Najpopularniejsze obecnie domy jednorodzinne to budowle dwukondygnacyjne z poddaszem użytkowym. Decyduje o tym głównie czynnik ekonomiczny – wysokie ceny działek i koszty utrzymania budynku. Poza tym bryły z wyraźnie zaznaczonym spadzistym dachem najczęściej prezentują się ładnie i interesująco. Pokoje ze skosami, choć zwykle przytulne i pełne wdzięku, mają jednak swoje szczególne wymagania aranżacyjne. Jednym z nich jest właściwy dobór okien połaciowych umożliwiający optymalne wykorzystanie światła dziennego i efektywne oświetlenie. Złe umiejscowienie okien dachowych może sprawić, że zamiast cieszyć się urokami własnego domu, przez lata będziemy męczyć się w niefunkcjonalnym wnętrzu.
Należy pamiętać, że im więcej okien, tym pomieszczenie jest lepiej doświetlone. Jeżeli jedno okno dachowe sprawia, że ok. 46% pokoju będzie oświetlone światłem naturalnym, to cztery o tej samej łącznej powierzchni, rozmieszczone bardziej równomiernie, pozwolą na oświetlenie już około 65% wnętrza. Przyjmuje się, że powierzchnia okien powinna wynosić około 10% powierzchni podłogi.
Trzeba również uwzględnić położenie okien na niższej kondygnacji i zadbać o spójność architektoniczną. Okna połaciowe niekoniecznie muszą układać się idealnie symetrycznie względem już istniejących okien poniżej, ale ważne jest, by dom z zewnątrz prezentował się estetycznie jako harmonijna całość.
Okna dachowe montujemy na podobnej wysokości jak tradycyjne, tj. ok. 90-100 centymetrów od podłogi. Ich rozmiar jest uzależniony od nachylenia dachu, a zasada doboru mówi, że im mniejszy kąt nachylenia, tym wyższe okno. Warto także wziąć pod uwagę indywidualne cechy użytkowników, takie jak na przykład wzrost.
Bardzo istotnym parametrem, do którego nie zawsze przywiązujemy należytą wagę, jest odpowiedni kształt wnęki przyokiennej. Istotne jest, by okładzina nie została ułożona prostopadle względem dachu i szyby, ale pionowo pod oknem, a poziomo nad oknem. Dzięki temu uzyskamy znacznie lepsze oświetlenie pokoju oraz swobodną cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu.
Aranżując poddasze, warto poświęcić czas na staranne rozplanowanie i wybór okien. Dzięki temu bez znaczącego podnoszenia kosztów zyskamy efektowne oświetlenie promieniami słońca, dobrą wentylację, komfort cieplny i akustyczny oraz będziemy cieszyć się estetycznymi, ekologicznymi oknami o nowoczesnym designie.
Dodaj komentarz