Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Domki letniskowe tylko z pozwoleniem na budowę

Domki letniskowe tylko z pozwoleniem na budowę

Domki letniskowe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Nie są to ani budynki gospodarcze, ani tymczasowe obiekty budowlane, na budowę których zgoda nie jest potrzebna. Budowa domu letniskowego bez pozwolenia jest samowolą budowlaną.

Prawo budowlane jasno określa, jakie roboty i obiekty budowlane są zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę – wymagają one tylko zgłoszenia, bądź zwolnione są z obu tych obowiązków.

Domy letniskowe, które są trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają fundamenty i dach zgodnie z prawem uznane są za budynki zaliczone do III Kategorii (w załączniku Prawa budowlanego) – tj. innych niewielkich budynków. Wymagają więc uzyskania pozwolenia na budowę, gdyż są określone jako budynki oraz nie są wymienione w katalogu budów i robót budowlanych, które z uzyskania pozwolenia są zwolnione.

Domy letniskowe są często uznawane przez inwestorów za tymczasowe obiekty budowlane. To błędne przekonanie bierze się z definicji tymczasowego obiektu, która mówi m.in. że jest to obiekt nietrwale związany z gruntem. Niektóre projekty domków letniskowych nie mają fundamentów w standardowej postaci, zatem mylnie wydają się nie być trwale związane z gruntem.

Należy jednak pamiętać, że tymczasowe obiekty budowlane są przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, które wymaga ich budowa, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy.

Komentarz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego:
Jeśli chodzi o posadowienie domku letniskowego, to choć nie ma definicji pojęcia „trwałego związania z gruntem”, Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie wypowiadał się, że cecha „trwałego związania z gruntem” sprowadza się do posadowienia obiektu na tyle trwale, by zapewnić mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie czy przemieszczenie na inne miejsce. NSA zwracał również uwagę na fakt, że dla przyjęcia trwałego związania z gruntem nie ma znaczenia okoliczność posiadania przez obiekt fundamentów, czy wielkość zagłębienia w gruncie. Istotne jest, czy posadowienie jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję.

(Budowa domu letniskowego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 10, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

AndriejKubiak Odpowiedz 2014-04-29 12:08:16

fajnie wyglądają te domki, sam chciałbym mieć coś takiego - drogie nie jest, a prezentuje się naprawdę atrakcyjnie w środku w całości wyposażone, widać na filmikach, że dobrej jakości te materiały, z których zrobiono to wszystko ciekawe jak wygląda transport takiego domku... i jak się go ustawia, bo on chyba nie musi na tych kołach stać, może być np. podparty na bloczkach albo obudowany od dołu, tak mi się przynajmniej wydaje

jancio Odpowiedz 2014-03-19 23:39:01

Domki letniskowe na kołach (tzw. "holendry") są idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy ciężko jest nam uzyskać pozwolenie na budowę. Są to domki mobilne, niezwiązane na trwałe z gruntem. Według prawa budowlanego, można potraktować je na przykład jako wiatę gospodarczo-letniskową do celów rekreacyjnych. Obejdziemy zbędne formalności, bo nie będzie potrzebne wspomniane już pozwolenie, a jedynie zgłoszenie domku na kołach do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Jeśli po 30 dniach nie uzyskamy negatywnej odpowiedzi na to zgłoszenie, to śmiało możemy postawić taki domek na działce. Co ważne - nie jest też konieczny projekt budowlany. Jednym słowem - wszystko bez zbędnych procedur, szybko i sprawnie. Taki mobilny domek letniskowy, to naprawdę fajna rzecz. Nowoczesne domki holenderskie na kołach można zobaczyć sobie na przykład na stronie portalu Letniskowo. Różnią się one nieco od tych starych - są ocieplone, wykonane z lepszej jakości materiałów i naprawdę estetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo