Start Arrow InstalacjeArrow Doraźna klimatyzacja: prosty zakup wentylatora

Doraźna klimatyzacja: prosty zakup wentylatora

Zbliża się lato, więc warto pomyśleć o wentylacji pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy. Instalacja klimatyzatora jest kosztowna i kłopotliwa, dlatego z pomocą przychodzą wentylatory, dzięki którym można utrzymać komfortową temperaturę w domu czy pracy.

Odpowiedni wentylator do pomieszczenia

Na rynku dostępne są różne modele wentylatorów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto poznać poszczególne typy tych funkcjonalnych urządzeń.

Wentylator tradycyjny wyposażony jest z reguły w metalowe lub plastikowe skrzydła, wprawiające powietrze w ruch.

(Różne modele wentylatorów)

Do małych pomieszczeń najlepiej pasują modele biurkowe, ze względu niewielką średnicę śmigła oraz niską podstawę. Na niewielkich przestrzeniach sprawdzają się także wentylatory kolumnowe. Wyposażone w położone jedno nad drugim skrzydełka, przytwierdzone do obracających się walców, nie zajmują wiele miejsca.

Wentylatory stojące nadają się z kolei do większych pomieszczeń. Posiadają długie stojaki z możliwością regulacji i duże śmigło o średnicy przekraczającej 40 cm, dlatego zimny nawiew bez problemu rozprzestrzeni się po całej powierzchni.

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator?

Wentylatory mogą mieć różny design, jednak wszystkie powinny spełniać swoją podstawową funkcję. W związku z tym, przy wyborze urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry, jak:

  • moc wentylatora,
  • ilość poziomów prędkości,
  • regulacja kierunku nawiewu.

Wszystkie te drobne z pozoru elementy konstrukcyjne znacznie ułatwiają eksploatację.

W przypadku wentylatorów tradycyjnych moc dostosowana jest do średnicy śmigła, a kolumnowych – do liczby skrzydełek. Modele biurkowe wyróżniają się mocą na poziomie 20 – 40 W, stojące 40 – 60 W, a kolumnowe najczęściej około 40 W.

Spośród standardowych funkcji, jakie powinien posiadać wentylator, warto zwrócić uwagę na możliwość ustawienia kilku prędkości nawiewu. Dzięki temu, w zależności od potrzeby, można dostosować właściwą siłę nadmuchu.

Przydatnym rozwiązaniem jest – występująca w większości wentylatorów – regulacja kierunku nawiewu, która pozwala dotrzeć do różnych części pomieszczenia.

Paulina Szczepaniak z firmy First, wyłącznego dystrybutora produktów First Austria:
Przy wyborze wentylatora należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów – warto, aby wentylator był wyposażony w specjalny uchwyt oraz miejsce na nawinięcie przewodu sieciowego. Istotną rolę spełnia stabilna podstawa, ponieważ minimalizuje ryzyko przypadkowego upadku. Osłona śmigła powinna być zdejmowana, co pozwala na utrzymanie urządzenia w czystości.

Temperatura idealna

Temperatura powietrza, w której człowiek czuje się najlepiej, wynosi 23-26°C. Wynika to z fizjologicznych uwarunkowań organizmu ludzkiego. Osoby przebywające w wysokich temperaturach stają się senne, znużone i odczuwają bóle głowy. Aby poprawić samopoczucie, szukają rozwiązań umożliwiających obniżenie temperatury powietrza.

W nieklimatyzowanym, dusznym pomieszczeniu ulgę może przynieść chłodny nawiew, który pomoże skutecznie uporać się z uciążliwym upałem.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black