Kiedy należy szlifować styropian?

PYTANIE:

Mam pytanie odnośnie Waszych produktów. Jestem wykonawcą, doradzam Wasz towar. Czy trzeba szlifować cały styropian przed nałożeniem kleju czy można tylko łączenia? I czy można klej nakładać 2 razy – tak ładniej wygląda.

ODPOWIADA:
doradca firmy Termo Organika:

Szlifowanie styropianu zaleca się przed nałożeniem kleju, zarówno przed przyklejeniem płyt, jak również przed etapem wykonania wartwy zbrojonej siatką.

Zabieg szlifowania ma na celu uszorstnić powierzchnię co wpływa na lepsze połączenie z klejem (klej przylega do większej powierzchni i połączenie jest bardziej efektywne).

Wykonanie tych czynności nie musi wiązać się z bardzo mozolnym szlifowaniem każdego cm2 powierzchni. Szlifowanie płyt przed przyklejeniem to kilka ruchów tarką do szlifowania w miejscach gdzie będzie nakładany klej (ramka przy zewnętrznych krawędziach płyty oraz dw pasy pod placki przez środek).

Szlifowanie jednej płyty zajmuje kilka sekund, a bardzo pożytecznie wpływa na połączenie. Z kolei szlifowanie powierzchni płyt przed nakładaniem kleju, w którym zatapiamy siatkę, to zabieg w który uzyskujemy równą powierzchnię fasady i mocniejsze połączenie warstwy zbrojonej z płytami styropianowymi.

Dość często wykonawcy pomijają te etapy z różnych względów… (ale „diabeł tkwi w szczegółach” i to właśnie pomijanie tych szczegółów wpływa później na trwałość i estetykę wykonania).

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to nie ma przeciw wskazań by tego nie robić (też jestem zwolennikiem dwukrotnego nakładania kleju). Ważne by podczas drugiego nakładania kleju pozbyć się wszystkich nierówności, i resztek kleju z etapu zatapiania siatki.

Zobacz wszystkie odpowiedzi Doradcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *