Start Arrow OgródArrow Donice inaczej

Donice inaczej

Kto powiedział, że donice koniecznie muszą mieć tradycyjne kształty? Jeszcze do niedawna można było wybierać pomiędzy klasyczną formą (zbliżoną do kształtu małego wiaderka), a donicą prostokątną. Dzisiaj producenci prześcigają się we wprowadzaniu do oferty coraz wymyślniejszych kształtów donic.

Małe donice w połączeniu z dużymi roślinami wyglądają karykaturalnie i są niestabilne. Podobnie sytuacja wygląda z drobnymi kwiatkami, które gubią się w wielkich donicach. Przede wszystkim powinniśmy zatem dobrać wielkość naczynia do wielkości rośliny. Reszta zależy już wyłącznie od naszej wyobraźni.

Żardyniera

Słowo to pochodzi z języka francuskiego. Początkowo mianem żardyniery określano półki i stoliki z wgłębieniem w blacie, w którym umieszczano kwiaty. Obecnie żardyniera to określenie naczynia o nieco spłaszczonym kształcie – między innymi donicy.

(Żardyniera kształtem przypomina półmisek, fot. Kafel-Cer-Art)

Kształt ten jest najlepszy dla drobnych kwiatków – dzięki sporej powierzchni możemy umieścić ich dużą ilość.

(Do płytkiej donicy pasują drobne kwiaty, fot. Swisseform)

Donica – misa

Kolejnym rozwiązaniem pasującym do drobnej roślinności jest donica-misa. Misa może być ustawiona na stojaku. Wyjątkowo dobrze prezentuje się, jeśli wybierzemy wzornictwo inspirowane motywami antycznymi.

(Kształt misy wygląda oryginalnie, fot. Kafel-Cer-Art)

Donica – łódka

Szczególnie wdzięcznym kształtem, w jakim produkowane są donice jest łódka. Ta podłużna forma wygląda nowocześnie i elegancko.

(Zgrabne doniczki w kształcie łódek, fot. Kafel-Cer-Art)

Łódka to kształt odpowiedni nie tylko dla małych donic, stosowanych na balkonie lub we wnętrzach. Duża donica w kształcie łódki świetnie sprawdzić się może jako ozdoba tarasu. Wygląda wówczas zaskakująco lekko i wdzięcznie jak na swoje gabaryty.

(Duża donica-łódka wygląda wdzięcznie, fot. Swisseform)

Amfora

Kolejna inspiracja czasami starożytnymi, jaką możemy przenieść do współczesnych aranżacji to kształt amfory. Jest to wysoka, nieco pękata donica z uchwytami po bokach. Świetnie nadaje się do umieszczenia w niej wysokich kwiatów i z pewnością przykuje uwagę naszych gości.

(Amfora - antyczna inspiracja, fot. Kafel-Cer-Art)

Pamiętajmy, że nawet z pozoru zwykłe naczynie na kwiaty może mieć niezwykły charakter. Warto zatem korzystać z tej możliwości – to właśnie takie drobiazgi dodają oryginalności naszym aranżacjom.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty