Start Arrow Finanse i prawoArrow Dotacje na instalacje energooszczędne

Dotacje na instalacje energooszczędne

Rozwiązania zrównoważone, proekologiczne, nawet jeśli kosztowne na starcie, zawsze odpłacają się po latach. Okres oczekiwania na zwrot inwestycji może być obecnie krótszy dzięki programom dofinansowań w obszarach uznanych za kluczowe dla rozwoju społeczeństwa i ochrony środowiska. Szukajmy więc możliwości, bo jest ich wiele.

O możliwościach finansowania instalacji w domach zrównoważonych mówi
Ewa Kosmala, pełnomocnik zarządu, Knauf Insulation:

Kolektory słoneczne

Czy warto instalować kolektory słoneczne? Czy dachowy system podgrzewania ciepłej wody ma sens w naszych warunkach pogodowych? Odpowiedź brzmi: dwa razy tak, choć zwłaszcza w pierwszym przypadku są to inwestycje dość poważne i zwracają się po kilku, a często kilkunastu latach.

Jednak w dłuższej perspektywie rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii mają zawsze sens nie tylko ekologiczny, ale i finansowy. Tym bardziej że baterie słoneczne mogą być również przedmiotem dofinansowania publicznego.

Najbardziej atrakcyjnym źródłem wsparcia finansowego, dostępnym dla szerokiego grona (w tym osób fizycznych!), jest program dopłat do kolektorów słonecznych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dotacji to 45 proc. kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych.

Kredyt z dotacją na panele można otrzymać w jednym z 6 banków, które podpisały z NFOŚiGW umowę o współpracy przy realizacji programu. O szczegóły trzeba więc pytać w swoim banku.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Kolejnym rozwiązaniem, którego zastosowanie sprawi, że nasz dom będzie bardziej ekologiczny jest własna oczyszczalnia ścieków. To rozwiązanie nie należy do najdroższych i jest porównywalne z kosztem budowy szamba i kilkakrotnie tańsze od podłączenia do miejskiej kanalizacji, której dostępność jest ponadto w naszym kraju nadal ograniczona.

Oczyszczalnie drenażowe lub bardziej zaawansowane, biologiczne to wydatek kilku tysięcy złotych. Tu również można szukać pomocy zewnętrznej w sfinansowaniu inwestycji.

Po nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, od 2011 roku gminy i powiaty mogą udzielać dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele domów, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy i inne osoby prawne. Dotacje na ten cel można też pozyskać z funduszy strukturalnych UE.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 7, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-05-13 07:28:20

to bardzo duże oszczędności w perspektywie lat które zamierzamy spędzić w naszym domu. Polecam blog poświęcony energii odnawialnej, odnawialneciepło.pl ja głównie stamtąd czerpie swoją wiedzę na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty