Wymiana eternitu płaskiego na blachę trapezową przy odeskowanym dachu

PYTANIE:

Dach „kopertowy” kryty był w roku 1990 eternitem płaskim tzw. małym, układanym na papie przy pełnym odeskowaniu. Strop ocieplono warstwą 15 cm troci wymieszanej z wapnem, z cementową szlichtą. Planuję wymianę pokrycia na blachę trapezową. Strych chciałbym ocieplić: w części strychu wykonać pokoik, pozostałą część ocieplić by poprawić energetyczny bilans budynku oraz uniknąć gradientów temperaturowych. Odeskowanie znajduje się w stanie dobrym. Proszę o pomoc w doborze technologii poprawnej wymiany pokrycia ewentualnie wariantowo. Jedną z opcji jest rozważenie pozostawienia odeskowania. Jeśli to możliwe proszę zaproponować mi konkretne rozwiązania materiałowe.

ODPOWIADA:
doradca firmy Blachy Pruszyński:

Jeżeli odeskowanie jest w dobrym stanie, to nie ma powodu, by je demontować. Należy jedynie sprawdzić szczelność papy – jeśli występują na niej uszkodzenia trzeba będzie zastosować membranę (2- bądź 3-warstwową) lub folię. Jeśli natomiast wszystko jest w porządku, na deskowanie i papę należy zamocować łaty i kontrłaty, a następnie wybrane pokrycie dachowe (trapez lub blachodachówkę).
Od wewnątrz do ocieplenia poddasza polecamy wełnę mineralną – proszę jednak pamiętać o pozostawieniu min. 30 cm pustki dylatacyjnej między wełną a deskowaniem, w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji połaci dachowej.

Zobacz wszystkie odpowiedzi Doradcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *