Start Arrow Budowa domuArrow Domy parterowe czy z poddaszem? Działka, koszty, powierzchnia

Domy parterowe czy z poddaszem? Działka, koszty, powierzchnia

Parter czy poddasze? Kiedy warto budować domy parterowe, a kiedy lepszym rozwiązaniem jest poddasze użytkowe? Który typ zabudowy będzie tańszy w budowie i utrzymaniu? Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu?

To, jaki dom wybudujemy na swojej działce nie do końca zależy od nas samych. Zanim wybierzemy projekt gotowy musimy sprawdzić, jaki typ zabudowy przewiduje gmina na naszym terenie. Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – decyzja o warunkach zabudowy narzuca niekiedy konkretne rozwiązanie.

Kolejne uwarunkowania stawia przed nami rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowy dom nie tylko musi się zmieścić na działce, ale również zachowywać odpowiednie odległości od jej granicy bądź sąsiedniej zabudowy. To często dyskwalifikuje domy parterowe, które na działce zajmują więcej miejsca niż domy z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej.

Jeżeli z dokumentów gminy wynika, że na działce możemy budować zarówno dom parterowy, jak i z poddaszem, a wybrany przez nas projekt mieści się na działce, typ zabudowy warto dopasować do własnych potrzeb.

Mały dom może być ciekawą alternatywą dla mieszkania w bloku. Koszty budowy domu w dużej mierze zależą od jego powierzchni, przyjąć więc można, że im mniejszy dom tym będzie on tańszy.

Dla kogo dom parterowy? Kto buduje poddasze?

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które często dotyczą bardzo indywidualnych opinii mieszkańców. Dom parterowy wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi, ludzi starszych i mających problemy z poruszaniem się, a także dla osób, które cenią celebrowanie wspólnych, rodzinnych chwil.

Dom z poddaszem natomiast pozwala bardzo wyraźnie oddzielić strefę dzienną od prywatnej, sypialnianej, co daje maksymalne poczucie prywatności w przypadku, gdy w domu przebywają goście. Na poddaszu można również zaplanować pokoje dzieci, a parter pozostaje wtedy do dyspozycji rodziców.

Zabudowa działki

Dom parterowy, z uwagi na to, że wszystkie pomieszczenia muszą się znaleźć na jednej kondygnacji, wymaga znacznie większej działki niż dom z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej. To często wśród inwestorów determinuje wybór projektu domu z dodatkową kondygnacją, gdyż działki są po prostu drogie.

Powierzchnia domu z poddaszem zajmuje mniej miejsca na działce, a w przypadku dużego terenu łatwiej jest wybudować dom z poddaszem i z garażem w bryle budynku.

Koszty budowy

Na koszty budowy wpływa wiele elementów i trudno jednoznacznie stwierdzić, który dom będzie tańszy. W przypadku domu parterowego droższa będzie budowa dachu i fundamentów, ale taniej jest wykonać strop. Ewentualne podpiwniczenie budynku parterowego również będzie droższe.

Domy z poddaszem mają mniejszą powierzchnię dachu i fundamentów, ale koszt budowy powiększają schody wewnętrzne, które ponadto odbierają nieco powierzchni mieszkalnej. Droższe może być również wykańczanie wnętrza, gdyż skosy na poddaszu mogą znacząco utrudniać aranżację. Więcej zapłacimy również za okna dachowe, których w domach parterowych nie ma.

W domach z dwiema kondygnacjami łatwiej i taniej będzie jednak przeprowadzić instalacje. Kuchnia i łazienka mogą znajdować się jedna pod drugą, co ułatwia i obniża koszt dostarczenia do pomieszczeń ciepłej wody. W projekcie parterowym trudno znaleźć centralne miejsce, z którego ciepła woda dochodzić będzie do tych dwóch pomieszczeń.

Warto również pamiętać, że dom z poddaszem można budować etapami, a jego ewentualna rozbudowa jest możliwa w przyszłości. Ewentualna rozbudowa domu parterowego może być kosztowna i trudna, a czasem wręcz niemożliwa.

Dom parterowy buduje się szybciej, ale z poddaszem dzięki bardziej zwartej bryle będzie tańszy do ogrzania.

Ciekawą analizę porównania kosztów budowy domu parterowego i w porównaniu do domu z poddaszem użytkowym zawiera artykuł : Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Który tańszy w budowie?

 

(W domu z poddaszem łatwiej znaleźć miejsce na dodatkową łazienkę dla gości, pomieszczenia gospodarcze czy techniczne.)

Powierzchnia mieszkalna

Powierzchnia użytkowa w domach parterowych jest łatwa do oszacowania, choć zmniejszyć ją mogą większe hole czy korytarze, oddzielające strefę dzienną od  prywatnej.

Powierzchnia poddasza w domu jednorodzinnym może niekiedy sprawiać trudności, możemy bowiem spotkać się z różnymi wartościami tego samego projektu. Według starszej normy PN-070 B-02365, powierzchnia netto poddasza obliczana jest z uwzględnieniem różnych wysokości w pomieszczeniu. Część pomieszczenia o wysokości 2,20 m wliczana jest w całości, część o wysokości od 1,40 m do 2,2 m wliczana jest już tylko w połowie, natomiast część o wysokości poniżej 1,4 m nie jest wliczana w ogóle. Nowsza norma PN ISO 9836 nie uwzględnia już wysokości pomieszczeń – obliczana jest w stanie wykończonym, łącznie z tynkami na poziomie podłogi. Jeżeli poddasze obliczone jest według tej normy, warto uzyskać dodatkową informację o tym, jaka część poddasza ma wysokość 1,9 m, a jaka poniżej tej wysokości.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 4, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu jednorodzinnego? – Dikap Odpowiedz 2017-06-09 13:18:38

[…] będzie powierzchnia dodatkowa – na gościnny pokój czy gabinet. Osoby, które decydują się na dom parterowy, wybierają raczej projekty z poddaszem użytkowym. Dzięki temu w razie potrzeby zyskają […]

bentex Odpowiedz 2016-10-18 15:59:05

domy z poddaszem buduje się - ze względu na gości - argument niezły , ale ludzie buduję domy dla siebie domy z poddaszem są tańsze od parterowego - jasne, bo autor tego artykułu przybiegnie i wyłoży z własnej kieszeni na strop , i instalacje razy 2. teksty niczym poziome wyborczej , ale kiedyś może zaczniecie być na budowie nie jako teoretycy

kasia43 Odpowiedz 2015-11-29 20:01:57

bardzo pomocny artykuł, dał nam sporo do myślenia, ponieważ zastanawiamy się nad budową własnego domku

Marta Odpowiedz 2015-03-25 15:59:57

Ciekawy artykuł. Wybierając projekt domu należy przemyśleć kilka istotnych kwestii poruszonych w tym tekście.

Adaptacja poddasza: zmiana wysokości ścianki kolankowej | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-07-21 10:12:27

[...] Domy parterowe czy z poddaszem? Działka, koszty, powierzchnia Parter czy poddasze? Kiedy warto budować domy parterowe, a kiedy... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu