Jakie projekty domów letniskowych można budować bez pozwolenia? Na co zwracać uwagę wybierając projekt domku sezonowego i całorocznego? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z domkami letniskowymi.
Czy projekty domów letniskowych można budować bez pozwolenia?
Decydując się na budowę domku letniskowego należy pamiętać, że nie można go zakwalifikować ani jako budynku gospodarczego, ani tymczasowego obiektu budowlanego, które pozwolenia na budowę nie wymagają. Przeznaczenie projektu jest niezwykle istotne i wskazuje z jakich procedur musimy skorzystać.
Domki letniskowe, nawet jeśli nie są związane na trwale z gruntem standardowym fundamentem, w prawie budowlanym traktowane są jako „inne niewielkie budynki” i nie są zwolnione z obowiązku uzyskania zgody na budowę. Z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego niejednokrotnie wynikało, że dla przyjęcia trwałego związania z gruntem nie ma znaczenia zagłębienie w gruncie czy fundamenty, ale takie posadowienie, które przeciwdziała czynnikom zewnętrznym, mogącym zniszczyć budynek czy przesunąć je w inne miejsce.
Dlatego też domki letniskowe wymagają często tych samych procedur budowlanych, co domy mieszkalne. Niektóre jednak można budować na uproszczonych zasadach.
Jakie domy letniskowe nie wymagają zgody?
Projekty domów letniskowych różnią się pod względem powierzchni, typu zabudowy, technologii czy funkcjonalnych i konstrukcyjnych rozwiązań. Małe, parterowe domki letniskowe, których powierzchnia nie przekracza 35 mkw można budować na podstawie zgłoszenia budowy. Ważne jednak, by przeznaczone były do okresowego wypoczynku. Dodatkowym warunkiem jest również to, że liczba takich obiektów na działce nie przekracza jednego na każde 500 mkw działki.
Zgłoszenie powinno zawierać rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od oczekiwań urzędu, szkice lub rysunki.
Budowę możemy rozpocząć dopiero po 30 dniach od daty zgłoszenia, oczywiście pod warunkiem, że w tym czasie organ nie wniesie sprzeciwu.
W formalnościach budowlanych, zarówno dotyczących pozwolenia na budowę, jak i zgłoszenia, pomogą nam gotowe projekty domów letniskowych, które dostępne są w bardzo szerokiej ofercie, pozwalającej dobrać idealny projekt na każdą rekreacyjną działkę. Profesjonalne rysunki architektoniczne i opis konstrukcji przyspieszy procedury, a także ułatwi późniejsze prace budowlane, niwelując ryzyko powstawania błędów wykonawczych.
Czy można zamieszkać w domku letniskowym na stałe?
Nowoczesne projekty domków letniskowych niewiele różnią od tego, jak są zaplanowane niektóre projekty domów jednorodzinnych. Mają wszystkie instalacje, przegrody zewnętrzne spełniają wymagane wartości przenikania ciepła, są na trwałe związane z gruntem przez solidne fundamenty. Często pojawia się pokusa zmiany ich przeznaczenia z rekreacyjnego na mieszkalne całoroczne.
Zmianę funkcji z rekreacyjnej na mieszkalną najlepiej przeprowadzić na etapie adaptacji projektu, dostosowując konstrukcję i instalacje do potrzeb całorocznych. Wcześniej jednak należy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania czy w warunkach zabudowy, jakie jest przeznaczenie działki. Nie dostaniemy zgody na budowę, jeżeli z warunków zabudowy czy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że na danym terenie można budować wyłącznie domy rekreacyjne, a nie mieszkalne.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, konieczne będzie zgłoszenie o zmianie przeznaczenia budynku. Brak takiego zgłoszenia naraża nas na uznanie zaadaptowanego budynku za samowolę budowlaną. Zgłoszenie składa się w starostwie, określając w nim obecny i przyszły stan budynku. Dopiero po 30 dniach od dnia zgłoszenia, jeżeli starostwo nie wyda sprzeciwu, można przystępować do prac.
Gminy niestety niechętnie wydają zgodę na zmianę przeznaczenia budynku z funkcji rekreacyjnej na mieszkalną. Za dom letniskowy płaci się wyższy podatek od nieruchomości…
Na co zwrócić uwagę wybierając działkę letniskową?
Nie tylko walory widokowe są istotne przy wyborze działki rekreacyjnej. Ważne, by przed jej zakupem upewnić się, czy jest możliwość wybudowania na niej jakiegokolwiek budynku.
Przeznaczenie działki sprawdzimy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy, jeśli gmina planu nie uchwaliła. To bardzo istotne, bowiem okazać się może, że urokliwy teren nie jest działką rekreacyjną, a gruntem rolnym, podlegającym zaostrzonej ostatnio ustawie o obrocie ziemią. Nasza upatrzona działka może być też terenem obwarowanym ograniczeniami związanymi z ochroną przyrody.
Dodaj komentarz