Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Domowe sposoby na pranie firanek, poduszek i ręczników

Domowe sposoby na pranie firanek, poduszek i ręczników

Zastanawiasz się, jak za pomocą domowych sposobów wyprać firanki, poduszki i ręczniki? Oto nasze wskazówki! Sprawdź i zainspiruj się!

Firanki

Najczęstszym problemem podczas prania firanek jest pozbycie się szarożółtego odcienia z firan z naturalnych włókien, takich jak: len czy bawełna oraz z przędzy syntetycznej. Te pierwsze najlepiej prać ręcznie w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Syntetyczne natomiast możemy wrzucić do pralki, ustawiając ją na program o niskiej temperaturze (maksymalnie 30 stopni Celsjusza). Jednak jeśli chcemy mieć śnieżnobiałe firany, namoczmy je też w roztworze wybielającym.

Sól

Zwykła sól kuchenna zadziała jak wybielacz. Dodaj 8 łyżek soli do 5 litrów lekko ciepłej wody. Taką kąpiel można zrobić już po upraniu firany lu dwuetapowo – przed i po praniu.

Proszek do pieczenia

Można go użyć do namoczenia firan przed praniem zasadniczym. Wówczas dodaje się opakowanie proszku do pieczenia na 5 l ciepłej wody i zamacza firanki na 30 minut, a potem delikatnie wykręca i pierze. Można też wsypać proszek do pieczenia (małe opakowanie) do szufladki pralki razem z detergentem.

Amoniak

Amoniak skutecznie wybiela firanki. Wymieszaj 1,5 l amoniaku w 5 l wody i namocz firany na noc, po czym wypłucz i upierz jak zwykle.

Ręczniki

Białe ręczniki szybko szarzeją, a wszystkie bywają twarde i nieprzyjemne w dotyku po praniu. Jak temu zaradzić? O tym poniżej…

Sok z cytryny 

Pół szklanki soku z cytryny wlej do 3 l wody i namocz ręczniki na noc. Rano wrzuć do pralki i upierz w temperaturze 40 stopni Celsjusza, z niewielkim dodatkiem detergentu. 

Aspiryna 

… zmiękczy ręczniki. Kilka tabletek rozpuść w 3-4 l letniej wody i namaczaj ręczniki przynajmniej przez godzinę. Upierz. Gotowe!

Poduszki 

Zarówno naturalne, jak i syntetyczne należy prać regularnie, bo chłoną pot. 

Plastikowe kulki 

Do bębna pralki wrzuć kilka plastikowych piłeczek. Zapobiegną zbijaniu się pierza. Pamiętaj, aby suszyć je na powietrzu, wstrząsając pierze co jakiś czas. 

Ocet i soda oczyszczona 

Pół szklanki sody dodaj do prania zasadniczego, a pół szklanki octu do płukania. W ten sposób usuniesz plamy na poduszkach i zdezynfekujesz je. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 16, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty