Start Arrow Budowa domuArrow Domy z dachem bez okapu: nowoczesne i energooszczędne

Domy z dachem bez okapu: nowoczesne i energooszczędne

Okap to część konstrukcji dachu, która wystaje poza obrys ścian zewnętrznych budynku. Jest to standardowe i powszechne rozwiązanie, spotykane w domach jednorodzinnych w klasycznym czy dworkowym stylu. Inwestorzy, którzy poszukują jednak mniej szablonowych projektów domów, coraz chętniej decydują się na nowoczesne domy bez okapu.

Okap dachowy to charakterystyczny element domów ze spadzistym dachem. W zależności od długości krawędzi dachu może być mniej lub bardziej wysunięty poza obrys budynku. W domach tradycyjnych, w stylu dworkowym czy wręcz rustykalnym okap jest obowiązkowy, nie tylko ze względu na funkcje, które pełni. Nadaje im odpowiedniego wyglądu, ukrywa mniej estetyczne elementy konstrukcji dachu, z elegancko wykończoną podbitką stanowi prawdziwą ozdobę domu.

Inwestorzy chcący nadać budynkowi bardziej nowoczesny czy minimalistyczny charakter, budują domy z minimalnie wysuniętym okapem, a podbitkę wykańczają panelami stalowymi czy PVC. Dla zwolenników nowoczesności, którzy dopiero planują budowę, idealnym rozwiązaniem są projekty domów bez okapu. To gotowe projekty, które z założenia mają dach pozbawiony wystających elementów – zlikwidowanie okapu na etapie adaptacji projektu może nadto zburzyć proporcje budynku.

Projekt domu z dachem bez okapu - AC E11 MULTI-COMFORT CE

Projekt domu z dachem bez okapu
AC E11 MULTI-COMFORT CE

Projekt domu z dachem bez okapu - CPT KONCEPT 10 CE

Projekt domu z dachem bez okapu
CPT KONCEPT 10 CE

Dlaczego warto budować dom z dachem bez okapu?

Domy z dachem bez okapu wpisują się aktualne trendy architektoniczne, stawiające na prostotę i minimalizm. Są to domy nowoczesne, o zwartej i prostej konstrukcji, pozbawione zbędnych detali i elementów. W takich domach dach kończy się na krawędzi ściany. Wciąż są to domy mało powszechne, dlatego też pozwalają na wyróżnienie budynku spośród tradycyjnej zabudowy sąsiedzkiej. Prosta linia budynku wygląda niezwykle efektownie, zarówno gdy dach odcięty jest od elewacji, jak i w przypadku, gdy pokrycie dachowe przechodzi na ściany zewnętrzne.

Domy z dachem bez okapu prezentują się niezwykle efektownie i wpisują się w aktualne trendy budownictwa energooszczędnego.

Domy z dachem bez okapu prezentują się niezwykle efektownie i wpisują się w aktualne trendy budownictwa energooszczędnego.

Domy z dachem bez okapu najczęściej projektowane są jako domy energooszczędne. Sprzyja temu właśnie prosta konstrukcja, która eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z wnętrza domu. Dach bez okapu jest stosowany przez projektantów domów energooszczędnych i pasywnych również dlatego, że budynek – a zwłaszcza jego górna kondygnacja – nie jest niczym przesłoniony. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, optymalnie doświetlając i dogrzewając wnętrza domu.

Dom bez okapu sprawdzi się świetnie w mieście, nie tylko dlatego, że komponuje się z prostą infrastrukturą, ale przede wszystkim z uwagi na gęstą zabudowę. Domy otoczone wysokimi budynkami czy drzewami mogłyby być zbyt ciemne, zasłaniane dodatkowo wystającym okapem.

Dachy bezokapowe umożliwiają również montaż bardzo efektownych okien kolankowych, które doskonale doświetlają poddasze i nadają elewacji nowoczesny wygląd. Okna kolankowe zwiększają również pole widzenia przez okno – nie patrzymy tylko w niebo, jak w przypadku standardowych okien dachowych, ale mamy również widok np. na przydomowy ogród, co zwiększa wrażenia estetyczne osób przebywających na poddaszu.

Duże przeszklenia imponująco łączą dom z ogrodem i umożliwiają optymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Duże przeszklenia imponująco łączą dom z ogrodem i umożliwiają optymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Orynnowanie domu bez okapu

Okap dachowy, poza dekoracją, pełni także znacznie ważniejsze funkcje, przede wszystkim zabezpiecza ściany domu przed opadami i zawilgoceniem. Rezygnacja z okapu wymaga zatem innego rozwiązania, chroniącego fasadę przed zawilgoceniem.

W domach bez okapu standardowy system rynnowy zastąpiony jest tutaj tzw. rynnami ukrytymi w dachu lub w warstwie końcowej ocieplenia elewacji. Nowoczesne systemy rynnowe do dachów bezokapowych zaopatrują dom w orynnowanie począwszy od rynien, rur spustowych i kształtek, po maskownicę zakrywającą rynnę, którą dobrać można do pokrycia dachowego czy koloru elewacji.

Bezokapowe orynnowanie jest w pełni wolne od przecieków, a prawidłowo zamontowane są zupełnie bezpieczne, nawet w ociepleniu budynku. fot. Galeco

Bezokapowe orynnowanie jest w pełni wolne od przecieków, a prawidłowo zamontowane są zupełnie bezpieczne, nawet w ociepleniu budynku. fot. Galeco

Kiedy nie warto rezygnować z okapu?

Okap dachowy nadaje budynkowi określony charakter, więc jeśli budujemy projekty domów w stylu dworkowym zastosowanie go jest koniecznością. Poza estetyką, warto pamiętać, że dachy bezokapowe nie zacieniają wnętrz, więc jeśli sypialnie czy pokoje dziecięce mają okna skierowane na południe czy zachód, a dom pozbawiony jest nowoczesnych osłon okiennych czy systemu klimatyzacji, pomieszczenia mogą się nadto nagrzewać i niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Brak okapu sprawi także, że koniecznością będzie zastosowanie dodatkowego zadaszenia nad tarasem czy balkonem, jeśli chcielibyśmy ochronić je przed deszczem.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 20, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon ISLA

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny