Start Arrow Budowa domuArrow Domy z poddaszem: jak dobrać rozmiar okna dachowego?

Domy z poddaszem: jak dobrać rozmiar okna dachowego?

Najpopularniejsze obecnie domy jednorodzinne to budowle dwukondygnacyjne z poddaszem użytkowym. Decyduje o tym głównie czynnik ekonomiczny – wysokie ceny działek i koszty utrzymania budynku. Poza tym bryły z wyraźnie zaznaczonym spadzistym dachem najczęściej prezentują się ładnie i interesująco. Pokoje ze skosami, choć zwykle przytulne i pełne wdzięku, mają jednak swoje szczególne wymagania aranżacyjne. Jednym z nich jest właściwy dobór okien połaciowych umożliwiający optymalne wykorzystanie światła dziennego i efektywne oświetlenie. Złe umiejscowienie okien dachowych może sprawić, że zamiast cieszyć się urokami własnego domu, przez lata będziemy męczyć się w niefunkcjonalnym wnętrzu.

źródło: 4IQ Group, wyłączny przedstawiciel marki LITELEADER w Polsce

źródło: 4IQ Group, wyłączny przedstawiciel marki LITELEADER w Polsce

Należy pamiętać, że im więcej okien, tym pomieszczenie jest lepiej doświetlone. Jeżeli jedno okno dachowe sprawia, że ok. 46% pokoju będzie oświetlone światłem naturalnym, to cztery o tej samej łącznej powierzchni, rozmieszczone bardziej równomiernie, pozwolą na oświetlenie już około 65% wnętrza. Przyjmuje się, że powierzchnia okien powinna wynosić około 10% powierzchni podłogi.

Trzeba również uwzględnić położenie okien na niższej kondygnacji i zadbać o spójność architektoniczną. Okna połaciowe niekoniecznie muszą układać się idealnie symetrycznie względem już istniejących okien poniżej, ale ważne jest, by dom z zewnątrz prezentował się estetycznie jako harmonijna całość.

źródło: 4IQ Group, wyłączny przedstawiciel marki LITELEADER w Polsce

źródło: 4IQ Group, wyłączny przedstawiciel marki LITELEADER w Polsce

Okna dachowe montujemy na podobnej wysokości jak tradycyjne, tj. ok. 90-100 centymetrów od podłogi. Ich rozmiar jest uzależniony od nachylenia dachu, a zasada doboru mówi, że im mniejszy kąt nachylenia, tym wyższe okno. Warto także wziąć pod uwagę indywidualne cechy użytkowników, takie jak na przykład wzrost.

Bardzo istotnym parametrem, do którego nie zawsze przywiązujemy należytą wagę, jest odpowiedni kształt wnęki przyokiennej. Istotne jest, by okładzina nie została ułożona prostopadle względem dachu i szyby, ale pionowo pod oknem, a poziomo nad oknem. Dzięki temu uzyskamy znacznie lepsze oświetlenie pokoju oraz swobodną cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu.

źródło: 4IQ Group, wyłączny przedstawiciel marki LITELEADER w Polsce

źródło: 4IQ Group, wyłączny przedstawiciel marki LITELEADER w Polsce

Aranżując poddasze, warto poświęcić czas na staranne rozplanowanie i wybór okien. Dzięki temu bez znaczącego podnoszenia kosztów zyskamy efektowne oświetlenie promieniami słońca, dobrą wentylację, komfort cieplny i akustyczny oraz będziemy cieszyć się estetycznymi, ekologicznymi oknami o nowoczesnym designie.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 7, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

piotrek Odpowiedz 2017-06-26 12:00:58

dobrze napisane, duzo przydatnych informacji bardzo dobre okna ma firma Vidok, wczesniej troche nieznana , firma jest z okolic Rzeszowa, maja bardzo dobre okna drewniane i aluminiowo drewniane, ja mam od nich 3 szybowe okna w domu ze szklem antywlamaniowym

gosc Odpowiedz 2017-04-08 12:37:50

Dobry artykuł Ja polecam okna fasadowe energooszczędne

Robi Odpowiedz 2015-06-30 15:27:36

Ciekawy artykuł.

Regulacja i konserwacja okuć w oknach | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-08-22 09:44:22

[...] Domy z poddaszem: jak dobrać rozmiar okna dachowego? Pomieszczenia na poddaszu wymagają odpowiedniego doświetlenia światłem... więcej [...]

Nowe okna krok po kroku: poradnik kupującego | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-01 11:40:46

[...] Domy z poddaszem: jak dobrać rozmiar okna dachowego? Pomieszczenia na poddaszu wymagają odpowiedniego doświetlenia światłem naturalnym. Planując rozmiesz...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant