Start Arrow Budowa domuArrow Dopłaty do domów energooszczędnych – możesz dostać do 50 tys.

Dopłaty do domów energooszczędnych – możesz dostać do 50 tys.

Od 2013 roku ruszył program publicznych dopłat dla budujących i kupujących domy oraz mieszkania, charakteryzujące się niskim zużyciem energii. Program działać będzie do 2018 roku, a wydatkowanie środków z nim związanych – do 31.12.2022 r. Jakie warunki musimy spełnić, by uzyskać dopłatę do kredytu zaciągniętego na budowę domu energooszczędnego lub zakup mieszkania?

Program: Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

Program ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przewidziany jest na lata 2013-2018, a wydatkowanie środków z nim związanych potrwa do końca 2022 roku.

Budżet programu wynosi 300 mln zł. Środki pozwolą na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Jaka jest wysokość dopłat?

Kwota jednorazowego bezzwrotnego dofinansowania wynosi do 50 tysięcy złotych dopłaty do budowy domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego. Dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych wynosi do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych do 11 tys. zł brutto.

Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco), obliczanego zgodnie ze wytycznymi NFOŚiGW, oraz od spełnienia innych warunków, w tym dotyczących sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej.

Do kogo skierowany jest program?

Program skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera. Co istotne, za dewelopera uznaje się również spółdzielnie mieszkaniowe.

Kto może ubiegać się o dopłatę?

O dopłatę mogą ubiegać się osoby, które:

  • dysponują pozwoleniem na budowę oraz posiadają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • dysponują uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego.

Istotne, że z dopłaty mogą skorzystać również inwestorzy, budujący domy jednorodzinne tzw. systemem gospodarczym.

Jakie wymagania musi spełnić budynek?

Minimalne wytyczne określające wymogi niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych podane są w załączniku do programu, którego treść można znaleźć na strona NFOŚiGW. Znajdziemy tam szczegółowe informacje o tym, jakie budynki jednorodzinne i wielorodzinne mogą brać udział w programie, a także w jaki sposób odbywa się weryfikacja wykonanych budynków.

Weryfikacja zarówno wcześniej projektu budowlanego, jak i później gotowego budynku to koszt, który ponosi inwestor. Jednak kwota dotacji została tak skalkulowana, że pokrywa koszty pracy weryfikatora.

Zarówno lista weryfikatorów, posiadających odpowiednie uprawnienia, jak i również koszt poszczególnych czynności weryfikacyjnych zostanie podany przez NFOŚiGW w późniejszym terminie.

Kredyt na budowę lub zakup

Dopłata dla osób fizycznych budujących lub kupujących domy energooszczędne realizowane będzie w postaci dopłat do kredytów bankowych. Zatem zaciągnięcie kredytu jest jednym z wymogów wzięcia udziału w programie.

Kredyt musi być zaciągnięty w kwocie wyższej od wnioskowanej dotacji, ale nie musi pokrywać kosztu całej inwestycji, przy czym nie jest istotny ani okres kredytowania, ani formy zabezpieczenia kredytu.

Oczywiście, umowę kredytową należy zawrzeć z bankiem, który ma podpisaną umowę z NFOŚiGW.

Domy w trakcie budowy – czy dopłata jest możliwa?

Zgodnie z założeniami programu, dopłata nie może być przyznana dla inwestycji zrealizowanej przed dniem zawarcia umowy kredytowej objętej dotacją. Jeżeli kredyt uzyskamy w trakcie trwania już budowy, możemy starać się o dofinansowanie.

Kiedy beneficjent programu otrzyma dopłatę?

Dofinansowanie będzie miało formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę / zakup domu lub zakup mieszkania.

Dopłata będzie realizowana na konto kredytowe inwestora po zakończeniu budowy czy zakupu i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek.

Dlaczego warto budować domy energooszczędne?

Dopłata do kredytu to nie jedyny walor budownictwa energooszczędnego. Mieszkania czy domy energooszczędne to przede wszystkim niższe koszty eksploatacji budynku. Ciepłe ściany, szczelne dachy i okna, a także energooszczędne instalacje grzewcze realnie obniżają koszty ogrzewania budynku.

Warto również pamiętać, że Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od końca 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Budując domy energooszczędne czy kupując takie mieszkania już dziś, inwestujemy w przyszłość, podnosząc wartość nieruchomości, którą kiedyś zdecydujemy się wystawić na sprzedaż. W przyszłości, aby spełnić rosnące wymagania dotyczące zużycia energii, nasze domy i mieszkania nie będą musiały być poddawane kosztownym termomodernizacjom.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
PROCEDURY – CZYLI, JAK UZYSKAĆ DOPŁATĘ?

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 8, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak murować ściany trójwarstwowe, by ograniczyć straty ciepła? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-10-08 13:46:00

[...] Projekt domu energooszczędnego zakłada konkretne sposoby budowania i rozwiązania technologiczne, które pozwalają na uzyskanie pożądanego współczynnika przenikania ciepła całej przegrody. Jednak zaplanowaną wartość U osiągają tylko elementy wykonane fachowo i ściśle według projektu. [...]

Energooszczędne instalacje: pompa ciepła z rekuperatorem | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-23 23:18:49

[...] w życie dyrektywę Unii Europejskiej, która nakazuje krajom członkowskim po 31 grudnia 2020 r. budowę domów pasywnych i energooszczędnych. Jeśli właśnie budujemy dom, warto zaopatrzyć się w taką instalację już teraz, aby nie [...]

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-02-16 12:23:54

I znów mamy propozycję która jest tylko marketingowym oszustwem bo dla inwestora nie ma żadnego zysku a zarabia tylko bank. Dlaczego nie jest to skonstruowane tak, że budując dom energooszczędny czy pasywny inwestor dostaje ulgę podatkową czy dopłatę bezpośrednią z BOŚ-u? Jak policzyć że muszę wziąć kredyt większy niż dopłata, zapłacić prowizję bankowi, odsetki to dla mnie zysk wynosi zero. Podobnie jak przy dotacji na kolektory słoneczne. Normalnie mogę system kupić za ok. 7000-8000 zł, kupując w firmie wskazanej przez bank płacę za to samo 14 tyś. nawet z dopłatą 40% kosztuje mnie to tyle samo. Znów zarabia tylko bank.

Projekty domów 2013: nowość dla fanów klasyki | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-02-15 13:51:48

[...] Energooszczędność to już nie tylko moda, to świadomy wybór osób budujących domy z myślą o przyszłości. Warto wiedzieć, że od 2013 roku rozpoczął się program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty