Wybór płyt termoizolacyjnych

PYTANIE:

Jaki rodzaj płyt termoizolacyjnych (parametry i właściwości) najlepiej jest zastosować do ocieplenia ścian zewnętrznych domu tak, aby zminimalizować maksymalnie powstawanie mostków termicznych i tym samym zagwarantować energooszczędność domu na jak najwyższym poziomie?

ODPOWIADA:
doradca firmy Termo Organika:

Głównym zadaniem płyt styropianowych firmy Termo Organika, jest ochrona cieplna budynków. Zimą materiał zabezpiecza bryłę budynku przed zbyt szybkim wychładzaniem, natomiast latem pozwala utrzymać przyjemy chłód w upalne dni.

Obecnie na rynku producenci materiałów izolacyjnych, oferują szeroką gamę izolatorów, prześcigając się na parametry i właściwości użytkowe, nie dotrzymując niestety danego słowa (zawartego na etykiecie produktu) dotyczącego jakości spełnienia zadeklarowanych parametrów użytkowych. Wybierając materiały izolacyjne, potraktujmy kierujmy się zasadą, że na izolacji nie warto oszczędzać. Ta pozornie wymierna oszczędność w postaci zakupu tanich materiałów, często nie spełniających deklarowanych przez producenta wartości, da nam się odczuć w późniejszych latach użytkowania budynku w postaci większego zużycia energii. Termomodernizacja powinna być pewną inwestycją na lata, przynoszącą wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie lub chłodzenie wnętrza budynku.

Dlatego pamiętajmy przy wyborze materiału izolacyjnego, by był sprawdzony, wysokiej jakości najlepiej posiadający rekomendacje, gdzie jakość będzie potwierdzona przez instytucje takie jak np. Instytut Techniki Budowlanej. Tylko taki materiał skutecznie ociepli nasz budynek. W większości oferowane na rynku materiały izolacyjne posiadają sugerowane zastosowania np. fasada, podłoga lub fundament a najważniejszy parametr na jaki należy zwrócić uwagę to współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) który określa właściwości izolacyjne (im wartość mniejsza tym lepsze właściwości izolacyjne) dobrze by ten parametr miał potwierdzenie w postaci certyfikatu lub rekomendacji ITB.

Sprawa mostków cieplnych jest niezmiernie ważnym elementem w procesie budowlanym i ich eliminacja musi być uwzględniona na etapie projektowania tak by później wznoszony budynek mógł być w przyszłości uznany jako energooszczędny. Ważną rzeczą jest również prawidłowy montaż płyt przy użyciu systemu pochodzącego od jednego producenta, gdzie taki system został w całości przebadany i posiada odpowiednie dokumenty. Przed przystąpieniem do prac, warto zasięgnąć informacji na temat poprawnego montażu płyt i całego systemu tak by wiedzieć co robi wykonawca. Takie wytyczne znajdują się na stronie WWW.termoorganika.com.pl w zakładce biblioteczka.

Poszukajmy informacji w internecie lub zapytajmy sprzedawcy, który dostępnych na rynku produktów do ociepleń posiada odpowiednie certyfikaty i rekomendacje notyfikowanych instytucji, badających materiały budowlane. Na koniec warto zwrócić uwagę, którzy producenci w trosce o jakość oferowanych produktów posiadają własne laboratoria badawcze oraz system kontroli produkcji.

Zobacz wszystkie odpowiedzi Doradcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *