom energooszczędny?

Dom w trakcie budowy: czy można uzyskać dopłatę na dom energooszczędny?

O dofinansowanie w ramach programu NFOŚiGW „Dopłaty do domów energooszczędnych” może ubiegać się osoba fizyczna, która planuje budowę domu (także systemem gospodarczym) lub zakup domu czy mieszkania od dewelopera. Oprócz konieczności spełniania określonych wymogów dotyczących energooszczędności, warunkiem uzyskania dopłaty jest przede wszystkim zaciągnięcie kredytu na ten cel. Czy jednak można uzyskać dofinansowanie na dom, który jest w trakcie budowy?

Dopłata dla osób fizycznych budujących lub kupujących domy energooszczędne realizowane będzie w postaci dopłat do kredytów bankowych. Zatem zaciągnięcie kredytu jest jednym z wymogów wzięcia udziału w programie. W związku z tym, nie można wnioskować o dopłatę dla domu już wybudowanego – dofinansowaniu nie podlegają przedsięwzięcia zrealizowane przed dniem zawarcia umowy o kredyt.

Czy można uzyskać dofinansowanie dla domu w trakcie budowy?

Jeżeli jednak budowa domu jest w trakcie realizacji i nie została ukończona, program przewiduje możliwość dofinansowania takiej inwestycji. Warunkiem jest oczywiście podpisanie umowy kredytowej na sfinansowanie dalszych etapów budowy, jak i spełnienie przez projekt budowy minimalnych wymagań technicznych, określonych przez NFOŚiGW.

Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze kredyt musi być zaciągnięty w kwocie wyższej od wnioskowanej dotacji – kredyt nie musi pokrywać kosztu całego przedsięwzięcia, ale musi przekraczać wysokość dopłaty. Nie ma tu jednak znaczenia okres kredytowania.

Po drugie należy pamiętać, że kosztami, które sfinansuje się z kredytu z dotacją, nie mogą być koszty związane z wykończeniem mieszkania czy domu umożliwiających zamieszkanie. Aby wziąć udział w programie, budowa domu musi więc być jeszcze na takim etapie, który uwzględniać będzie tzw. koszty kwalifikowane, czyli np.

 • zakup i montaż elementów konstrukcyjnych bryły budynku, w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej,
 • zakup i montaż układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • zakup i montaż instalacji ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Kredyt na rozbudowę czy remont domu?

Dofinansowanie w ramach programu może być przyznane jedynie wtedy, kiedy budowany jest nowy dom jednorodzinny bądź kupowany jest dom czy mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera (za dewelopera uznaje się również spółdzielnie mieszkaniowe).

Przebudowa, rozbudowa czy remont domu nie są pracami, które mogą kwalifikować budynek do programu dopłat.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 25, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

kevin Odpowiedz 2018-08-22 20:27:17

Przed wyborem styropianu sprawdzajcie raporty GUNB, wciąż wielu producentów oszukuje na jakości, zaniżając kluczowe parametry

osełek Odpowiedz 2018-05-18 15:38:21

Niby państwo ostrzega: ''uwaga, smog niszczy zdrowie, ocieplajcie swoje domy", niby premier deklaruje wzmożone działania i pomoc w ubóstwie energetycznym, ale mam wrażenie że na mówieniu państwo poprzestaje, bo dostanie dotacji na temomodernizację graniczy z cudem. Przy tym temacie warto wspomnieć żeby uważać co się kupuje nie kupować najtańszego styropianu bo może okazać sie że pięniąde wyrzucone w błoto - styropian powinien posiadać rekomendację ITB to gwarancja dobrej jakości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon ISLA

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Lampa wisząca Luna Biała

 • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny