Start Arrow Budowa domuArrow Dom z garażem w bryle budynku

Dom z garażem w bryle budynku

O lokalizacji garażu często decyduje kształt i wielkość działki, a także indywidualne potrzeby inwestora. Garaż w bryle budynku to oszczędność miejsca na posesji, a także dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem.

O zaletach garaży wkomponowanych w bryłę domu opowiada
arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Ekonomiczne rozwiązanie

Koszty budowy garażu wkomponowanego w bryłę budynku są niższe niż w przypadku garażu wolnostojącego.

(Projekt domu AC Tolek G1 w.II, Pracownia Projektowa Archipelag)

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać powierzchnię działki garaż w bryle budynku będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zajmie on dodatkowego miejsca, dzięki czemu zaoszczędzimy powierzchnię na, np. większy ogród. Garaż wkomponowany w bryłę budynku najlepiej zlokalizować od najmniej naświetlonej strony domu (północnej). Nie potrzebuje on zbyt dużo światła, dlatego zwykle zajmuje przestrzeń od zacienionej strony – podobnie jak pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Z praktycznego punktu widzenia to od inwestora zależy, czy chce mieć garaż połączony z budynkiem przez bezpośrednie przejście (pomieszczenie śluzę, wiatrołap lub pomieszczenie gospodarcze), czy też nie – wyjaśnia arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

W garażu musimy zadbać o dobrą wentylację – spaliny, opary paliwa i innych związków chemicznych mogą być bardzo groźne. Dzięki zastosowaniu efektywnego systemu wentylacji udaje się jednak skutecznie wyeliminować ten problem.

Ogromnie istotnym aspektem jest także właściwa termoizolacja garażu – minimum 6 cm styropianu. Garaż jest pomieszczeniem nieogrzewanym, należy więc zadbać o odpowiednią ochronę termiczną pomieszczeń przylegających do niego w części mieszkalnej – przypomina arch. Agnieszka Owocka.

(Projekt domu AC Tim G1 wersja A, Pracownia Projektowa Archipelag)

Funkcjonalny charakter

Garaż w bryle budynku to wygodne rozwiązanie – zapewnia swobodny dostęp do części mieszkalnej, pozwala na łatwe przenoszenie zakupów z samochodu, stanowi ponadto dodatkową strefę, którą można zagospodarować według indywidualnych potrzeb i upodobań.

Garaż oprócz swojej standardowej funkcji może pełnić także dodatkową rolę – pomieszczenia gospodarczego, gdzie będzie wydzielone miejsce np. na sprzęty ogrodowe. Praktycznym rozwiązaniem jest zamocowanie w garażu różnych półek i wieszaków na narzędzia i części zamienne lub wydzielenie mini warsztatu na tyłach garażu – radzi arch. Agnieszka Owocka.

(Projekt domu AC Bruno G1, Pracownia Projektowa Archipelag)

Dodatkowa powierzchnia nad garażem

Kolejną zaletą garażu wbudowanego w bryłę budynku jest dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem.

Mając garaż wkomponowany w budynek mieszkalny, możemy uzyskać dodatkową przestrzeń, którą w miarę potrzeb domowników można przeznaczyć na odosobniony gabinet, pracownię, przestrzeń rekreacyjną lub komfortowy taras. To na ile uda się w pełni wykorzystać tę przestrzeń uzależnione jest od kształtu i konstrukcji więźby dachowej, zaprojektowanej nad garażem – dodaje arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Projekt domu z garażem w bryle budynku – zalety:

  • Komfortowy dostęp do części mieszkalnej
  • Oszczędność miejsca na posesji
  • Większe możliwości wykorzystania powierzchni działki
  • Ekonomiczny w budowie
  • Dodatkowa strefa użytkowa nad garażem

Projekt domu z garażem w bryle budynku – wady:

  • Przy złej wentylacji istnieje ryzyko przenikania zapachów do wnętrza domu
  • W przypadku garażu dwustanowiskowego (szerokiego) bryła budynku jest rozbudowana, przez co elewacja frontowa może być mniej atrakcyjna wizualnie

Garaż w bryle domu to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy posiadają małą działkę. Wyposażony w skuteczny system wentylacji, praktyczny i komfortowy, będzie doskonale spełniał swoją funkcję.

Zobacz pozostałe projekty domów Archipelag

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-12-13 18:26:44

mam podobnie .garaż jest wpasowany w bryłę budynku więc bezpośrednio z garażu mogę wchodzić do domu. jest to wygodne rozwiązanie. w garażu mam założony napęd faac d600 z paskiem kewlarowym zamiast łańcucha. świetne rozwiązanie, bo napęd cichutko pracuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty