Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Donice na taras

Donice na taras

Taras, podobnie jak ogród, jest wizytówką domu. To pierwsze, co rzuca się w oczy odwiedzającym nas gościom. Warto zatem zadbać o jego ciekawą aranżację. Meble na taras to nie jedyna ważna kwestia. Sporo czasu należy poświęcić wyborowi dodatków. Donice w różnych kolorach i kształtach, wykonane z różnych materiałów są nie tylko ładne, ale i praktyczne.

Donica na taras powinna pasować zarówno do ogólnego wystroju miejsca, jak i rodzaju rośliny, jaka zostanie w niej posadzona. Przykładowo, drewniane donice mogą całkowicie zepsuć stylistykę tarasu urządzonego w prostym, minimalistycznym stylu. Podobnie donice metalowe lub ceramiczne nie pasują do stylu rustykalnego.

Donice drewniane

Jeśli na naszym tarasie przeważają elementy wykonane z drewna– między innymi drewniana balustrada i podłoga – wówczas lepiej nie eksperymentować. Wybierzmy drewniane donice kierując się zasadą jedności stylu. Są one na tyle uniwersalne, że świetnie wygląda w nich niemal każdy rodzaj roślinności.

(Idealne zestawienie - drewniane balustrady i drewniane donice, fot. Green Profi)

Na odrobinę szaleństwa możemy sobie pozwolić, jeżeli jesteśmy amatorami bardzo oryginalnych roślin. Jeśli to one stanowią element dominujący na naszym tarasie, powinniśmy je odpowiednio wyeksponować. Tutaj dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kolorowe donice. Pamiętajmy jednak, że bujne krzewy i donice w zwariowanych kolorach wystarczająco przyciągają uwagę. Lepiej aby reszta tarasu utrzymana była w subtelnej kolorystyce.

(Oryginalne okazy roślinności wymagają oryginalnej oprawy, fot. Green Profi)

Donice ceramiczne

Jeśli chodzi o duże donice ceramiczne, większość z nas często boi się takiego rozwiązania. Kojarzą się bowiem raczej z zielenią miejską, niż z urządzaniem naszej posesji. Warto przełamać ten stereotyp. Duże donice w ciemnym kolorze i o geometrycznym kształcie wyglądają bardzo elegancko i mogą stać się prawdziwą ozdobą tarasu.

(Duże donice ceramiczne nie są zarezerwowane dla zieleni miejskiej, fot. Swisseform)

Jeśli taras utrzymany jest w stylu nowoczesnym, wówczas najlepiej wybrać donice ceramiczne o prostym kształcie. Powinny pasować do prostych mebli i być trzymane w spokojnych kolorach. Zaskakująco dobrze wygląda połączenie czerni i bieli, choć kojarzy się bardziej z wystrojem wnętrz, niż z meblami ogrodowymi. Aby przełamać minimalizm, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa jeśli chodzi o rośliny i wybrać te naprawdę bujne.

(Proste w formie donice współgrają z bujna roślinnością, fot. Swisseform)

Podsumowując – donice nie powinny być wybierane w sposób przypadkowy. Urządzając taras najlepiej jest mieć przygotowaną koncepcję całości i konsekwentnie się jej trzymać, również jeśli chodzi o dodatki.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty