Start Arrow Finanse i prawoArrow Dopłaty w ramach MdM mogą wrócić już w tym roku

Dopłaty w ramach MdM mogą wrócić już w tym roku

W styczniu BGK zablokował możliwość wnioskowania o dofinansowanie wypłacane w tym roku w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Okazało się jednak, że blokada została włączona na tyle wcześnie, że z dostępnej puli środków nie wykorzystano 66 mln zł. Prawdopodobnie w sierpniu będzie można starać się o dotację z tej kwoty. Expander podpowiada co zrobić, aby spełnić warunki uzyskania takiego wsparcia.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłatę? Jaką kwotę wsparcia można uzyskać?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłatę? Jaką kwotę wsparcia można uzyskać?

Rząd skierował do Sejmu nowelizację ustawy, która reguluje kwestie związane z wypłacaniem dopłat w ramach MdM-u. Jeśli zostanie ona uchwalona przez Parlament i podpisana przez Prezydenta, to możliwość składania wniosków o przyznanie dofinansowania zostanie ponownie włączona między 1 a 14 sierpnia. Co ważne, pieniądze wypłacane będą jeszcze w tym roku. W rezultacie powinny się tym zainteresować nie tylko te osoby, które planują kupić nowe mieszkanie, ale także wszyscy ci, którzy chcą nabyć lokal na rynku wtórnym.

Z tego względu suma 66 mln zł najprawdopodobniej nie wystarczy na długo. Przypomnijmy, że w styczniu w ramach MdM-u zawnioskowano o wsparcie na kwotę niemal 350 mln zł (tylko z puli na 2017 r.). Jeśli zainteresowanie okaże się podobne, to pieniądze mogą skończyć się nawet w ciągu kilku dni. Ponieważ będzie to jednak okres wakacyjny i możliwość starania się o finansowanie pojawia się dość niespodziewanie, to popyt tym razem może nie być aż tak duży jak w styczniu. Wydaje się jednak, że środków wystarczy najpóźniej do września.

Przypomnijmy, że ostatnia szansa na dopłatę pojawi się w styczniu 2018 r. kiedy udostępniona zostanie pula 381 mln zł. Po jej wykorzystaniu program MdM zostanie ostatecznie zakończony. Podobnie jak w styczniu tego roku, ta kwota zapewne zniknie w niecały miesiąc. Dlatego jeśli komuś nie uda się uzyskać dopłaty w sierpniu, to powinien rozpocząć przygotowania już w listopadzie, a najpóźniej w grudniu br. W styczniu przyszłego roku bowiem może być już za późno.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłatę

Dopłatę mogą uzyskać osoby w wieku do 35 lat, na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice wychowujący przynajmniej trójkę dzieci. Mogą oni skorzystać z MdM-u, nawet jeśli są starsi i nawet wtedy. gdy mają już lokum, ale chcą go zamienić na większe. Dodatkowo, kupowane mieszkanie nie może być zbyt duże i zbyt drogie. Maksymalna powierzchnia to 75 mkw., a jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje potomków, metraż wzrasta do 85 mkw. Dom jednorodzinny nie może przekraczać 100 mkw. lub 110 mkw. Cena nie powinna natomiast przekroczyć limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Jego wysokość można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jaką kwotę wsparcia można uzyskać

W niektórych przypadkach wsparcie może wynieść nawet ponad 100 000 zł. Zwykle jednak jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na jej wysokość wpływa kilka czynników. Po pierwsze, czy posiadamy dzieci i ile ich mamy. Najwyższą dopłatę (30%) mogą uzyskać osoby, które wychowują ich przynajmniej troje. Najmniej, 10%, otrzymają ci, nieposiadający dzieci. Oprócz tego, o wysokości przyznanych środków decyduje również metraż nabywanej nieruchomości i to, w jakiej części Polski się ona znajduje. Tam, gdzie mieszkania są tanie, wysokość wsparcia finansowego będzie niższa, a w lokalizacjach, gdzie ceny są wysokie, możemy otrzymać więcej pieniędzy.

Autor: Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Zdjęcie: materiały prasowe DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 3, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Lampa sufitowa WEST WHITE 5xGU10

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa wisząca Roma Mix

 • Żyrandol Bartez 3pł Black

 • Kinkiet Diamond Black TK Lighting

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo