Okna dachowe czy lukarny?

PYTANIE:

Dokonujemy obecnie wyboru pomiędzy oknami dachowymi, a lukarnami. Problem z oknami dachowymi jest zwłaszcza zimą, kiedy okna zasypie śnieg pokoje na poddaszu stają się ciemne. Nie ma chyba możliwości zgarniania z nich śniegu. W tym przypadku wygrywają lukarny. Co przemawia za zastosowaniem okien dachowych?

ODPOWIADA:
doradca firmy FAKRO Sp. Z O.o.:

Wszystkie okna dachowe FAKRO zostały wyposażone w „cieplejszy” pakiet szybowy o współczynniku przenikania ciepła U szyby = 1,0 W/ m2K. Zastosowanie takiego rozwiązania powoduje, że nawet jeżeli na oknie jest śnieg to topi się on bardzo szybko i nie ma problemu z doświetleniem pomieszczenia.

Zamontowanie okna dachowego to nie tylko korzyści wynikające z oszczędności, dotyczące braku zmian w konstrukcji dachowej, braku zwiększonych nakładów finansowych dotyczących przeprowadzenia specjalistycznych prac, ale także zmniejszenie strat ciepła w stosunku do lukarny, która posiada dużą powierzchnię ścian zewnętrznych.

Montując okna dachowe zdecydowanie łatwiej jest zapewnić szczelność na tzw. wody opadowe poprzez zastosowanie standardowych kołnierzy uszczelniających.

Okna dachowe służą do doświetlania pomieszczenia i powinny być usytuowane optymalnie do użytkowników.

Okna dachowe często są montowane w miejscach, gdzie wybudowanie lukarny nie jest możliwe. W zależności od kąta pochylenia dachu przez okno dachowe wpada nawet do 50 % światła więcej niż przez okno pionowe o tych samych rozmiarach.

Okna dachowe można zespalać w dowolne grupy uzyskując w ten sposób optymalne dla danego pomieszczenia doświetlenie.

Zobacz wszystkie odpowiedzi Doradcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *