Okna na dach płaski

PYTANIE:

Poszukuję rozwiązania na doświetlenia i równocześnie zamknięcia pomieszczenia znajdującego się pod poziomem ziemi. Pomieszczenie znajduje się częściowo pod powierzchnia domu, a częściowo pod chodnikiem okalającym dom. Obecnie pomieszczenie posiada cztery kratki wentylacyjne 40 x 50 cm osłonięte z góry szerokim tarasem. Kratki chciałbym zastąpić systemem z szybą, która zapewniałaby dostęp światła i równocześnie minimum izolacji. Następnym wymaganie jest to, aby \”świetliki\” bardzo nie wystawały z chodnika i nie przeszkadzały w chodzeniu. Grubość stropu ok. 40 cm. Chciałem się dowiedzieć czy ma sens i czy jest możliwe wykonanie systemu wpuszczanego w istniejące otwory, z dwoma zintegrowanymi szybami, na poziomie chodnika oraz na poziomie sufitu pomieszczenia? Dwie szyby miałyby przeciwdziałać skraplaniu się pary wodnej. Jakie szkło powinno być zastosowane i jakie systemy mocowania i izolacji wilgociowej?

ODPOWIADA:
doradca firmy FAKRO Sp. Z O.o.:

Zamontowanie okna połaciowego poziomo jest niemożliwe. Każda połać dachowa ma odpowiedni spadek (woda musi bowiem spływać z dachu). Do zamontowania okien FAKRO wymagany jest minimalny spadek 15 stopni.

Ponieważ są dachy o mniejszym spadku, dlatego nasza firma przygotowała konstrukcje które pozwalają montować okna w dachach o mniejszym spadku. Są to: systemy płaskich dachów EFW, które można stosować przy nachyleniu dachów od 0 do 15 stopni. EFW umożliwia podniesienie kąta montażu okna względem połaci dachowej dodatkowo o 15 stopni. Konstrukcję tą można zastosować obecnie jedynie przy montażu okien obrotowych Fakro FT o symbolach 02, 05, 10 (czyli o wymiarach 55 x 98, 78 x 98, 114 x 118) i tylko przy pokryciach płaskich o grubości pokrycia 8 mm (2 x 4 mm) dachy kryte papą – dach o pełnym deskowaniu lub żelbetowy.

Przy montażu kołnierzy uszczelniających w dachach o małym nachyleniu należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne połączenie kołnierza z pokryciem dachowym.

Okna FAKRO można kupić w każdym szanującym się punkcie sprzedaży wyrobów budowlanych. W razie niejasności zalecamy kontakt z jednym z wielu doradców technicznym FAKRO (nazwiska i telefony znajdują się na naszej stronie internetowej).

Zobacz wszystkie odpowiedzi Doradcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *