Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Donice nie tylko drewniane

Donice nie tylko drewniane

Donice są ważnym elementem wyposażenia naszych mieszkań, ale także naszych domów i tarasów. Są nie tylko praktycznym naczyniem, pełnią także rolę ozdobną. Oprócz dekoracyjnego wyglądu warto jednak zwrócić uwagę także na materiał, z którego są wykonane.

Najbardziej popularne są donice drewniane, ceramiczne i metalowe. Ostatnio pojawia się jednak coraz więcej materiałów alternatywnych. Mogą nie tylko zwiększyć naszą wygodę (sa lżejsze i poręczniejsze od klasycznych), ale także wyglądać bardziej oryginalnie.

Donice z technorattanu

Rattan syntetyczny, zwany także technorattanem, to materiał wciąż stosunkowo mało popularny. Jest to tworzywo wykonane z polietylenu, które przypomina fakturą rattan. W odróżnieniu od materiałów naturalnych jest trwały, odporny na trudne warunki atmosferyczne oraz promienie UV. Nawet jeśli ulegnie zawilgoceniu, nie zgnije.

Technorattan jest także dużo bardziej wytrzymały niż naturalny rattan, nie można go bowiem łatwo złamać. Dlatego też, donice są tylko jednym z wielu elementów, które można wykonywać z tego materiału. Wykorzystuje się go do produkcji wielu mebli ogrodowych.

(Donice z technorattanu - trwalsze od rattanowych, tak samo estetyczne, fot. S-Bud)

Donice z hiacyntu wodnego

Hiacynt wodny to kolejny z materiałów używanych do wyplatania zarówno naczyń, jak i całych zestawów mebli. Podobnie jak technorattan, jest to surowiec dopiero nabierający popularności w naszym kraju. Jego zaletą jest wysoka, jak na materiał naturalny, trwałość. Dla dodatkowego wzmocnienia konstrukcji w donicach wykonanych z tego tworzywa stosuje się metalowy wkład.

(Donice z hiacyntu wodnego - trwałe i estetyczne, fot.S-Bud)

Donice z fibrobetonu

Fibrobeton to beton z dodatkiem włókien polipropylenowych. Łączy on wytrzymałość betonu z wyjątkową lekkością. Donice z fibrobetonu to tylko jedno z możliwych domowych zastosowań tego surowca.

(Donice z fibrobetonu łączą w sobie estetyczny wygląd i lekkość, fot. Swisseform)

Można je bez problemu stawiać bezpośrednio na ziemi, żadne warunki gruntowe nie są im bowiem w stanie zaszkodzić. Są także całkowicie odporne na opady atmosferyczne.

(Donice z fibrobetonu mogą stac bezpośrednio na gruncie, bez obaw o przemakanie, fot. Swisseform)

Jak widać, tworzywa sztuczne niekonieczne muszą wyglądać tandetnie. Warto się do nich przekonać ze względu na ich wysoką trwałość. Warto także zainwestować w wyroby naturalne o większej trwałości niż chociażby drewno.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty