Start Arrow Budowa domuArrow Domy z dachem dwuspadowym czy wielospadowym?

Domy z dachem dwuspadowym czy wielospadowym?

Wybór projektu domu uwarunkowany jest wieloma czynnikami.  Mowa tutaj między innymi o estetyce i kosztach całości. Jednym z elementów, który w dużej mierze wypływa na wartość obu tych czynników jest dach budynku. Warto się więc zastanowić nad wadami i zaletami najpopularniejszych typów dachów.

Zobacz także: 

Jeśli chodzi o projekty domów jednorodzinnych, to najczęściej spotykane są dachy dwuspadowe i dachy wielospadowe. Dzieje się tak na skutek obowiązujących przepisów. Plany zagospodarowania przestrzennego bardzo rzadko zezwalają na zastosowanie innych typów dachów, w tym dachów płaskich. Skupimy się zatem na charakterystyce dachów dwuspadowych i wielospadowych.

(Jakie są zalety i wady dachów dwu- i wielospadowych?)

Dach dwuspadowy

Jego kształt zna każdy – jest trójkątny, składają się na niego dwa prostokąty połączone w kalenicy. Wbrew pozorom jego zastosowanie wcale nie oznacza banalnej formy architektonicznej. Przeciwnie – jest bardzo elegancki i ponadczasowy, nasuwa skojarzenia z tradycyjną, solidną zabudową.

Jego zaletami są: niski koszt budowy oraz szybkość i prostota konstrukcji. Prostota dachu dwuspadowego sprawia, że najlepiej chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Śnieg i woda swobodnie spływają po dachu, gdyż jest on pozbawiony załamań połaci w których opady mogłyby zalegać.

(Projekt domu MT AGAWA, pracowni MTM STYL znajduje się w naszej bazie projektów: www.gotowe-projekty-domow.pl)

Tak prosta konstrukcja dachu niesie ze sobą również i inne zalety. Nie wymaga ona wielu obróbek, nie dochodzi również do strat materiału za względu na niewielką liczbę detali architektonicznych do wykończenia. Dzięki temu różnice w cenie pokrycia dachu blachodachówką i dachówką ceramiczną są bardzo niewielkie.

Kolejną istotną zaletą jest fakt, że taki dach pozwala oszczędzić miejsce wewnątrz budynku. Ukośne ściany znajdują się bowiem tylko po dwóch, przeciwnych stronach budynku. Ten typ dachu daje nam zatem spore pole do popisu, jeśli chodzi o aranżacje poddasza.

Obecność dodatkowych elementów do podparcia dachu uwarunkowana jest szerokością budynku. Jeśli jest on węższy niż 10-11 metrów, wówczas dach może spokojnie opierać się na ścianach zewnętrznych. W wypadku budynków szerszych konieczne jest zastosowanie dodatkowych słupów podparciowych. Konstrukcja będzie się trzymała, jednak słupy mogą stanowić pewną przeszkodę w swobodnej aranżacji pomieszczeń.

Jeśli nie chcemy montować okien w połaci dachu, wcale nie musimy tego robić. Zamiast tego możemy zamontować okna w trójkątnych fragmentach pionowych ścian. Dzięki temu możemy wybrać zwykłe okna zamiast okien dachowych i zarazem ograniczyć ingerencję w połacie dachu do minimum.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
WADY I ZALETY DACHÓW WIELOSPADOWYCH

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Kąt nachylenia a pokrycie dachu | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-02-15 13:52:34

[...] Dachy dwuspadowe czy wielospadowe? [...]

Rodzaje dachów | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:04:21

[...] i najprostszym do wykonania dachem jest dach dwuspadowy. Prostota dachu dwuspadowego sprawia, że najlepiej chroni przed niesprzyjającymi warunkami [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty