Start Arrow Budowa domuArrow Domy szkieletowe: szczelność powietrzna w szkieletowych domach drewnianych

Domy szkieletowe: szczelność powietrzna w szkieletowych domach drewnianych

W okresie zimowym zbyt duża ilość infiltrującego powietrza z zewnątrz oznacza ogromne, niepożądane straty ciepła i związane z tym większe koszty ogrzewania a przy okazji znacznie mniejszą wilgotność względną powietrza w domu. Jest to wprawdzie korzystne dla samego budynku, ale obniża komfort cieplny mieszkańców powodując m.in. intensywne wysychanie błon śluzowych i naraża ich na różnego rodzaju infekcje.

dom szkieletowy drewniany

fot. TERMOCERT

Komentarz eksperta

Na podstawie doświadczenia zgromadzonego podczas wielu lat prowadzenia badań termowizyjnych mogę jednoznacznie stwierdzić, że największym problemem z jakim mają do czynienia użytkownicy domów drewnianych o szkieletowej konstrukcji jest ich szczelność powietrzna.

Nie chodzi tu jednak o odpowiednią ilość świeżego powietrza, która ze względów higienicznych musi być doprowadzona do wnętrza domu, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego m.in. dla utrzymania na wymaganym poziomie wilgotności względnej w pomieszczeniach. Chodzi o to powietrze, które w sposób niekontrolowany wnika do wnętrza domu przez wszelkiego rodzaju nieszczelności w przegrodach zewnętrznych a więc niejako poza systemem wentylacyjnym.

Infiltracja zimnego powietrza

fot. Infiltracja zimnego powietrza spod podłogi przez nieszczelności w rejonie przyziemia na łączeniu słupów z podwaliną.

W okresie zimowym zbyt duża ilość infiltrującego powietrza z zewnątrz oznacza ogromne, niepożądane straty ciepła i związane z tym większe koszty ogrzewania a przy okazji znacznie zmniejsza wilgotność względną powietrza w domu. Jest to wprawdzie korzystne dla samego budynku, ale obniża komfort cieplny mieszkańców powodując m.in. intensywne wysychanie błon śluzowych i narażając ich na różnego rodzaju infekcje.

Szczelność powietrzna ma też decydujący wpływ na sprawność odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego w budynkach – przynajmniej z założenia energooszczędnych – wyposażonych w wywiewno-nawiewny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperację.

O szczelności powietrznej domów, nie tylko drewnianych, decyduje w pierwszym rzędzie szczelność samej stolarki okiennej i drzwiowej a także właściwe uszczelnienie połączeń stolarki ze ścianą po jej montażu w przewidzianym do tego otworze.

szczelnosc powietrzna w domach drewnianych

fot. TERMOCERT

szczelnosc w domach drewnianych

fot. TERMOCERT

W przypadku domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej czynnikiem decydującym może okazać się jednak szczelność izolacji przeciwwiatrowej, która musi obejmować w sposób ciągły zarówno całość połaci dachowej jak i ścian oraz przyziemia domu.

Na ostateczną szczelność budynku mają zatem wpływ wszelkiego rodzaju nieszczelności powstałe na skutek niestarannego wykonania lub użycia nieodpowiednich materiałów.
Do najczęściej spotykanych wad można zaliczyć m.in.:

 • mechaniczne uszkodzenia warstwy izolacji w trakcie montażu domu i jego instalacji technicznych, powstałe zarówno w sposób przypadkowy jak i świadomy np. gwoździami lub wkrętami użytymi do mocowania elementów elewacyjnych na końcowym etapie budowy,
 • niestaranne ułożenie i klejenie ze sobą pasów izolacji przeciwwiatrowej (dotyczy to zwłaszcza trudno dostępnych przestrzeni na poddaszach i wokół okien dachowych) lub użycie do tego celu niskiej jakości taśm klejących,
 • brak odpowiedniego uszczelnienia wszelkiego rodzaju przepustów kablowych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych i innych miejsc, gdzie ze względów techniczno-budowlanych konieczne było przerwanie ciągłości izolacji przeciwwiatrowej.
szczelnosc domow szkieletowych

fot. TERMOCERT

Parametrem służącym do określenia szczelności powietrznej budynków jest tzw. współczynnik n50. Współczynnik ten określa wielkość strumienia powietrza wnikającego lub uciekającego z budynku przez istniejące nieszczelności w ciągu jednej godziny przy różnicy ciśnień wewnątrz i zewnątrz domu wynoszącej 50 Pascali. Współczynnik ten nie jest wyrażany w m3/h, lecz w ilościach wymian na godzinę a więc odnosi się do kubatury netto badanego budynku. Wskaźnik n50 = 3,0 wym/godz. dla budynku o kubaturze wentylacyjnej netto Ve = 400 m3 (np. dom o powierzchni użytkowej  Af = 150 m2 i średniej wysokości h = 2,70 m) oznacza, że przy różnicy ciśnień 50 Pa, w ciągu jednej godziny przez nieszczelności przenika ok. 1200 m3 powietrza.

Wskaźnik n50 dla danego budynku wyznacza się wykorzystując tzw. metodę Blower Door, opisaną szczegółowo w normie PN-EN 13829 „Właściwości cieplne budynków – Określanie przepuszczalności powietrznej budynków – Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora”.

pomiar szczelnosci domu drewnianego

fot. Pomiar szczelności metodą Blower Door wykazał wyjątkowo wysoką szczelność tego budynku (n50 = 1,21 1/h)!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarski Morskiej dotyczącym „warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” zalecana szczelność powietrzna budynków z wentylacją grawitacyjną lub hybrydową wynosi n50<3,0 1/h natomiast w budynkach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją n50<1,5 1/h.

Z wytycznych Krajowej Agencji Poszanowania Energii na użytek programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika natomiast, że szczelność budynku w standardzie NF40 (energooszczędny) winna wynosić n50<1,0 1/h a dla budynku w standardzie NF15 (pasywny) n50<0,06 1/h. Podobne wymaganie, czyli n50<0,06 1/h musi spełniać budynek, który chciałby ubiegać się o certyfikat budynku pasywnego wydawany przez Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku.

Z moich doświadczeń wynika, że bardzo często zmierzona szczelność drewnianego domu wielokrotnie przekracza wartości wynikające z obowiązujących wymagań i do rzadkości wcale nie należą wyniki na poziomie n50 = 15,0 1/h!

O tym jak trudno jest uzyskać tak wysoką szczelność powietrzną w przypadku domów jednorodzinnych o stosunkowo małej kubaturze może świadczyć fakt, że najlepszy budynek jaki miałem okazję badać w ramach prowadzonej działalności mógł się poszczycić wartością n50 = 1,21 1/h.

Podsumowując: projekty domów szkieletowych  łatwiej jest przygotować i wybudować metodą częściowej prefabrykacji tak by uzyskać lepsze parametry cieplne, przy okazji osiągając zakładane przez  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wskaźniki  szczelności budynku.

Autor: Wojciech Derwiński
TERMOCERT Badania termowizyjne

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 27, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Andrzej Brzeski Odpowiedz 2015-10-13 09:22:37

Uzyskanie pozytywnego wyniku szczelności powietrznej budynku nie jest trudne do osiągnięcia przez wykonawcę, moja opinia to opinia praktyka z doświadczeniem z USA i Kanady . Niestety w Polsce nie mamy dostępnych wszystkich materiałów budowlanych, mówię tu o budowie domów szkieletowych które są niezbędne do uzyskania pozytywnego wyniku badania szczelności powietrznej budynku. Pozdrawiam, ABG Construction Andrzej Brzeski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...