Kleje do styropianu

PYTANIE:

Jaki jest prawidłowy sposób przyklejania styropianu klejami cementowymi i poliuretanowymi?

ODPOWIADA:
doradca firmy Termo Organika:

Jeżeli podłoże jest równe, klej do styropianu Platinum SP-KS lub klej uniwersalny Platinum SP-GU należy nałożyć cienką warstwą na płytę styropianową i rozprowadzić równomiernie pacą zębatą o zębach 10-12 mm (rys. a). W pozostałych przypadkach zaprawę należy rozprowadzić obwodowo w odległości ok. 5 cm od krawędzi płyt i dodatkowo nałożyć od 3 do 6 placków równomiernie na jej powierzchni (rys. b). W efekcie zaprawa powinna pokrywać co najmniej 60% płyty. Następnie płytę styropianową należy przykleić do ściany lekko ją dociskając i wyrównać tak, aby ściśle przylegała do sąsiadujących płyt. Kolejne przyklejane rzędy płyt powinny być przesunięte względem poprzednich tak, żeby pionowe połączenia płyt zachowały układ mijankowy (przesuniecie powinno wynosić co najmniej 15 cm). Płyty należy przyklejać zaczynając od dołu elewacji. Stosowanie listew startowych, choć nie jest wymagane, ułatwia prawidłowe wypoziomowanie pierwszej warstwy przyklejanych płyt.

W przypadku stosowania do przyklejania płyt styropianowych kleju poliuretanowego Platinum SP-KPS należy go nakładać tak, jak pokazano na poniższych rysunkach.

Czas wiązania kleju poliuretanowego Platinum SP-KPS jest bardzo krótki (max.5 minut), dodat-kowo skraca się on w przypadku dużej wilgotności powietrza i podłoża. Dzięki temu możliwy jest szybki postęp kolejnych prac.

Ewentualne kołkowanie, szlifowanie płyt oraz przyklejanie siatki zbrojącej należy rozpocząć nie wcześniej niż po dwóch dniach od przyklejenia styropianu.

Zobacz wszystkie odpowiedzi Doradcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *