Start Arrow Wiadomości Arrow Dom zawsze Bezpieczny

Dom zawsze Bezpieczny

DOM to azyl, to oaza spokoju, to synonim bezpieczeństwa. Tymczasem, jak wynika z policyjnych statystyk, tylko w ubiegłym roku dokonano niemal 80 000 kradzieży z włamaniem, z czego prawie 24 000 to włamania do domów jednorodzinnych i mieszkań. Oznacza to, że w całej Polsce średnio co 20 minut dochodzi do takiego ataku!

Dlatego zrozumiałe, że na wszelką cenę i na różne sposoby chcemy go chronić przed światem zewnętrznym. Jedni zakładają zaawansowane technicznie alarmy, inni wstawiają supermocne drzwi, a jeszcze inni zdają się na agencje ochroniarskie. Każdy z tych sposobów może być właściwy o ile tylko będzie przemyślany i da nam poczucie bezpieczeństwa.

Czujniki i alarmy – ich zadaniem jest odkrycie anomalii w otoczeniu (ruch, dźwięk, zmiana ciepła itp.) i poinformowanie o tym zdarzeniu właściciela. Jeśli czujnik połączony jest z urządzeniem świetlno-dźwiękowym i uruchomi go, to może to być efekt, który odstraszy złodzieja. Najważniejszym jednak zadaniem systemu alarmowego jest poinformowanie o zdarzeniu.

Okna i drzwi „antywłamaniowe” – są barierą, która ma powstrzymać złodzieja przed wejściem do wnętrza domu. I zazwyczaj powstrzymuje, tyle, że przez określony czas. W zależności od tego jakimi narzędziami dysponuje włamywacz, tyle czasu będą stawiać mu opór. Jeśli włamywacz będzie miał nieograniczoną ilość czasu i jakiś solidny łom, będzie w stanie sforsować każde okno. Dlatego zamiast mówić o oknach „antywłamaniowych” lepiej jest używać określenia okna przeciwwłamaniowe, czyli o zwiększonej odporności na włamanie. Zwiększonej w stosunku do standardowych okien, które można otworzyć z zewnątrz w ciągu 15-20 sekund.

Ekipy interwencyjne – to do nich najczęściej trafia sygnał z domowego alarmu. Po przyjęciu takiego sygnału na miejsce wysyłany jest najbliższy patrol, ale dojazd zajmuje mu kilka-kilkanaście minut. Tymczasem złodziej na dokonanie włamania i splądrowanie domu potrzebuje zazwyczaj nie więcej niż 3-4 minuty. To dlatego ekipy interwencyjne najczęściej nie napotykają się na złodziei, a ich rola sprowadza się wówczas do zabezpieczenia okradzionego domu.

Zabezpieczenie domu przed włamaniem to nie tylko zastosowanie pojedynczych urządzeń czy wyrobów „antywłamaniowych”, ale to stworzenie systemu zabezpieczenia, który zawierał będzie i alarm, i przeciwwłamaniowe okna, i możliwość podjęcia interwencji. Aby był to system skuteczny to musi informować o próbie włamania jeszcze zanim złodziej podejdzie do okna – to przyspieszy wyjazd ekipy interwencyjnej. Ale zanim ta przyjedzie, to okna i drzwi muszą stawić opór złodziejowi, żeby nie wszedł do środka. Kilka minut oporu wystarczy, aby dotarła ekipa i złapała złodzieja albo go przynajmniej wypłoszyła.

Złodziej daje sobie zazwyczaj 3-4 minuty na dokonanie włamania i kradzieży. Jeżeli ten czas mu się wydłuża, wówczas często rezygnuje, nie chcąc ryzykować złapania. Tym bardziej, że w pobliżu są zapewne inne domy, które takich trudności z wejściem mu nie sprawią. A przecież wskazane by było, aby każdy dom miał swój własny system zabezpieczenia przed włamaniem, aby każdy dawał poczucie bezpieczeństwa i był azylem dla swoich domowników.

Więcej o skutecznych sposobach zabezpieczenia domów i mieszkań przeczytać można na stronie programu edukacyjnego Dom Bezpieczny: www.DomBezpieczny.com .

Dom Bezpieczny to program społeczny tworzony przez koalicję stowarzyszeń, ekspertów branżowych, przedsiębiorstw i laboratoriów badawczych. Celem programu jest odkłamanie mitów o bezpieczeństwie w domach i mieszkaniach oraz wskazanie skutecznych metod zabezpieczania się przed włamaniem, pożarem czy innymi zdarzeniami. Budujemy elektroniczną encyklopedię wiedzy bezpieczeństwie na stronie www.DomBezpieczny.com. Do koalicji dołączyli m.in. zrzeszenie DMS, PISA, LTB, CCI, ZPOB, SPSB i PSSK. Program wspierają firmy Aluprof, Wiśniowski, Krispol, Hormann, G-U, Maco, Roto, Porta, Pilkington, Winkhaus, Fakro.

Źródło:Dom Bezpieczny

Dom Bezpieczny
Wszystkie komunikaty (7763)

Dodane przez: newss

Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 23, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty